2008. március 29., szombat

Gmail értesítő a tálcán

A Check Gmail egy alternatív értesítő linux és egyéb unix rendszerek alá. Gyors, biztonságos, és minimális hálózati erőforrást használ fel Atom Feed-en keresztül. Check Gmail egy tálca ikon, mely leellenőrzi a gmail-e fiókunkat új levelek után kutatva. Amennyiben új levél érkezett, akkor az ikon megváltozik és egy felugró ablakkal jelzi az új levelet, annak számát és fajtáját. Mindegyik levél közvetlenül is megnyitható a böngésző ablakban, ezen kívül a levéllel kapcsolatos lehetőségek beépítettek a Check Gmail-be (archiválás, törlés, spamként jelölés,stb) . Így nem szükséges weben keresztül belépve ezeket elvégezni.

Check Gmail telepítése

Egy plusz tárolót kell hozzáadnunk a listához, de előbb meg kell nyitni és szerkeszteni azt.

sudo gedit /etc/apt/sources.list

deb http://asher256-repository.tuxfamily.org dapper main dupdate french
deb http://asher256-repository.tuxfamily.org ubuntu main dupdate french

Mentés után kilépünk, majd jöhet a tárolók frissítése

sudo apt-get update

és a telepítés

sudo apt-get install checkgmail

Edgy felhasználók részére

A Check Gmail már része az Universe csomagoknak. Ellenőrizd le, hogy hozzáadtad-e az Universe repositorykat a sources.list-hez.

A telepítés a fentebb leírt módon zajlik.

Check Gmail használata

A program indítása az Alt+F2-vel történik.



Tallózással ki kell választani a checkgamilt a következő helyről /usr/bin/checkgmail és rákattintani, majd futtatni.



A megnyíló ablakban kell megadni gmail-es fiókunk felhasználónevét és jelszavát, itt lehet beállítani a tálcaikon tulajdonságait.


Ahhoz hogy minden restart után fusson a checkgmail, hozzá kell adni az automatikusan futó folyamatokhoz. Tehát először újraindítjuk a gépet, és azután beállítások-folyamatok megnyitása. Itt a hozzáadásra kattintunk, és tallózással kiválasztjuk a programot.
/usr/bin/checkmail Erre katt, és ezután már minden újraindítás után működni fog a program.



Eredeti cikk: http://www.ubuntugeek.com/gmail-notifier-for-your-ubuntu-desktop.html

2008. március 28., péntek

Hangos Pingvin


Mindig is érdekelt a multimédia, és mostanában egyre több olyan megoldandó feladat akad, amely alkalmat ad ennek a számomra alig ismert területnek a feltérképezésére. A múltkoriban videókat babráltunk, itt az ideje a hangokkal való ismerkedésnek!

A feladat a következő! Adott egy DVD lemez, amelynek hanganyagát kell leszedni, azt szerkeszteni, majd felírni hagyományos audió CD-re. Elvárás hogy a használt programok grafikus felülettel bírjanak, hiszen amint már tudjuk, elsősorban a kezdő Linuxosokat szeretném segíteni.
Erről valahogy az a mondás jut eszembe, hogy "segíts magadon..." :).


Tehát szedjük le a hangot a DVD-ről. Ez olyan egyszerűen hangzik, nem gondoltam hogy mégis ilyen nehezen találom majd a nekem tetsző megoldás! Sok órás Google nyúzás után találtam csak rá a megoldásra, ami valójában mindvégig az orrom előtt hevert. Meglepő, de ezt nem más, mint a mindenki számára ismert VLC (VideoLAN Client) szolgáltatta. Ez a nagyszerű alkalmazás azon túl hogy kiválóan megbirkózik szinte bármilyen multimédia formátummal, az un. varázslók segítségével lekapja nekünk a hangot is!
A Fájl menüben található pontra klikkelve a következő ablak nyílik meg:

Válaszd a képen látható menüpontot,
majd NEXT!

A következő ablakban klikkeljünk a Válasszon gombra, majd a felugró párbeszédpanelen válasszuk a Lemez fület, majd jelöljük ki a DVD pontot, és OK.

