2010. május 31., hétfő

Lemez titkosítása Fedora 13 alatt

A lemez titkosításával tovább növelheted a géped biztonságát. A Fedorával a titkosítást könnyedén elvégezheted, nem több az egész néhány kattintásnál. A titkosítást természetesen telepítés közben kell elvégezned, utólag nem igazán van erre mód. A lenti képen láthatod hogy a megfelelő négyzetet kijelöltre kell állítani a partícionálási résznél. Ha ezzel megvagy akkor nyomj csak a tovább gombra.



Így néz ki a lemez felosztása titkosítás után. Egy kis lakat is jelzi a titkosított részt.



Még a telepítés során meg kell adnod egy jelszót a titkosított lemezrészhez. Ez legyen legalább kilenc karakter hosszú.



Újraindítás után már ez a kép fogad. Meg kell adnod a jelszót, különben nem tudsz bebootolni. Természetesen ha elfelejted a jelszót, akkor nincs lehetőség a visszaállítására tehát légy nagyon óvatos.



Forrás: http://linuxbsdos.com/2010/05/27/disk-encryption-on-fedora-13/

2010. május 30., vasárnap

Bicskás Ubuntu szösszenetei 3. rész: Gnome panel

Gondolom sokaknak feltűnt, hogy a Gnome panel elég gusztustalanul bír kinézni, ha megpróbáljuk a rendszertémát mellőzve valódi átlátszóságra bírni. Sajnos ez alól az Lucid új témái sem kivételek: panelelemek nem lesznek áttetszőek, csak az üres mezők; így nem sok értelme van használni. A Webupd8 honlapját böngészve bukkantam erre a szkriptre, ami a kép tanulsága szerint orvosolja ezt a problémát. Két lehetőségünk van: vagy az össze témát "felpeccseljük", vagy csak az aktuális felhasználóét. Én az elsőt választottam, nálam szépen működött.

Először is töltsük le a szkriptet Terminál segítségével:

#wget http://webupd8.googlecode.com/files/theme_bg_patcher2.py && chmod +x theme_bg_patcher2.py

Ha azt szeretnénk, hogy az összes /usr/share/themes könyvtárban található témát megváltoztassa, akkor folytassuk a következő paranccsal:

#sudo python -u theme_bg_patcher2.py

Az eredmény Ambiance téma használata esetén:


Figyelem! Csak akkor használd, ha mindennapi használatra is átlátszó panelt szeretnél, mivel megváltoztatja a "rendszertéma" színárnyalatát.


Jó szórakozást hozzá!

Eredeti cikk: Webupd8

2010. május 28., péntek

Bicskás Ubuntu szösszenetei 2. rész: Elárvult csomagok eltávolítása Ubuntu alatt

Akármelyik módszert választjuk egy alkalmazás eltávolítására; tehát végezhetjük Synaptic-kal vagy Terminállal, a lényeg ugyanaz: előfordul, hogy az eltávolított csomagok után elárvult programkönyvtárak és beállítófájlok maradnak.

Van erre egy alkalmazás, ami azonban elég fapados ahhoz, hogy néhány hasznos alkalmazást is elárvult csomagnak lásson, ezért én csak a hátramaradt szemét eltávolítására ajánlom használatát.

Először telepítsük fel:

#sudo apt-get install deborphan gtkorphan

Ezután a Rendszer-->Adminisztráció-->Remove orphaned packages néven találjuk. Indítsuk el!


Kérni fogja a rendszergazda jelszavunkat, ugyanis felhasználó nem kotorászhat "passzport" nélkül a rendszerfájlok között.

A képen látható módon nyissuk le az "Options" menüpontot és pipáljuk ki "Show unistalled packages with orphaned configuration files" csekboxot: ekkor láthatjuk azokat a fájlokat, amik a korábban letörölt csomagjaink után maradtak. A tapasztalat az, hogy ezeket büntetlenül lehet törölni. Az program más funkcióinak alkalmazását nem ajánlom, csak saját felelősségre!

Bicskás Ubuntu szösszenetei 1. rész: Képernyővédő

A Gnome alkalmazásai követik a UNIX-os diszciplínát: egy dolgot tudnak és könnyen áttekinthetőek. Ilyen a Gnome Képernyővédő is: egyszerű, kevés beállítás mellett teszi a dolgát, ám a daemon fut a háttérben; ha kell, ha nem. Nem tudom, ti hogy vagytok vele, de én szeretek a rendszeremen mindent kézben tartani, ezért én egy régi jól bevált programmal helyettesítem az alapértelmezett programot; az Xscreensaver-el. Nem mai darab, de arra, amire való, nem is kell jobb.

