2011. december 30., péntek

Bicskás Ubuntu szösszenetei 7. rész: Lucid újratöltve



Az Ubuntu legnagyobb előnye számomra az, hogy használható alternatívát kínál arra az esetre, ha nem kívánok félévente a legújabb béta-verzióra frissíteni egy már működőképes rendszert. A hosszú támogatási ciklussal rendelkező Lucid előnye továbbá az, hogy tudomásom szerint nem a Debian "unstable", hanem a "testing" ágából építkezik, ami a stabilitás szempontjából sem mellékes. Az aktuális LTS csomagjai felett azonban eljárt már az idő, és ez a lemaradás csak fokozódni fog. A mostani blog-bejegyzés célja az, hogy megtaláljuk azt az egyensúlyi állapotot, amivel megőrizzük rendszerünk stabilitását, ez mellett viszont több fontos alkalmazásból is a legújabbat tudjuk használni.

Ehhez a legegyszerűbb módszer a forráslistánk bővítése megbízható ppa-tárolókkal, ami egyes alkalmazásokból, az általunk használt Ubuntu-verziótól nagyjából függetlenül, képes mindig a legfrissebbet nyújtani számunkra. Alább az általam használt, megbízhatónak ítélt tárolókat ajánlanám a figyelmetekbe!

Elsőként kezdjük az egyszerűbb módszerrel ,hiszen rendelkezésünkre áll egy remek alkalmazás, amellyel könnyedén adhatunk új csomag-forrásokat a meglévők mellé: ez az Ubuntu Tweak. Ha nem ismernéd ezt az alkalmazást, akkor sok hasznos dolog mellett ennek a telepítését is megteheted egy korábbi bejegyzésem alapján: KATT IDE!

Ahhoz, hogy a Firefox böngészőből a legfrissebbel rendelkezzünk engedélyeznünk kell a Firefox Stable Channel Packages tárolót.

Ha a Google böngészőjét preferáljuk inkább, akkor rendelkezésünkre áll Google Chrome Stable tároló a hivatalos kiadáshoz, illetve az Ubuntu Chromium forrás a nyílt kódú változathoz.

A listán fellelhető még az Opera, a Midori, az IceCat is, így kijelenthetjük, hogy böngésző-fronton nem nehéz mindenből naprakésznek lennünk.

Ha le szeretnék váltani a későbbi kiadásokban már nem támogatott OpenOffice irodai alkalmazásunkat, akkor szintén rendelkezésünkre áll a LibreOffice ppa-tárolója.

Ennyi talán elég bevezetésnek, hiszen mindenki megtalálhatja a számára fontos programokból a legfrissebbet, hiszen a sort lehetne folytatni az Mplayer, a Wine, a Virtualbox, illetve a legújabb videó-kártya meghajtókat kínáló X Updates források felsorolásával.

Térjünk át azokra ppa-tárolókra, amelyek szintén hasznosak, ám nem szerepelnek az Ubuntu Tweak által felajánlottak között!

Elsőként említeném a legfontosabbat: a Y PPA Manager nevű alkalmazást, ami grafikus felületet biztosít az extra tartalmak kezeléséhez. Beszerzése egyszerű: telepítsük a Web Upd8 cikke alapján (KATT IDE!)! Ezután grafikus felületen menedzselhetjük az utólag felvett tárolóinkat!

Egy hasznos beállító-alkalmazással gazdagíthatjuk a rendszerünket, amivel a NotifyOSD értesítési felületét szabhatjuk testre. A cikkben elolvashatjuk a telepítés menetét és a program használatát is elsajátíthatjuk (KATT IDE!).