Ezek után lehetőségünk van kiválasztani, hogy a DVD-n található hangot, vagy videóanyagot akarjuk-e átkódolni. Miután kiválasztjuk a hangot, lehetőségünk nyílik formátumot választani. Én most a tömörítetlen(uncompressed) formát választom, hiszen ezt utána könnyen szerkeszthetem minőségromlás nélkül.
Még kettő klikk, és már adhatjuk is meg a a fájlnevet, ami után indul is a munka!

Ha ott csücsül a vincseszteren az áhított vaw kiterjesztésű fájl, akkor nincs más hátra mint kiszedni belőle a felesleges részeket, feldarabolni trackekre és elmenteni a kívánt formátumban.
Erre több profi alkalmazás is létezik Linux alatt, de nekem több okból is az Audacity a befutó. Hogy miért? Egyrészt meglepően gazdag funkciókínálata ellenére is könnyen kezelhető, az alapvető feladatokat bárki percek alatt megtanulja, másrészt mindezt Magyarul teszi!

A vágás végeztével szinte bármilyen formátumba exportálhatjuk a fájl, én a minőség megtartása érdekében maradtam a tömörítetlen hangnál.
Az Audacity használatát nem akarom itt taglalni, hiszen egyrészt nem értek hozzá, másrészt azt hiszem könyvet lehetne írni róla! :D

Az így elkészült fájlt, fájlokat a K3B segítségével percek alatt CD-re írhatjuk, és már munkánk végére is értünk!

Ugye nem is nagy ügy! ;)

Minden általam említett program megtalálható az Ubuntu tárolókban!

Hogyan telepítsünk forráskódból?

Elsősorban kezdőknek okoz problémát, hogy hogyan találjanak csomagokat az adott disztribúcióhoz. Amennyiben csak tar.gz vagy éppen bzipes fájlt találnak, akkor nem tudják hogy miként telepítsék föl. Ezen szeretnék segíteni a következő leírással.
A forrásfájl tartalmazza a programokat, ennélfogva telepítés előtt le kell fordítanod azokat. Telepítened kell az build-essential-t Synaptic-al, vagy pedig megtalálható a CD-n, és csak innen kell felrakni ezt, vagy terminálban is telepítheted a következőképpen

sudo apt-get aptitude install bulid essentials

Ha van egy fájlod, aminek a kiterjesztése src.tar.gz , akkor ki kell tömöríteni a fájlt és terminálban elnavigálsz abba a mappába, amibe ki lett tömörítve a csomag. Majd beírod

./configure

make

sudo make install

clean install

Nézzük át, hogy a különböző parancsok mit is csinálnak.

A ./configure ellenőrzi, hogy a szükséges függőségek elérhetők-e a gépeden.Amennyiben ne, akkor hibaüzenetet fogsz kapni.
A make lefordítja a forráskódot, és a make install pedig telepíti a megadott helyre. Ha rákárdez, hogy hová telepítse a csomagot, akkor érdemes az /usr/src könyvtárba.
A clean install kitakarítja az átmeneti fájlokat, melyek létrejöttek a telepítés során.

Eredeti cikk: http://www.ubuntugeek.com/how-to-install-source-files-in-ubuntu.html

Addrepo, avagy hogyan adjunk könnyedén új repókat a listánkhoz.

Addrepo egy egyszerű parancssoros interfész, mellyel könnyedén adhatunk hozzá új tárolókat a listánkhoz.

Addrepo telepítése

Nagyon egyszerű folyamat, mindössze a két parancsot kell beírni konzolba.

sudo wget http://mac4deb.googlepages.com/addrepo -O /usr/bin/addrepo

sudo chmod +x /usr/bin/addrepo

Addrepo használata

addrepo (repository)

Lássunk egy példát is.

addrepo deb http://dl.google.com/linux/deb/ stable non-free

Nem szükséges sudozni, mert az addrepo parancs szükségtelenné teszi ezt.

Eredeti cikk: http://www.ubuntugeek.com/addrepo-easiest-way-to-add-apt-repositories.html

2008. március 27., csütörtök

Hogyan takarítsunk csomagjaink után?

