Már régóta szerettem volna kipróbálni a Red Hat disztribúciót, de eddig nem volt rá lehetőség ugyanis ez kereskedelmi fizetős verzió. Persze lehet mondani hogy ott a CentOS ami kvázi Red Hat de mégsem ugyanaz. A Distrowatch-on láttam a hírt hogy kiadták a béta verzióját tesztelésre. Rögtön le is töltöttem és nekiláttam a telepítésnek. Elmondhatom hogy szinte teljesen megegyezett a Fedora vagy a CentOS telepítésének lépéseivel. Nagyon minimális különbség volt csak amivel találkoztam.
Telepítés menete
Egyelőre letölthető a képfájl a Red Hat oldaláról innen: ftp://mirrors.se.eu.kernel.org/redhat/redhat/rhel/beta/6/i386/iso/RHEL6.0-20100414.0-AP-i386-DVD1.iso
Ha megvan akkor írd ki és bootolj be róla. Aztán jöhet a nyelv kiválasztása.
A billentyűzet kiválasztása.
Megkérdezi tőlünk a varázsló hogy mi a forrás amiről a telepítést szeretnénk elvégezni. Természetesen a CD-t választottam.
Rögtön az első hogy leellenőrizteti veled a lemezt. Szerintem érdemes végigcsinálni.
Végre elindul a telepítő. Tovább gomb.
Kapsz egy figyelmeztetést, hogy ez kiadás előtti szotver vagyis béta verzió. A virtuális gépen ez nem okozott gondot.
Tároló eszköz kiválasztása. Szerintem a Basic tökéletes lesz nekünk.
Add meg a kiszolgálónevet ami a gépnév is egyben.
Válaszd ki az időzónát.
Adj meg egy tetszőleges de elég erős root jelszót. Először valamilyen gyengét adtam meg és rögtön felugrott a figyelmeztető ablak. Akkor változtatnom kellett.
Itt ki kell választanod hogy hová és miként kerüljön a rendszer. Telepítheted üres helyre vagy akár a teljes lemezt felhasználva is.
Válaszd ki mi kerüljön a lemezre. Alapértelmezettként a szerver van beállítva de én a desktopot jelöltem meg. Tovább.
Elindul a telepítés folyamata ami nálam elég hosszú idő volt. Ahogyan malmoztam az legalább fél órig eltartott. Persze hozzá kell tenni hogy nem két csomagot pakolt fel.
Telepítés befejeződött, újra kell indítani a gépet.
Újraindítás után még néhány alapbeállítást el kell végezni. Ismét hatalmába kerít a varázsló. :-) Tovább.
Na itt dobtam egy hátast a "Használó teremtése" kifejezésnél. Azt hiszem ezzel már találkoztam a Fedora telepítése során is. Valahogy nem sikerült ezt magyarosítani úgy mint felhasználó létrehozása vagy hasonló. Mindegy. Add meg a fekhasználónevet a teljes nevedet és valamilyen szimpatikus jelszót.
Állítsd be a helyes időt, és szükség szerint valamilyen időkiszolgáló szerverrel is szinkronizálhatsz.
Ezután már csak be kell logolni és íme az asztal.
A menü felépítése és az alap szoftverek nem igazán különböznek a többi disztribúciótól, így nem is nagyon foglalkoztam vele.
Amit viszont megnéztem hogy Firefoxból még a 3.5.3 van ami nem a legfrissebb verzió, bár egy vállalati szoftvernél ez nem feltétlenül gond. "Természetesen" alapból nincs You Tube lejátszás, telepítened kell a flash playert.
Irodai csomagból a hármas van fent. Ez már jó eredmény.
A csomagtelepítője a szokásos könnyen áttekinthető és egyszerűen kezelhető. Maga a telepítés sebessége azért nem a leggyorsabb.
Sikerült megtalálnom az egyik pluszt ami benne van alapból a disztribúcióban, ez pedig nem más mint a virtuális gépek kezelése.
A tűzfal beállítása sem ördöngösség, varázsló segíti a munkánkat.
Összegzés
A telepítés során nem észleltem semmilyen problémát a béta volta ellenére sem. Az biztos hogy nem dekstopra találták ki alapból bár arra is használják. Egy átlag felhasználónak inkább Fedorát ajánlanék, persze a cégeknek fontos a stabilitás és a support amit megkapnak az előfizetéssel együtt. Mert hogy így lehet megvenni. http://www.ulx.hu/2008081117/Termekek/Red-Hat-Enterprise-Linux-5-Desktop.html
Az alap tárolókban csak alap szoftverek vannak, de szerintem fel lehet dobni egy kis extra tárolóval. http://rpmfusion.org/
Amennyiben a külcsínyt nézem akkor nem a legszebb, de ezen is lehet változtatni. Szerintem arra való amire kitalálták, céges infrastruktúrába ahol fontos a nagyfokú stabilitás és a támogatás. Persze a munkahelyen a céges XP-t szívesen lecserélném erre, de az már egy másik történet...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése