2010. április 30., péntek

Ubuntu 10.04 (Lucid Lynx) telepítése

Tegnap este megjelent a méltán népszerű Ubuntu kiadás legújabb verziója a 10.04. Ez már LTS kiadás azaz hosszan támogatott verzió. Desktopon 3 évig míg szerveren 5 évig kap frissítéseket. Ennek apropóján elkészítettem a telepítés lépéseit képernyőképekkel fűszerezve. Amint az látható lesz, már teljesen más színvilág és dizájn jellemzi a Lucidot. A világos barna helyett a sötét színek dominálnak, és a panel felépítése is megváltozott. Elég sok újdonságot hordoz ez a mostani kiadás tehát érdemes lesz kipróbálni.

A telepítés előtt le kell tölteni a megfelelő képfájlokat innen: ftp://ftp.fsn.hu/pub/CDROM-Images/ubuntu/10.04/ubuntu-10.04-desktop-i386.iso

Kiírás után bootolj be róla majd és válaszd a telepítés menüt. Ha nincs beállítva az internet akkor szerencsésebb Live módban kezdeni majd utána aktív internettel installálni. Itt is látszik hogy a boot képernyő is megújult.


Nyelv kiválasztása.



Az időzóna beállítása alapból megfelel.



Billentyűzet kiosztás menüpont. Mivel a magyar nyelvet választottuk ki a telepítés során, így ennek megfelelően a magyar billentyűzet kiosztás lesz az alapértelmezett.



Elég fontos rész a particionálás. Ha semmi más nincs a merevlemezen és teljesen kezdő vagy, akkor válaszd a teljes merevlemez felhasználását. Haladóbbak maguknak szeretik megadni a paramétereket.



A felhasználói fiók létrehozása és a jelszó megadása. A lenti részen van az automata login kiválasztása. Alapból kér jelszót belépéshez, de ha csak otthon egyedül használod a gépet akkor ez nem biztos hogy szükséges.



Telepítés előtt még látsz egy összegzést. Ha minden megfelel akkor kattints a telepítés gombra.


Telepítés folyamatban van. Ez eltart egy ideig úgyhogy légy türelmes.



A telepítés befejeződött, újra kell indítani a gépet és kivenni a CD-t.



Újraindítás után vár a friss Ubuntu 10.04 asztala.



Ha megnézzük az alkalmazásokat, akkor minden elég friss de stabil verzió. A Firefoxból a 3.6.3 van fent. Alapból nem játszik le You Tube videókat licenc okok miatt. Telepítened kell a flash playert ha szeretéd nézni kedvenc videóidat.



Az OpenOffice sem régi kiadás, de alapból nincsenek fent a MS fontok. Akinek ez lényeges az terminálból egyszerűen telepítheti.

sudo apt-get install msttcorefonts



Az Ubuntu Szoftverközpont is átesett egy kis ráncfelvarráson. Sokkal szebb és áttekinthetőbb lett.Rendkívül egyszerűen telepíthetünk új alkalmazásokat, mindössze néhány kattintás az egész.



Xsane helyett Simple Scan. Szerintem a célnak tökéletesen megfelel.


Lehetőség van fájlok megosztására is másokkal. Ez szintén újdonság és egyben hasznos dolog.



Ha megnézzük az megjelenés beállításait, akkor szintén itt debütálnak az új háttérképek. Akinek nem tetszik vagy nem elegendő ennyi, az könnyen letölthet továbbiakat a linkre való kattintással.



Az Ubuntu menüje megegyezik a régivel, azonban a panelek jelentős átalakításon estek át. Sokkal szebb és informatívabb az egész.



Az új kiadásban végre elérhető a 2.30-as GNOME is ami remélhetőleg sokaknak elnyeri a tetszését.


2010. április 28., szerda

A szavazás, a 'hogyanos' fórum kapcsán

Látom, pár nappal a szavazás vége előtt biztos a 'kétharmad' :)

Lehet, hogy ezt korábban kellett volna megejteni, de szeretném összefoglalni, hogy mire is gondoltam/gondoltunk (rag' majd kiegészíti, ha másképp látja) a fórummal kapcsolatban.

Első: nem kívánunk komparálni más linuxos fórumokkal, mivel azokból valóban van már kiforottabb is.

A cél részemről az, hogy az írások kommentjei egy helyen legyenek, a régebbi bejegyzésekre tett megjegyzések jobban szem előtt legyenek, kereshetővé váljanak. A fórum kommenteknél amúgy is több formázási lehetőség van, így a szemléltetés, az adott témában történő segítségnyújtás, magyarázás is gördülékenyebb lehet.

Tehát nem egy általános célú linuxfórum indítása a cél(om), hanem a bejegyzésekhez írt hozzászólások rendszerezése, azok jobb áttekinthetősége.

Az, hogy mikor indul be, arra még nem merek ígérni semmit, de igyekezni fogok. Még a tárhelyszolgáltatórol sem döntöttem, eddig ezek vannak versenyben:



Tapasztalatokat, ajánlásokat várok ebben a témában, továbbá osszátok meg véleményeteket a fórum indulásával kapcsolatban, lehetőleg nem ebben a formában: "minek?!" "nem kő'!" "van má' elég linugz fórum!" hanem mondjuk így: 'azért tartom feleslegesnek, mert..." "arra gondoltam, hogy lehetne ilyen funkciója, hogy..."

Mivel ez is egy kalákába végzett ingyen-munka, ezért szeretnénk, ha billentyűzetet ragadnátok és véleménnyílvánítás formájában hozzátennétek a nagy egészhez, mert nem akarjuk, hogy érdektelenség miatt hamvába holt legyen a 'hogyan'-fórum indítása!

Hajrá!

2010. április 27., kedd

Hasznos Live CD-k 1: BackTrack

Arra gondoltam hogy készítek egy rövidebb sorozatot hasznos Live CD-kből. Persze mindet nem lehet bemutatni hiszen rengeteg változat van, de az érdekesebbeket vagy a hasznosabbakat szeretném.

Az első nem más mint a BackTrack. Röviden róla annyit, hogy ubuntu alapú disztribúció és fő célja a különböző tesztek és mentések elvégzése. Tökéletesen alkalmas pl. a törölt vagy rosszul telepített GRUB helyreállítására. Ez sok esetben életmentő lehet. Használható biztonsági tesztekre is (aztán mindenki azt gondol mögé amit akar...) Összességében elég sok hasznos alkalmazás megtalálható benne.

Ha szeretnéd kipróbálni, akkor első körben le kell töltened a lemezképet és kiírni.
Link: http://www.backtrack-linux.org/downloads/

Kiírás után töltsd be róla a rendszert és a következő menükből választhatsz.



Alapból konzolból működik minden, de hogy könnyebb legyen választhatod a live módot is és akkor végig tudod böngészni a menüket. Ha mégis a konzolt választod akkor bármikor áttérhetsz grafikus felületre csak írd be hogy startx.



Így néz ki az asztal.



Annak ellenére hogy live cd lehet telepíteni is. Mi most nem fogjuk, de talán írok erről is egy postot a későbbiekben. A menüket csak nagyjából böngésztem át de készítettem néhány képernyőképet hogy legyen róla elképzelés. Véleményem szerint a lemezzel hozzáértő kezekben nagyon "csúnya dolgokat" is lehet művelni. Persze még egyzer kihangsúlyozom, nem erre készült.

Hasznosságok

Ahogy korábban említettem elég sok hasznos alkalmazást gyömöszöltek bele a lemezbe és a rendszerbe. A menük könnyen és jól áttekinthetők, külön almenükbe vannak szedve az egyes programok. Találhatsz itt különböző weboldal sérülékenységet vizsgáló programot, bluetooth eszközöket kezelőket és a gép összeomlásait vizsgálót is.
Szerintem hasznos a Wireshark ami egy hálózati elemző program. A már szintén említett GRUB helyreállító program is ott lapul a többi között.
Az összes alkalmazást nem sorolnám fel, de annyit elmondhatok hogy nagy részéről soha nem hallottam és a legtöbbhöz szükséges a parancssor magas szintű ismerete. A TCP/IP ismeretk is elkelhetnek a lemez használatakor. Némelyik programnak van grafikus felülete is, de ez a legkevesebb. Inkább a terminálos használat a jellemző.




Itt van a GRUB helyreállító program. Nem kell parancssorban turkálni. Mennyivel elegánsabb ugye?


Egy másik hasznos program.



És a menük fastruktúrában.



2010. április 25., vasárnap

gPodder telepítése Ubuntu alá

gPodder segítségével podcastok "elfogására" és letöltésére van lehetőséged. Gyakorlatilag feedek formájában láthatod a rádiós beszélgetéseket. Ha érdekel egy podcast feed akkor url formájában beilleszted a gPodderbe és letöltheted az epizódokat. Amennyiben újabb rész jelenik meg akkor a program letölti neked. Van lehetőség a letöltéshez való visszatérésre amennyiben a szerver foglalt és nem megy rögtön a letöltés.

gPoddder jellemzői

  • iPod, MP3 lejátszó és mobiltelefon támogatás
  • RSS, Atom, YouTube és Soundcloud feedek
  • fő cél a stabilitás (a 2.5-ös verzióban)
  • my.gpodder.org integritás
  • felhasználói felületek: GTK+, Maemo 4, Maemo 5 és CLI
  • nyílt forráskódú szoftver
gPodder telepítése

Nyiss egy terminált és írd be a következőket:

sudo add-apt-repository ppa:thp/gpodder sudo apt-get update sudo apt-get install gpodder




Forrás: http://www.ubuntugeek.com/gpodder-2-5-released-and-installation-instruction-included-for-ubuntu.html

2010. április 23., péntek

Red Hat Enterprise 6 béta telepítése

Már régóta szerettem volna kipróbálni a Red Hat disztribúciót, de eddig nem volt rá lehetőség ugyanis ez kereskedelmi fizetős verzió. Persze lehet mondani hogy ott a CentOS ami kvázi Red Hat de mégsem ugyanaz. A Distrowatch-on láttam a hírt hogy kiadták a béta verzióját tesztelésre. Rögtön le is töltöttem és nekiláttam a telepítésnek. Elmondhatom hogy szinte teljesen megegyezett a Fedora vagy a CentOS telepítésének lépéseivel. Nagyon minimális különbség volt csak amivel találkoztam.