Érdemes megtenni ezt, amennyiben gyakran telepítesz vagy távolítasz el csomagokat Ubuntu alatt. A program leellenőrzi a telepített csomagokat, amikre már nincs szükség a későbbiekben. Ezek eltávolíthatók a következő paranccsal:

sudo apt-get autoremove

A feltett kérdésre igennel (Y) kell válaszolni.

Véleményem szerint azért érdemes óvatosan bánni a paranccsal, mert nekem már vágta haza az ubuntut a "felesleges" programok eltávolítása.


Eredeti cikk: http://www.ubuntugeek.com/howto-clean-up-your-packages.html

2008. március 26., szerda

Hogyan kezeljük képeinket Ubuntu alatt a Picasa segítségével?

A Picasa-val könnyedén megtalálhatod, szerkesztheted és megoszthatod képeidet a számítógépeden. Minden alkalommal, amikor elindítod a Picasa-t, akkor automatikusan megkeresi a képeidet, és rendezi azokat egy albumba dátum vagy mappa nevek szerint. Ezen kívbül lehetőség van a képek szerkesztésére egy jobb egérklikk segítségével vagy látványos effektekre az ujjaid segítségével.

Telepítése

Le kell tölteni a Picasa programot a következő helyről:
http://picasa.google.com/linux/download.html

vagy wgettel

sudo wget http://dl.google.com/linux/deb/pool/non-free/p/picasa/picasa_2.2.2820-5_i386.deb

Telepítjük a .deb fájlt

sudo dpkg -i picasa_2.2.2820-5_i386.deb

Picasa indítása

Alkalmazások-grafika-picasa




Az első indítás után el kell fogadnunk a licencet.






A következő kérdésre meg kell válaszolni, hogy az egész gépen keressen képek után, vagy csak az asztalon. Végül a megtalált képeket az ablakban megtekintheted.





Eredeti cikk: http://www.ubuntugeek.com/manage-your-photo-albums-with-picasa-in-ubuntu.html

2008. március 24., hétfő

Fejléc

Jó pár kiváló munka érkezett kérésemre, aminek nagyon örülök! Most kiválasztottam egyet, ami bevallom nagyon tetszik, de egyáltalán nem biztos hogy végleg ez marad.
A most látható fejléc Dennis munkája, de WatcherS is sokat dolgozott, sőt jelenleg is dolgozik egy másik elképzelésen!
Most igazán sajnálom hogy csak 1 fejléc lehet egyszerre!
Még egyszer szeretném megköszönni hogy ilyen gyorsan reagáltatok, és fáradságot nem kímélve készítettétek a jobbnál jobb munkákat!

2008. március 23., vasárnap

Fejlécet szegény HP-nak! :)

Akik régebben olvasgatják bologomat, azok tudják hogy a grafika a gyengém. Volt itt már néhány fejléc az oldalon, de egyik rondább lett mint a másik, így most segítséget szeretnék kérni!
Ha valaki úgy érzi lenne kedve tervezni a blog számára egy egyszerű fejlécet, azt kérem tegye meg! Egyébbel nem tudom meghálálni, csak azzal hogy feltüntetem a készítő nevét, elérhetőségét, ki hogyan szeretné.
770x134 legyen a mérete, és PNG a formátuma. Az egyetlen formai kitétel, hogy szerepeljen benn a következő felirat: "HP Linux Blogja", és a lehető legegyszerűbb legyen, na meg persze illeszkedjen az oldal hoz. Ez már három :)
A kész munkákat küldjétek a következő címre: haris.pal@hotmail.com

Előre is köszönöm a segítséget!

HP

2008. március 22., szombat

Hogyan telepítsünk MPlayert Ubuntu alá?

  Az MPlayer egy meglehetősen sokoldalú média lejátszó. Különböző fájlformátumokat támogat, mint az MPEG 1/2/4, DivX 3/4/5, windows media 7/8/9, Real Audio/video 9-ig, Quicktime 5/6, és Vivo 1/2. Tartalmazza a megfelelő video és audio kodekeket. Rendelkezik apalszinten VCD/DVD visszajátszási képességgel, belevéve a dvd feliratokat is, de ezen kívül számos feliratformátumot támogat. Rámondhatjuk, hogy "mindenevő". Képes fájlok konvertálására divXbe, rawba,mpeg4-be, AVI-ba.