Először purgáljuk ki a Gnome alapértelmezett képernyővédőjét; a kettő együtt felesleges. Megjegyzés: ez a háttérben állandóan futó démont is kiírtja.

#sudo apt-get remove --purge gnome-screensaver

Utána telepítsük az Xscreensaver programot!

#sudo apt-get install xscreensaver xscreensaver-data xscreensaver-data-extra xscreensaver-gl xscreensaver-gl-extra

Jelentkezzünk ki, majd ismét be: a Beállítások menüben a régi Gnome-os képernyővédő helyére beköltözött az Xscreensaver, a régi ikon alatt érhetjük el.

Indítsuk el! Mint látható ezt is démon működteti, de ezt kényelmesen a Fájl fület legördítve kilőhetjük.


Gnome-os társával ellentétben itt több dolgot be tudunk állítani, ugyanis itt a képernyő energiagazdálkodását is tudjuk finomhangolni. Jó, nem? ;)

Jó szórakozást!

2010. május 27., csütörtök

Fedora 13 telepítése GNOME asztal környezettel

Végre megjelent a Fedora legújabb kiadása a 13-as. Ez a kiadás tele van újdonságokkal amikből lehet csemegézni.

  • automatikus nyomtató beállítás
  • automatikus nyelv telepítés
  • videokártya meghajtók újabb verzióban
  • jobb hálózatkezelés
  • kodekek automatikus letöltése

Bár a Fedorát különböző okok miatt még mindig kevesen használják itthon, én ennek ellenére jó disztribúciónak tartom. Az tény hogy inkább haladóbbaknak javasolnám mert a friss csomagok miatt néha bele kell nyúlni a rendszerbe és nem mindent lehet kényelmesen grafikus felületről elintézni. A Fedora a Red Hat előszobája, mert innen kerülnek be a letesztelt és stabil csomagok a később megjelenő RHEL-be. A csomagok sokszor annyira frissek, hogy bizony okozhatnak galibákat.
Itthon a Fedora népszerűsítését a Sys-Admin csapat vállalta fel. http://sys-admin.hu/
Sajnos hivatalos Fedora honlap magyarul nem elérhető ami kifejezetten a disztróval foglalkozna. Vladi és csapata azonban tudja pótolni ezt a hiányosságot.
A fordítást Sulyok Péter és egy maroknyi lelkes csapat csinálja. Köszönet nekik ezért!

Készítettem egy leírást képekkel illusztrálva a telepítésről. Ezt most közzéteszem.

Fedora 13 telepítése GNOME asztal környezettel

Telelpítés előtt le kell tölteni a megfelelő képfájlt innen http://download.fedoraproject.org/pub/fedora/linux/releases/13/Fedora/i386/iso/Fedora-13-i386-DVD.iso és írd ki lemezre. Bootolj be róla és válaszd az első menüpontot.



Ha biztos akarsz lenni a dolgodban akkor leellenőrizteted a lemezt. Én ezt most kihagytam.



Elindul a telepítő varázsló.



Válaszd ki a nyelvet.



Billentyűzet kiosztása.



Válaszd ki a telepítés típusát.



Adj egy nevet a gépnek vagy hagyd meg az alapértelmezettet.



Időzóna kiválasztása.



Adj meg egy megfelelő erősségű root jelszót.



Partícionálás. Válaszd ki a neked megfelelő lehetőséget.


Még a lemezre írás előtt kapsz egy figyelmeztetést.



Válaszd ki mit is szeretnél telepíteni és hogy milyen tárolókat használjon fel hozzá.



Ha minden rendben akkor jöhet a tényleges telepítés.



Telepítés sikeresen befejeződött, indítsd újra a gépet.



Újraindítás után még vár rád néhány beállítás. Indul a varázsló.



Engedély tájékoztató. Szerintem szerencsésebb lett volna a licenc szót használni ebben az esetben...


Hát igen. Sajnos ezt még mindig nem sikerült jól átültetni magyarra. Nekem tetszene a felhasználó létrehozása vagy felhasználói fiók létrehozása. Ezt megjegyeztem a Fedora 12-nél is mert ott is zavart.



Dátum és idő beállítása.



Kiválaszthatod hogy küldjön-e hardver profilt vagy ne. Nem küldtem.



Végre bejelentkezhetsz.



Login után így néz ki az asztal. Nekem tetszik az alapértelmezett háttérkép.



A menükön nem nagyon mentem végig, azonban észrevettem hogy elérhetők frissítések. Nem is kevés ahhoz képest hogy most jelent meg a disztró.