A legújabb kernelről se kell lemondanunk Lucid esetében, a Cannonical Kernel Team ppa-tárolója erre kínál megoldást (KATT IDE!). Azonban ezzel nem árt vigyázni és csak az használja, aki tudja, hogy mit csinál... ;)

Hirtelen ennyi! Jó hegesztést! :)

~./bicskás






2011. december 27., kedd

Ghost BSD 2.5 RC 2

A blogban több alkalommal foglalkoztam BSD-kkel. Ebben benne van az is, hogy szeretek kísérletezni és várom mikor éri el azt a szintet amikor mindennapos asztali felhasználásra is alkalmas lesz. Azt hiszem most ezzel a BSD változattal mintha efelé léptek volna a fejlesztők. Volt már itt PC BSD is, de az valahogy nem volt az igazi, talán a pbi csomagok miatt. A Ghost BSD a 9.0-ás FreeBSD-n alapul. Mint ilyen elvileg atomstabil. Ez a kiadás már majdnem a végleges, végül is az RC 2 már nagyon közel jár a valósághoz.Tettem egy rövid próbát és ezt szeretném veletek megosztani.

Ghost BSD telepítése

Először töltsd le a legújabb kiadású lemezképet http://ghostbsd.org/get-ghostbsd/
Kiírás után bootolj be róla és várd meg amíg betölt az asztal.



Kattints a telepítés gombra és elindul a varázsló. Szerintem ennél az operációs rendszernél ez nem kis teljesítmény, mivel inkább jellemző a szöveges telepítő a szerverek miatt. Ott nem létszükség a gui. Az első lépés a merevlemez felosztása lesz. Mivel nincs mit veszítenem, így a teljes lemezt felhasználom.



Hozd létre a felhasználói fiókot és add meg a jelszavakat.



Itt láthatsz egy összefoglalást telepítés előtt. Ebből kiderül, hogy alapból ufs fájlrendszert hoz létre és nincs lapozófájl. Ha minden rendben van, akkor kattints a tovább gombra.



Telepítés folyamatban van. Nekem ez eltartott kb. 10 percig is és közben kaptam egy hibaüzenetet csatolás sikertelenségéről. Ettől függetlenül a telepítés rendben lezajlott. A honlapon is utalnak erre a bugra, valószínűleg a végleges kiadásig javítják majd.



Az installálás véget ért, indítsd újra a gépet és vedd ki a lemezt.



Ghost BSD használat közben

A login screen a nevemmel fogad, tehát a hibaüzenet ellenére minden rendben volt. Be kell írni a jelszót és mehetünk tovább.



A menük a tipikus GNOME 2.X.-es kiadásra hajaznak, de ez nem véletlen hiszen ezt az asztali környezetet használja. Nekem még mindig jobban bejön mint a Unity verzió. Gyakorlatilag minden megtalálható ami kell.






Irodai csomagból a legújabb (3.4.4) LibreOffice van fent.



Az internetes résznél még a wifi is ott van. Igen, elvileg azt is felismeri. Mivel asztali gépem van, így nem tudtam kipróbálni.



A multimédia lejátszás out of the box megy. Ennek örültem.



Az elején minden angol nyelvű, de bejelentkezésnél mind a billentyűzet kiosztás mind a rendszer nyelve átállítható magyarra. Ez is dícséretes.



Ami jobban érdekelt az a csomagkezelője. Szerencsére a fejlesztők egy könnyen áttekinthető és kezelhető grafikus telepítőt készítettek. Ha megnézitek a bal alsó sarkot, akkor látható, hogy több mint 20 000 csomag érhető el. Ez több mint elég. A füleken lehet váltani a telepített és a telepítésre váró csomagok között. A kereső gyorsan és hatékonyan végzi a dolgát. Nem találtam a csomagkezelőn beállításokat, bár lehet itt nem is kell (vagy lehet) "tárolókat" hozzáadni vagy kiválasztani.




Szerencsére a játékok kedvelői is találnak maguknak csomagokat.




A csomagok telepítése viszonylag gyors, elvileg a függőségeket is jól kezeli. Most éppen én belefutottam valamilyen hibába, de több csomagot nem is próbáltam ki.




Összegzés

A GhostBSD belopta magát a szívembe, annak ellenére hogy vannak még hibái. Nagyon tetszik, hogy a kezdők számára talán könnyebben kezelhető GNOME felületet használja és szinte nem is venni észre, hogy nem linuxot használsz. Mindenképpen jó pontot kap az egyszerű telepíthetőség miatt is. Amitől féltem az a csomagkezelője volt, de ebben sem vettem észre -ilyen rövid idő alatt- problémákat. A nagyszámú csomagválaszték nagyobb szabadásgot ad ha valamilyen programot szeretnél telepíteni, esetleg ugyanarra több megoldást is kipróbálnál.
Ami a magyar nyelvet illeti, szinte 100%-osan támogatott és valljuk be ez elég kardinális dolog lehet sok esetben. Az irodai csomag nem volt lefordítva, de lehet hogy csak egy nyelvi csomagot kellett volna hozzá letölteni.
Amit nem tudtam kipróbálni az a wifi, nyomtató és szkenner használata. Ha ezek is mennének, akkor egy újonchoz képest jól szerepelne a Ghost BSD. Ekkor már el lehetne gondolkodni más operációs rendszerek alternatívájaként.

Ghost BSD honlapja: http://ghostbsd.org/

2011. december 8., csütörtök

E-mail értesítő program Ubuntu alatt

Ebből a leírásból megtudhatod, hogyan telepítsd fel ezt a kis hasznos alkalmazást amivel értesítést kapsz új e-mailek beérkezéséről. Megjelenik a küldő, a tárgy és a küldés ideje.

Popper telepítése

A program alapból nem elérhető a tárolókban, előbb hozzá kell adni egy új tárolót. Nyisd meg a terminált és írd be a következőket:

sudo add-apt-repository ppa:ralf.hersel/rhersel-ppa

sudo apt-get update

sudo apt-get install popper

Popper használata

A program megtalálható a Menü/Alkalmazások/Internet/Popper konfiguráció szerkesztő



A Popper beállítása hasonló, mint amikor egy e-mail klienst konfigurálsz. Meg kell adnod az e-mail jellemzőket a fiókok fülön.


  • Név: ez elég egyértelmű, nem nagyon lehet elrontani.
  • Szerver: meg kell adni a szerver nevét, pl. mail.server.com
  • Felhasználó: ide általában a teljes e-mailcímet kell beírni
  • Jelszó: az e-mail címhez szükséges jelszót írd be
  • IMAP: most már ez a leggyakoribb protokoll, amivel le tudod kérni a leveleidet a szerverről. Természetesen nem mindegyik e-mail szolgáltató támogatja. Akkor marad a POP.
  • Mappák: ezt akár üresen is hagyhatod. Csak akkor kell megadni, ha speciálisan szeretnéd megadni a levelek helyét.
  • Port: meg kell adni a szolgáltató által használt port számokat. Ha fejből nem megy, többnyire a levelező súgójában megtalálható.
  • Lekérdezések gyakorisága: milyen időközönként ellenőrizze a leveleket a program

Ha mindennel megvagy, akkor bizonyosodj meg arról, hogy az ellenőrzésnél a pipa ott legyen. Most be tudod állítani milyen legyen az értesítő. Kattints rá az értesítés fülre és legyen bejelölve az "értesítés új e-mailek érkezésekor" menü.

Amennyiben részletesebben szeretnéd megadni az értesítéseket, akkor állítsd jelöletlenre a négyzetet és menj át az asztal fülre. Engedélyezd az asztali megjelenítés négyzetet a további beállításokhoz. A további füleken egyéb beállításokat találsz. Szükség esetén módosíthatsz rajtuk.



Popper indítása




A Popper a következő bejelentkezésnél már aktív lesz, amennyiben engedélyezed ezt az első fülön. Linux Mint esetén eltérhetnek a beállítások. Előfordulhat, hogy nem látsz semmilyen értesítést új levél érkezésekor. Emiatt további telepítés szükséges. Nyisd meg a terminált és írd be a következőket:

sudo apt-get install indicator-messages

Ahhoz, hogy a listában megjelenjen a kisalkalmazás, ahhoz szükséges egy újra bejelentkezés. A Popper integrálását az üzenet megjelenítőben lehet elvégezni.




Forrás: http://www.howtoforge.com/indicate-mail-accounts-on-your-desktop-ubuntu

2011. november 16., szerda

Fájlok mentése Déjá Dup-al Linux Mint 11 alatt

Az adatmentés elég fontos dolog, nem véletlen, hogy a blog több alkalommal is foglalkozott vele. Ebben a cikkben a déjá dup programot ismerhetitek meg.

Déjá Dup telepítése

Szerencsére a program megtalálható a tárolókban, így írd be a következőt a terminálba.

sudo apt-get install deja-dup

A program használata

A déja dupot megtalálhatod menü/rendszereszközök/deja dup alatt. Az első programindításkor csak egy nagyon egyszerű menüt láthatsz. Mindössze a felső sorban a menük és alatta két nagy gomb látható. Ezek szolgálnak az adatmentésre és a visszaállításra.



Az adatmentés előtt be kell állítanod mit is szeretnél menteni, honnan és mikor. Ehhez kattints a szerkesztés/beállítások menüre. Az első fülön lehet megadni a mentés helyét. Ez lehet felhő alkalmazás, szerver és egyéb mappák. Ezen kívül megadhatod, hogy titkosítva legyenek-e a fájlok, illetve legyen-e jelszó bekérés. A jelszó később kelleni fog a mentéshez és a visszaállításhoz is. Fontos, hogy nem tudsz menteni olyan mappába, ami korábban titkosítva volt. Ha mégis megpróbálod, akkor hibás jelszót fog kiadni hibaüzenetenek.



A cikkben egy helyi mappa van megadva példaként. Célszerű menteni arra az esetre, ha valami gond lenne a géppel. Pont emiatt érdemes külső meghajtót vagy szervert megadni mentés helyének. A következő fül a fájlok, itt lehet megadni mit mentsen el és állítson vissza a program.



Az utolsó fül tartalmazza az időzítést és hogy automatikusan mentsen-e vagy sem. Ha már minden beállításon túl vagy, akkor menj vissza a főmenübe. Itt kattints a mentés gombra. Megkérdez a program, hogy valóban minden jól lett-e megadva. A mentésnél meg kell adni a jelszót. A folyamat végén meg kell adni a jelszót.
A mentés 30 megás csomagokba történik. A típus tar.gz vagy gpg lehet attól függően, hogy titkosítottál vagy sem.




Fájlok visszaállítása

A visszaállításhoz nyisd meg a programot és kattints a visszaállítás gombra. Kapni fogsz egy legördülő listát a mentések dátumával. Válassz ki egyet és nyomd meg a tovább gombot. Most add meg a visszaállítás helyét és nyomj újra továbbot. Ha az összefoglalás megfelelő, akkor kattints a visszaállításra.

Forrás: http://www.howtoforge.com/back-up-files-with-deja-dup-linux-mint-11

2011. október 18., kedd

E-mail fiókok költöztetése IMAP szerverek között imapcopy-val

Ebből a leírásból megtudhatod, hogyan migrálhatod át mailfiókodat két imap szerver között. Hozzá kell tennem, hogy nem éppen erősségem a szerverek témája, azonban a cikk hasznos így lefordítottam.

Az imapcopy-val teljes egészében átmásolhatod a leveleket, a mappákat és mindent az egyik imap fiókból a másikba. Támogatja az imap és az imaps protokolt.

A cikkíró debiant/ubuntu szervert használ ebben a példában. A költöztetéshez java szükséges.
Tehát szerver
  • szerver1.pelda.com (forrás)
  • szerver2.pelda.com (cél)
A sales@pelda.com-ot szeretnénk költöztetni (felhasználónév: sales@pelda.com, jelszó: titok) a szerver1.pelda.com-ról a szerver2.pelda.com-ra.
Ubuntu felhasználóknak érdemes átváltani root módba, hogy ne kelljen mindig sudozni.

Előkészületek

Mielőtt belekezdenénk, vessünk egy pillantást a két fiókra. Megcsinálhatod ezt Outlook-al, Thunderbird-el, vagy egy web alapú kliensselmint a SquirrelMail. A cikkíró ezt utóbbit használja a példában. Költöztetés után a három üzenenet megtalálható a szerver 2-őn is.

Szerver 1



Szerver 2



Imapcopy telepítése

Mivel szükséges a java, így telepítjük a következő csomagot:

apt-get install openjdk-6-jre unzip

Most letöltjük és telepítjük az imapcopy-t a következő helyről: /usr/local/imapcopy/

cd /usr/local/ mkdir imapcopy cd imapcopy wget http://imapcopy.googlecode.com/files/imapCopy0.3.1.zip unzip imapCopy0.3.1.zip

Most futtathatóvá teszzük az imapcopy.sh fájlt

chmod +x /usr/local/imapcopy/imapCopy.sh

A költöztetés végrehajtása

Az imapcopy használatatá a következő tartalmazza: /usr/local/imapcopy/imapCopy.sh protocol://user[:password]@server[:port] protocol://user[:password]@server[:port]

A protokol vagy imap vagy imaps lehet.
Ha felhasználónév az e-mailcím, akkor a @ jelet helyettesítsd &40-el. Tehát a parancs

/usr/local/imapcopy/imapCopy.sh imap://sales%40pelda.com:titok@server1.pelda.com imap://sales%40pelda.com:titok@server2.pelda.com
Itt egy példa a kimenetre:

root@server1:/usr/local/imapcopy# /usr/local/imapcopy/imapCopy.sh imap://sales%40example.com:secret@server1.example.com imap://sales%40example.com:secret@server2.example.com 2011-09-30 13:28:27,751 INFO ImapCopier - Starting 2011-09-30 13:28:27,751 DEBUG ImapCopier - Parameters length:2 2011-09-30 13:28:27,751 DEBUG ImapCopier - opening conections 2011-09-30 13:28:27,751 DEBUG ImapCopier - opening imap conection to server1.example.com 2011-09-30 13:28:28,737 DEBUG ImapCopier - opening imap conection to server2.example.com 2011-09-30 13:28:28,998 DEBUG ImapCopier - Creating target Folder: Drafts 2011-09-30 13:28:29,030 DEBUG ImapCopier - Copying 0 messages from Drafts Folder 2011-09-30 13:28:29,033 DEBUG ImapCopier - Creating target Folder: Junk 2011-09-30 13:28:29,058 DEBUG ImapCopier - Copying 0 messages from Junk Folder 2011-09-30 13:28:29,059 DEBUG ImapCopier - Creating target Folder: Trash 2011-09-30 13:28:29,061 DEBUG ImapCopier - Copying 0 messages from Trash Folder 2011-09-30 13:28:29,061 DEBUG ImapCopier - Creating target Folder: Sent 2011-09-30 13:28:29,120 DEBUG ImapCopier - Copying 0 messages from Sent Folder 2011-09-30 13:28:29,527 DEBUG ImapCopier - Copying 3 messages from INBOX Folder root@server1:/usr/local/imapcopy#

Most már látnod kell a leveleket a szerver 2-őn is.



Forrás: http://www.howtoforge.com/how-to-migrate-mailboxes-between-imap-servers-with-imapcopy

2011. október 15., szombat

Egyszerű LightDM menedzser Ubuntu alatt

Az Ubuntu 11.10-től kezdve a GDM-et leváltotta a LightDM. Ha ezt a programot szeretnéd jobban testreszabni, akkor telepítened kell egy segédprogramot ami nem más mint a Light DM menedzser. Egyelőre csak két dolgot lehet megváltoztatni, ez a háttér és a logó.

A program telepítése

Nyisd meg a terminált és írd be a következőket:

sudo apt-add-repository ppa:claudiocn/slm sudo apt-get update sudo apt-get install simple-lightdm-manager

Telepítés után meg is nyithatod a programot a keresőbe beírva.



Megnyitás után így néz ki a program.



A színeket itt tudod kiválasztani.



Forrás: http://www.ubuntugeek.com/simple-lightdm-manager.html

Megjegyzés: Elnézést kérek mindenkitől, hogy ennyi ideig nem jelentkeztem, de valószínűleg jövő nyárig marad a ritkább írás. Abbahagyni viszont nem fogom.

2011. szeptember 25., vasárnap

UPnP Router Control-Hasznos program routerekhez

Ezzel a kis segédprogrammal az útválasztó néhány jellemzőjét láthatod mint internet sebesség, külső IP és a név. Képes kezelni a port átirányítást is könnyen áttekinthető kezelőfelületen keresztül. A paraméterek kiírásához engedélyezni kell a UPnP-IGD protokollt. A program jelenleg a következő routereket támogatja:

  • Netgear DGN1000
  • Netgear DGN2000
  • Netgear DG834GT
  • Netgear DG834g v5
  • Belkin F5D8236-4 N Wireless Router
  • U.S. Robotics USR 8054
  • Linksys WRT54G3G-EU (3G/UMTS Broadband)
  • TP-Link TD-W89541G (ADSL2+ Router) * Hamlet HNW300AP
  • Netgear WPN824v2 * ZyXEL Prestige 660HW-61 * Comtrend CT-5361
  • Linux IGD (UPnP daemon for Linux routers)

Ubuntu alatt megtalálható a tárolókban. Nyisd meg a terminált majd telepítsd fel a következő paranccsal:


sudo apt-get install upnp-router-control




Forrás: http://www.ubuntugeek.com/upnp-router-control-simple-program-that-manages-upnp-compliant-routers.html

2011. szeptember 12., hétfő

Klasszikus asztali környezet telepítése Ubuntu 11.10 alá

Ebben a kiadásban már nem lesz megtalálható a klasszikus GNOME menü, mert a még újdonság Unity az alapértelmezett. A klasszikus menü szerecsére telepíthető tárolókból.
Nyisd meg a terminált és írd be a következőket:

sudo apt-get install gnome-panel

Mielőtt bejelentkeznél, kattints a "felület" választó gombra és gördítsd le a klasszikus menüre. Így a hagyományos GNOME felület fogad majd Compiz menedszerrel és felül a menüvel.
Ha problémád van és összeomlik a gnome-setting-daemon, bizonyosdj meg arról minden szükséges frissítést telepítettél-e.


Forrás: http://tombuntu.com/index.php/2011/09/11/install-the-classic-desktop-in-ubuntu-11-10/

2011. szeptember 4., vasárnap

Háttérképek az asztalra


Linux alatt elég könnyen hozzájuthatunk jobbnál jobb háttérképekhez. KDE alatt rögtön letölthetők és kipróbálhatók menüből. GNOME alatt pedig beszerezhetünk képeket innen: http://art.gnome.org/backgrounds/ vagy innen: http://gnome-look.org/?xsection=home

Szeretnék még néhány -általam jónak vélt- oldalt javasolni, ahonnan letölthettek még további képeket.

Első helyre az InterfaceLIFT oldalát tenném, mert többféle felbontásban háttérképeket, illetve témákat és ikonokat tölthetünk le. A témák sajnos fizetősek.

Link: http://interfacelift.com/wallpaper/downloads/date/any/

A második helyet nálam a Wallbase oldala foglalja el. A honlap könnyen áttekinthető, letisztult formavilággal rendelkezik. Nincs agyonzsúfolva, könnyen és gyorsan lehet rajta keresni.

Link: http://wallbase.cc/start/

A dobogó képzeletbeli harmadik helyét a HD Wallpapers foglalja el. Most már a legtöbb monitor és a laptopok nagy része HD felbontású kijelzővel rendelkezik. Többféle kategóriából lehet választani a tájképektől kezdve a számítógépeken át a filmekig. Szerintem több mint elég ami itt megtalálható.

Link: http://www.hdwallpapers.net

Ezeken kívül van még néhány jó oldal a tarsolyomban:

http://www.coolwallpapers.org/


http://www.coolhdwallpapers.com/top_wallpapers.html

http://www.socwall.com/

http://wallpaperstock.net/

Ha tudtok jó oldalt még ezeken kívül, akkor linkeljétek be a komment mezőbe.