MPlayer telepítése

Szokás szerint a sources.list szerkezstésével kezdjük, és hozzáadjuk a következő sorokat.

sudo gedit /etc/apt/sources.list


deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu dapper universe multiverse
deb-src http://archive.ubuntu.com/ubuntu dapper universe multiverse


Majd mentjük, és jöhet a frissítés

sudo apt-get update

MPlayer telepítése

sudo apt-get install mplayer

MPlayer megnyitása

Alkalmazások-hang és video-MPlayer Movie Player






Eredeti cikk: http://www.ubuntugeek.com/install-mplayer-in-ubuntu.html

2008. március 21., péntek

Azok a fránya parancsok


Azt mondják a guruk, hogy a konzolban parancsok segítségével sokkal gyorsabban elintézhetünk bizonyos dolgokat, mintha kattintgatnánk. Talán nekik van igazuk. Azt azért be kell vallani, hogy a kezdő userek jobban szeretik a klikkelős módszert, főleg ha winről migrálnak linuxra. Én speciel vegyesen használom mindkettőt, ahogy kedvem tartja, vagy ahogyan az adott feladat megkívánja. Ebben a bejegyzésben szeretnék néhány alapparancsot ismertetni, a teljesség igénye nélkül.Természetesen ezek nemcsak ubuntu alatt működnek így. Íme:

Nyomtatási parancsok

  • lpr: fájl nyomtatása
  • lpq: nyomtatási sor lekérése
  • lprm:nyomtatási feladat elvetése
  • printconf:nyomtató konfiguráló
  • xpdf:pdf nézegető
  • gv:postscript nézegető
  • xdvi:dvi nézegető
  • *2ps fájlkonvertálás postscript formátumba
Folyamatkezelő parancsok


  • at:feladatok sorba rendezése későbbi futtatáshoz
  • atq:a felhasználó megakadt feladatainak kilistázása
  • atrm:a feladatszámukkal megadott feladatok törlése
  • halt:rendszer megállítása
  • init futasi_szint:folyamatvezérlés inicializálása
  • jobs:az aktuálisan futó folyamatok kiírása
  • kill:egy folyamat befelyezése
  • mesg:írási jogosultság vezérlése terminálunkhoz
  • netstat:hálózati kapcsolatok,interfész statisztikák és egyéb hálózati információk megjelenítése
  • reboot:a rendszer újraindítása
  • ps:a folyamat állapotáról szolgál információval
  • pstree:egy fastruktúrában jeleníti meg az információkat
  • shutdown:a rendszer leállítása
  • sleep:megadott ideig történő várakozás
  • top:a legmagasabb CPU folyamatok jellemzése
  • uptime:megtudhatjuk, mennyi ideig futott a rendszer
  • vmstat:statisztikák a virtuális memóriáról
  • w:megmutatja, hogy kik vannak bejelentkezve és mit csinálnak
  • who:megmutatja hogy kik vannak bejelentkezve
  • time:infók egy parancs futási idejéről, illetve az erőforrás használatáról

Archiválási parancsok

  • bzip2:egy blokkrendező tömörítő
  • cdrecord:egy audio CD vagy CD-ROM másolása írható lemezre
  • dd:egy fájl konvertálása és másolása
  • gzip:fájlok tömörítése és kicsomagolása
  • mkbootdisk:egy önálló rendszerbetöltő lemez létrehozása a futó rendszerhez
  • mount:fájlrendszer becsatolása
  • umount:lecsatolás