A tárolókhoz annyit fűznék hozzá, hogy alapértelmezetten elég kevés dolgot tartalmaznak, illetve sok olyat nem amire szükséged lenne. Erre találták ki az rpmfusion tárolót amit érdemes telepíteni. Ezen kívül az EasyLife-ot sem hagynám ki. http://easylifeproject.org/



Természeten alapból nincs flash, ezt neked kell feltelepíteni. Az automata telepítő nem járt sikerrel.



A csomagkezelő egyébként áttekinthető és könnyű a keresés is. Nekem sebességben elmarad a Linux Mint-től de lehet hogy csak a virtuális gép miatt van az egész.



Találtam egy jópofa adatmentő programot. Rendkívül egyszerű használni.







Az Openoffice sem tartalmaz alapból MS fontokat. Ezt is lehet pótolni.


Pino lett az identi.ca és a twitter kliens Fedorában. Elég szegényes.


Végül a szintén új képkezelő program.



Összegzés

Azt meg kell hagyni hogy a fejlesztők nem pihentek. Azonban egy kis üröm is vegyül az örömbe mert több külföldi oldalon is olvastam hogy telepítés után még rengeteg bug fordult elő. Azt kell mondjam ez szinte természetes mert így volt szinte mindegyik kiadásnál. Nekem a rövid használat miatt nem jött elő hiba. Talán itt is az lenne a jó megoldás hogy bizonyos időközönként kiadnának egy LTS verziót. Persze erre várni kell mert nem tudok ilyen tervről.
Mentségül hozom fel hogy a Fedora rengeteget fejlődött, és egyre felhasználóbarátabb. Ezt mindenképpen vehetjük pozitívumnak. Talán elindult valamilyen jó irányba és talán itthon is több felhasználót szerez majd. Talán.

2010. május 24., hétfő

Hasznos Live CD-k 4: System Rescue CD

A System Rescue CD-ről tudni kell hogy gentoo alapú és elérhető hozzá grafikus felület is. Persze alapból nem ezen van a hangsúly, mert a fontosabb dolgokhoz úgyis konzol kell. A lemez célja hogy a romokban heverő rendszerünkbe életet leheljük, vagy legalábbis mentsük ami menthető. Megtalálható benne néhány fájlkezelő, partició szerkesztő. A kernel már támogatja a manapság elérhető legújabb fájlrendszereket is. Ennél is kiemelném mint a többi rendszermentő CD-nél hogy csak annak való aki tudja is mit csinál. Szerintem szükséges hogy tisztában légy a hálózati alapismeretekkel illetve a particionálás alapjaival is. Nem baj ha néhány alap linuxos parancsot ismersz. Szóval nem biztos hogy kezdők tudnak vele kezdeni bármit is. Nézzük a rendszert képekben.

Bootoláskor ezeket a menüket láthatod. Használhatod 32 és 64 bites rendszereken is.


Ha elindítod pl. az elsőt akkor konzolos felület fogad és alap dolgokról kapsz rövid leírást. Én az internet beállítását próbáltam ki. Persze nekem már volt net csak kíváncsi voltam hogy muzsikál.

Végig kellett mennem a lépéseken, amiben varázsló segített.


Még az is választható hogy vezetékes vagy vezetéknélküli az internet.


Ki kellett választani hogy dhcp adja az ip-t vagy kézzel kell beírnom.


Itt a végeredmény.


Úgy gondoltam hogy megnézem magamnak a grafikus felületet is, ami egyébként xfce alapú. Semmi csicsa csak a funkcionalitás a cél. Szintén varászló vitt végig a folyamaton. A startx parancs itt nem működött, helyette a wizard szó volt a megfelelő.

Az asztal betöltése után rögtön a hasznos pogramokat kerestem melyek a rendszer menüben bújtak meg.

Ahogyan már említettem van több fájlkezelője is, ez az egyik.

Természetesen itt a jó öreg terminál.


Hasznos lehet a Gparted ami a merevlemez felosztásában tehet jó szolgálatot.


lshw grafikusan.


Htoppal megnézhetjük az éppen futó folyamatokat és hogy mi mennyit fogyaszt.


Fsarchiver-el adatmentést végezhetsz el.


Partimage-el partíciókat menthetünk el lemez képfájlokba.


Szükség esetére kéznél van a Firefox legújabb verziója.


Testdisk pedig partíciók visszaállítására való, illetve újra bootolhatóvá tehetjük a merevlemezt ha valamilyen oknál fogva megsérült a rajta lévő adat.







A projekt honlapja: http://www.sysresccd.org/Main_Page