2011. szeptember 2., péntek

Wallch- Háttérkép cserélő program Ubuntu alá

Rajtam kívül biztosan vannak még egy páran akik hamar megunják a háttérképüket. Ez a kis program nekik jelent majd segítséget a cserében. A Wallch GNOME környezethez készült és több hasznos funkcióval is bír. Lássuk ezeket:

  • támogatja a JPG, PNG, GIF és BMP formátumokat
  • randomizált kép csere
  • asztali vagy hang értesítés
  • előzmény logolás
  • Live Earth Wallpaper
  • képernyőkép és webkamera kép készítés
  • statisztika
  • Unity támogatás
  • a következő váltásig hátralévő idő kijelzése

Wallch telepítése

Szerencsére könnyű dolgunk lesz, mert csak a deb fájlt kell letölteni innen: http://wallch.t35.me/downloads/installations.html



Forrás: http://www.ubuntugeek.com/install-wallch-2-0-on-ubuntu.html

2011. augusztus 16., kedd

Linux régebbi gépekre 3. - AntiX 11

Kezdetben vala a Mepis aztán jött az Ubuntu és megváltozott minden. Miért írom ezt? A régi időkben igazán kezdőknek kitalált disztribúció a Mepis volt, ami Debian alapokra épült. Természetesen most is létező disztribúció, ebből alakult ki az AntiX ami IceWM asztali környezetet használ. A honlapja szerint elfut Pentium kettes gépen 128Mb memóriával 2Gb-nyi helyen. A 11-es verziónak nagyobb az éhsége, ide már Pentium 4 kell. :-)
Később megjelent az Ubuntu ami szintén Debianra épült és már ez az egyik legkedveltebb disztribúció népes felhasználói táborral. A Mepis szinte a feledés homályába merült, de én visszatérek hozzá egy rövid időre míg ismertetem a pehelysúlyú gyermekét az Antixot.

AntiX telepítése

A disztribúciót letöltheted a honlapjáról innen: http://antix.mepis.org/index.php?title=Main_Page
Szerencsére live módban indul, így van lehetőséged kipróbálni telepítés előtt. A betöltés gyors és máris birtokba veheted az asztalt.



Indítsd el a telepítőt. Szükség esetén igénybe vehetsz súgót is ami a telepítő bal oldali részén foglal helyet. Első lépésként el kell fogadnod a felhasználási feltételeket.



A következő a lemez felosztása lenne, de én az egészet felhasználtam mert más úgysem volt rajta.



A jobb oldali sávban látható a telepítés folyamata. Egészen gyorsan lezajlik, pár perc az egész.



Fontos részhez értünk, a GRUB telepítése. Általában az a legjobb, ha alapértelmezetten hagyod.



Most be kell állítani a hálózatot amennyiben a rendszer ezt igényli.



Adj meg valamilyen nevet a gépnek.



Nyelv beállítása.



Szintén fontos rész a felhasználói és a root fiók létrehozása.



Véget ért a telepítés, zárd be az ablakot.



Újraindítás után lépj be a felhasználóneveddel.



AntiX használat közben

Az IceWM miatt valóban gyors volt a rendszer. Az asztalt tetszetős és néhány lényeges információ a bal felső sarokban látható. Elsőként kipróbáltam a multimédiás alkalmazásokat. Örömmel tapasztaltam, hogy a Flash alapból is működik, nem kell hozzá még telepíteni semmit. Ugyanez igaz a webes rádióhallgatásra is.



Multimédia és egyéb menük.



Alkalmazásokban nem szűkölködik a rendszer. A Synaptic-al további programok telepíthetők.



A beállításokat az AntiX Control Center tartalmazza.



Kíváncsi voltam arra, milyen tárolókat használ. Van itt debian és persze mepis tároló is meg a mulitmédia.



Összegzés

Az AntiXban pozitívan csalódtam. Valóban egy gyors és könnyen használható rendszert ismerhettem meg. Már a telepítése sem okoz nagy gondot. Mindenképpen mellette szól a stabilitás, gyorsaság és a hatalmas csomagválaszték. Az előzőleg kipróbált disztribúciókhoz képest talán még gyorsabb. Az alapból fent lévő programok minden igényt kielégítenek, nem hiszem hogy túl sok mindent kellene még telepíteni. A menü áttekinthető és bárhonnan előhívható jobb klikkel. Ha nagyon szigorúan néztem az AntiX-ot akkor sem találtam benne hibát. Ha régebbi gépet használsz, akkor sem lesz problémád a futtatással. Pont erre lett kitalálva.