Egyéb


  • cat:fájlok összefűzése és standard kimentre való kiírása
  • cd:könyvtárváltás
  • chattr:fájlattribútumok megváltoztatása
  • chmod:fájl hozzáférési jogosultságainak megváltoztatása
  • cp:fájlok és könyvtárak másolása
  • df:jelentés a fájlrendszerek lemezhasználatáról
  • date:aktuális dátum kiírása
  • diff:különbségek keresése két fájl között
  • compress:fájlok tömörítése
  • du:becslés a fájl helyhasználatáról
  • echo:egy sor szöveget jelenít meg
  • eject:eltávolítható média kiadása
  • file:fájltípus megállapítása
  • ftp:fájlátvitel
  • find:fájl keresése
  • grep:egy mintával megegyező sorokat nyomtat ki
  • ifconfig:hálózati interfész konfigurálása
  • iptables:IP csomagszűrő adminisztráció
  • locate:szintén fájl keresése
  • man: kézikönyv
  • memusage:memóriahasználat megjelenítése
  • passwd:jelszó megváltoztatása
  • mv:fájlok átnevezése
  • nfsstat:hálózati kapcsolatok, útvonal táblázatok, interfész statisztikák megjelenítése
  • pwd:aktuális munkakönyvtár kiírása
  • quota:lemezhasználat megjelenítése, és korlátozások beállítása
  • rm:fájl áthelyezése
  • rmdir:könyvtár áthelyezése
  • snort:hálózati betörés észlelő

2008. március 20., csütörtök

Alltray, avagy hogyan adjunk hozzá programokat a rendszertálcához

Az Alltray segítségével bármilyen alkalmazást hozzáadhatunk a tálcához, mint pl. Evolution,Thunderbird,Terminal,stb. Nagyon jó jellemzője, hogy a bezár gombra kattintás után, az alkalmazás a tálcára fog lekicsinyítődni. A program jól működik gnome, kde,xface, fluxbox, és windowmaker ablakkezelők alatt. Nem támogatja a fogd és vidd lehetőséget. Engedélyezni kell a "-nm" kapcsolóval.

Alltray telepítése

sudo aptitude install alltray

Használata

Amennyiben szeretnéd használni, akkor kövesd a következő lépéseket:

Ha például a számológépet szeretnéd hozzáadni a tálcához, akkor először meg kell nyitni a számológépet, majd az alltrayt is. Alkalmazások-eszközök-alltray.
Az alltray megnyíló ablaka azt kéri tőlünk, hogy kattintsunk arra az ablakra, amit hozzá szeretnénk adni.





Ekkor a megnyitott számológép ablakára katt, és máris ott csücsül a tálcán.Amennyiben jobb klikkel kiválasztjuk a tálcán lévő ikont, akkor a következő lehetőségek közül választhatunk: eltávolítás, bezárás, mutat/elrejt.





Eredeti cikk: http://www.ubuntugeek.com/alltray-dock-any-program-into-the-system-tray.html

2008. március 19., szerda

Népszerű alkalmazások telepítése Automatix segítségével


Az automatix segítségével grafikus felületen automatikusan telepíthetünk debian alapú alkalmazásokat linux alá.











Automatix2 telepítése Feisty alá

Nyissuk meg a terminált, és írd be a következőket, majd üss entert.

echo deb" http://www.getautomatix.com/apt feisty main" | sudo tee -a /etc/apt/sources.list

wget http://www.getautomatix.com/keys/automatix2.key

gpg --import automatix2.key

gpg --export armor E23C5FC3 | sudo apt-key add -

Most frissíteni kell a tárolók listáját

sudo apt-get update

Közvetlen telepítés deb fájlból : http://www.getautomatix.com/wiki/index.php?title=Installation

Automatix telepítése

sudo apt-get install automatix2


Automatix indítása



Alkalmazások-rendszereszközök-automatix

Az indítás után meg kell adni a root jelszót, és mehetünk tovább. Elfogadjuk a multimédia licencet, és végre betöltődik az automatix. Az automatix ismét frissíti a tárolók listáját.Ezután látható a program, a külünböző alkalmazások listájával.Tekintsük át ezeket:

  1. CD írás és rippelés.
- Brasero, mely egy CD pörkölő program gnome alá
- GnomeBaker, ez a legjobb GTK2-es CD író program
-Ripper and Tuner, stream ripper és tuner
-xDVDShrink, ezt nem kell bemutatni

2. Chat kliens, mely a következőket tartalmazza

-AMSN, msn kliens webkamera támogatással
-Gaim 2.0 béta3 és más extrák
-Gyachi, Yahoo messenger, webkamera támogatással, hanggal, és sok egyéb jellemzővel
-Skype, szintén nem kell jellemezni
-XChat, XChat telepítése