Telepítés menete

Egyelőre letölthető a képfájl a Red Hat oldaláról innen: ftp://mirrors.se.eu.kernel.org/redhat/redhat/rhel/beta/6/i386/iso/RHEL6.0-20100414.0-AP-i386-DVD1.iso
Ha megvan akkor írd ki és bootolj be róla. Aztán jöhet a nyelv kiválasztása.



A billentyűzet kiválasztása.



Megkérdezi tőlünk a varázsló hogy mi a forrás amiről a telepítést szeretnénk elvégezni. Természetesen a CD-t választottam.



Rögtön az első hogy leellenőrizteti veled a lemezt. Szerintem érdemes végigcsinálni.



Végre elindul a telepítő. Tovább gomb.



Kapsz egy figyelmeztetést, hogy ez kiadás előtti szotver vagyis béta verzió. A virtuális gépen ez nem okozott gondot.



Tároló eszköz kiválasztása. Szerintem a Basic tökéletes lesz nekünk.



Add meg a kiszolgálónevet ami a gépnév is egyben.



Válaszd ki az időzónát.



Adj meg egy tetszőleges de elég erős root jelszót. Először valamilyen gyengét adtam meg és rögtön felugrott a figyelmeztető ablak. Akkor változtatnom kellett.


Itt ki kell választanod hogy hová és miként kerüljön a rendszer. Telepítheted üres helyre vagy akár a teljes lemezt felhasználva is.



Válaszd ki mi kerüljön a lemezre. Alapértelmezettként a szerver van beállítva de én a desktopot jelöltem meg. Tovább.



Elindul a telepítés folyamata ami nálam elég hosszú idő volt. Ahogyan malmoztam az legalább fél órig eltartott. Persze hozzá kell tenni hogy nem két csomagot pakolt fel.



Telepítés befejeződött, újra kell indítani a gépet.



Újraindítás után még néhány alapbeállítást el kell végezni. Ismét hatalmába kerít a varázsló. :-) Tovább.



Na itt dobtam egy hátast a "Használó teremtése" kifejezésnél. Azt hiszem ezzel már találkoztam a Fedora telepítése során is. Valahogy nem sikerült ezt magyarosítani úgy mint felhasználó létrehozása vagy hasonló. Mindegy. Add meg a fekhasználónevet a teljes nevedet és valamilyen szimpatikus jelszót.



Állítsd be a helyes időt, és szükség szerint valamilyen időkiszolgáló szerverrel is szinkronizálhatsz.



Ezután már csak be kell logolni és íme az asztal.


A menü felépítése és az alap szoftverek nem igazán különböznek a többi disztribúciótól, így nem is nagyon foglalkoztam vele.



Amit viszont megnéztem hogy Firefoxból még a 3.5.3 van ami nem a legfrissebb verzió, bár egy vállalati szoftvernél ez nem feltétlenül gond. "Természetesen" alapból nincs You Tube lejátszás, telepítened kell a flash playert.



Irodai csomagból a hármas van fent. Ez már jó eredmény.




A csomagtelepítője a szokásos könnyen áttekinthető és egyszerűen kezelhető. Maga a telepítés sebessége azért nem a leggyorsabb.



Sikerült megtalálnom az egyik pluszt ami benne van alapból a disztribúcióban, ez pedig nem más mint a virtuális gépek kezelése.



A tűzfal beállítása sem ördöngösség, varázsló segíti a munkánkat.




Összegzés

A telepítés során nem észleltem semmilyen problémát a béta volta ellenére sem. Az biztos hogy nem dekstopra találták ki alapból bár arra is használják. Egy átlag felhasználónak inkább Fedorát ajánlanék, persze a cégeknek fontos a stabilitás és a support amit megkapnak az előfizetéssel együtt. Mert hogy így lehet megvenni. http://www.ulx.hu/2008081117/Termekek/Red-Hat-Enterprise-Linux-5-Desktop.html
Az alap tárolókban csak alap szoftverek vannak, de szerintem fel lehet dobni egy kis extra tárolóval. http://rpmfusion.org/
Amennyiben a külcsínyt nézem akkor nem a legszebb, de ezen is lehet változtatni. Szerintem arra való amire kitalálták, céges infrastruktúrába ahol fontos a nagyfokú stabilitás és a támogatás. Persze a munkahelyen a céges XP-t szívesen lecserélném erre, de az már egy másik történet...