3. Kodekek és beépülők



-AUD-DVD kodekek, NON FREE kodekek
-Flash Player, ezzel telepíted az Adobe Flash Playert beépülőt Firefoxhoz
-SUN Java 1.6 JRE , SUN-féle java és beépülő Firefoxhoz
-MPlayer and FF plugin- MPlayer és Firefox beépülő
-Multimedia Codecs, az általában szükséges audio és video kodekek
-Swiftfox plugins , telepíti a szükséges Swiftfox beépülőket, és a MS fontokat

4. Kereskedelmi szoftverek

-Crossover Office Professional 6.0-1 , telepíthetünk és futtathatunk "ablakos" :) programokat, mint az Office vagy Adobe Photoshop
-Crossover Office Standard 6.0-1, gyakorlatilag ugyanaz mint az előző

5. Meghajtó programok

-Light Scribe for linux, La Cie Light Scribe cimkéző linuxra
-NDISWrapper , meghajtó csomagoló, mellyel használhatunk windowsos meghajtókat hálózati kártyákhoz
-NVIDIA meghajtó

6. E-mail kliensek

-Checkgmail, gmail-es leveleinket ellenőrizhetjük vele
-Thinderbird 1.5 (Azóta már van frissebb kiadása a programnak.)

7.Eyecandy vagyis desktop szépítgetés

-Gdesklets, mindeféle hasznos programot telepíthetünk vele az asztalra, egyszóval csinosításra való

8. File Sharing (No comment)

-Azureus
-Bittornado
-DCPP, linuxos DC++ kliens
-Frostwire, ez is egy p2p kliens
-aMule, szintén p2p program

9. Média lejátszók és szerkesztők



-Audacity, audio szerkesztő
-Avidemux, video szerkesztő eszköz
-Beep Media Player, klasszikus winamp szerű média lejátszó
-DVD ripper
-Easytag, sokoldalú mp3 szerkesztő
-Exaile, zene kezelő program
-Kino, sokoldalú video szerkesztő
-Listen Media Manager, média kezelő és lejátszó program
-Real Player, RP telepítése
-Songbird, zene vezérlő program
-Totem Xine, lejátszó
-VLC, na ez mindent lejátszik
-iLinux, ez egy iLife alternativa, iPod kezelő is egyben

10. Miscellaneous



Vegyes programok :

-automatix olvasó/író, az NTFS és FAT32 csatolása automatikusan
-Ctrl-Alt-Del , ezzel a billentyűkombinációval megnyithatjuk a gnome rendszer monitort
-Debian menu, megmutatja az összes telepített alkalmazást a gépen
-Extra fonts, hozzáadhatunk betűkészleteket, és az msttscorefontokat
-Nautilus scripts, a Nautilust megnyitva bármely file szerkeszthető mint a gedittel, jobb egérgombbal, rootként
-Slab, telepíti a Novell Slab menüjét Sled 10-et használva

11. Iroda




-Acrobat Reader
-GnuCash, pénz kezelő program gnome alá
-Google Earth
-Google Picasa, képszerkesztő
-OpenOffice Clipart

12. Programozással kapcsolatos eszközök



-Anjuta, C/C++ fejlesztői program
-Bluefish, HTML szerkesztő
-Gambas, ingyenes, a Visual Basic-hez hasonlító fejlesztői program
-Monodevelop, C#/Boo/Java/Nemerle/ILasm fejlesztői alkalmazás
-Screem, webfejlesztő program
-Scribus, asztali kiadványszerkesztő program
-Stanis Python Editor


13. Hasznos programok

-Arhiváló eszközök, rar, unrar, 7zip, ace
- Adatmentés és arhiválás, grafikus felületű adatmentő program ubuntu alá
-Beagle, Mono alapú asztali kereső program
-Boot-up kezelő, könnyedén konfigurálhatjuk a betöltő és leállító szkripteket és programokat
-GFTP, FTP kliens SSH kapcsolattal
-Glipper, vágólap menedzser gnome alá
-Gnome biztonsági csomag, benne van a Clamav, és a Firestarter
-GnomePPP, Grafikus betárcsázó program
-Liferea, RSS olvasó gnome alá
-Hálózati kezelő

14. Virtualizáció

-VMware Player, virtuális operációs rendszerek futtatása
-Virtual Box, virtuális op rendszerek futtatása
-Wine, wine telepítése (Windowsos programokat képes futtatni)

15. Böngészők



-Opera
-Swiftfox

Ha például az operát szeretnénk telepíteni, akkor először ki kell jelölni, majd megnyomni a start gombot a panelen. Ekkor a program feltelepül. Törlésnél az uninstallt kell kiválasztani.
Az automatix képes különböző riportokat is készíteni.


Erdeti cikk: http://www.ubuntugeek.com/install-popular-applications-in-ubuntu-feisty-fawn-using-automatix2.html

Automatix honlapja: http://www.getautomatix.com/



2008. március 18., kedd

Bőrök az Mplayer lejátszóra

Az Mplayer sokak kedvence, hiszen az egyik leggyakoribb médialejátszó. A legtöbb disztribúcióban alapból benne van. Nem szükséges az alap "ruhát" használnunk, mert letölthetők hozzá további bőrök, melyekkel csinosítgathatjuk a lejátszónkat. Első lépésként le kell tölteni az új "ruhát" az Mplayerhez a gépünkre. Ehhez a link: http://www.mplayerhq.hu/design7/dload-hu.html

Letöltetjük wgettel is:

sudo wget -c http://www1.mplayerhq.hu/MPlayer/skins/proton-1.2.tar.bz2

Ha például a proton skint töltöttük le, akkor a telepítés menete a következő lesz.

Kicsomagoljuk:

tar xvf proton-1.2.tar.bz2

Most már van proton könyvtárunk,

/usr/local/share/mplayer/skins/

ami alá be kell másolni a következő sort

sudo mv proton /usr/share/mplayer/skins/

vagy

sudo mv proton ~/.mplayer/skins/

Az MPlayer az alkönyvtárban lévő alapértelmezett skint fogja használni /usr/local/share/mplayer/skins/ vagy ~/.mplayer/skins/.

Végül nyissuk meg az MPlayert az Alkalmazások-hang&video-MPlayerből . Jobb egérgomb a megnyitott mplayeren, és a megnyíló listában a skin browserre kattintunk. Itt lesz lehetőség kiválasztani a letöltött és telepített bőrt.

Eredeti cikk: http://www.ubuntugeek.com/decorate-your-mplayer-with-mplayer-skins.html

2008. március 16., vasárnap

Cudar DVD

Tegnap nagy fába vágtam a fejszémet! Persze a videók oda vissza konvertálásában jártas emberek számára talán röhejes lesz a leírásom, de nem titkolt célom vele, hogy talán valaki tud ajánlani sokkal kézenfekvőbb megoldást.
A probléma a következő volt. Több flv kiterjesztésű videófájlom volt, konkrétan 7, amelyekből létre kellett hoznom egy asztali lejátszón is lejátszható DVD-t.
Minőségi elvárásaim természetesen csekélyek, hiszen az eredeti fájloknak is kicsi a felbontása.

Első lépésben átalakítottam őket avi kiterjesztésű Mpeg-4 fájlnak, hiszen a Flash videó formátummal önmagában nem nagyon lehet mit kezdeni. Először a Mencoder-t szerettem volna használni, de a többszöri átparaméterezés után is nagyon gagyi volt a hangminőség, ami baj, hiszen egy koncert film az alapanyag. Hirtelen ötletként jött az FFmpeg, amely egy nagyon egyszerű paranccsal elfogadható eredményt hozott: ffmpeg -i forrás.flv cél.avi

Kész volt a hét darab avi, most jó lenne belőlük Mpeg-2 formátumú fájlokat konvertálni, amely ugyebár a DVD formátuma. Erre is létezik több parancssoros megoldás, de amint tudjátok már, általában előnyben részesítem a grafikus programokat.
Az Avidemux használható így is úgy is, és a grafikus felület maximálisan támogatja az ilyen fickókat mint amilyen én is vagyok, nevezetesen akiknek kissé homályosak ezek a fránya videószabványok. Miután megnyitottam a konvertálni kívánt fájlt, lehetőségem van kérni az alkalmazást, hogy mindent automatikusan állítson be szabványos DVD formátumra. Természetesen aki szeretné finomhangolni a beállításokat, annak rengeteg manuálisan beállítható paraméter áll a rendelkezésére.
Ezek után csak a mentést kell választanom, és már indul is a konvertálás! Nagyon kedvemre való program, minden kézre áll benne, akár egy jó kocsiban.

Következő lépésként megfelelő sorrendbe kell rendeznem a fájlokat, majd létre kell hozni a vob kiterjesztésű videókat, valamint a bup és ifo fájlokat. Ehhez szintén egy grafikus kezelőfelülettel rendelkező, nagyon sokoldalú alkalmazást választottam, mely valójában sokkal többet tud mint amire jelenleg szükségem van, ez a 'Q' DvdAuthor. Kezdetnek ki kell választani egy munkamappát, amelyben a feldolgozni kívánt fájlok vannak, valamint meg kell adni a kimenet mentésének helyét.
Ezek után meg lehet nyitni az Avidemuxal létrehozott Mpeg-2 fájlokat, és sorba lehet őket rendezni. Igény szerint hozhatunk létre menüt, betölthetünk felirat fájlokat, és még ezernyi olyan funkciója van, amely nekem most nem kell.
Ha minden megvan, csak a Create DVD gombra kell klikkelni, és már indul is a munka. Esetemben nem tart sokáig, hiszen a fájlokat nem kell konvertálni, mert ezt már megtettük.
Egyébként az Avidemux kikerülhető lenne, de ez nálam hang problémákat okozott.

A művelet végén létrejönnek a VIDEO_TS és az AUDIO_TS mappák a megfelelő tartalommal, amit már csak DVD-re kell pörkölni. Én ehhez a K3B nevű alkalmazást használom, amit nem hiszem hogy nagyon be kellene mutatnom. :)
Ha asztali lejátszón szeretnénk nézni a videót, akkor nem elég adat DVD-t írni, hanem a DVD Video Project -et kell választanunk. Itt csak át kell húzni a mappákat, és már indulhat is az írás. Érdemes a lehető legkisebb írási sebességet választani, hiszen az öregebb lejátszók néha nagyon kényesek bírnak lenni.

Tudom hogy elsőre kicsit macerásnak tűnik, de valójában nem nagy ügy. Remélem olvassa majd valaki, aki jártas a videók Linux alatti kezelésében, és talán nem lesz lusta megosztani velünk tapasztalatait!




Ha tetszik az oldal, iratkozz fel rss hírforrásra!

Hogyan szkenneljünk PDF-be Ubuntu alatt?



A gscan2pdf-el mindezt könnyen megoldhatjuk, grafikus kezelőfelületen keresztül. Az alkalmazás működik a legtöbb linux/bsd alapú gépen.









gscan2pdf telepítése




Kedjük a repositoryk listájának szerkesztésével:

sudo vi /etc/apt/sources.list

Majd a következő sort hozzáadjuk a listához:

deb http://gscan2pdf.sourceforge.net/download/debian binary/
Jöhet a frissítés,

sudo apt-get update

és a telepítés

sudo apt-get install gscan2pdf

gscan2pdf indítása



Alkalmazások-grafika-gscan2pdf



Eredeti cikk: http://www.ubuntugeek.com/scan-to-pdf-using-gscan2pdf-in-ubuntu.html

2008. március 15., szombat

Ubuntu Tweak 0.2

Nemrég olvastam erről az érdekes, és nem utolsó sorban hasznos programról a Linuxbox.hu-n. Amiért most én is írok róla, az egyrészt hogy nagyon jó kezdeményezésnek tartom, másrészt hogy segítsem az Ubuntu felhasználókat a telepítésben.


Amiért tetszik az az, hogy nagyszerű fegyvert ad az olyan Ubuntu felhasználók kezébe, akik nem tudják, és nem is akarják mélyebben belevetni magukat a rendszer rejtelmeibe. Sok olyan beállítást eszközölhetünk egyetlen klikkel, melyhez eddig konfigurációs fájlokat kellett szerkesztgetni.

A program jelenleg csak Gnome környezethez érhető el, de a fejlesztők azt ígérik, hogy a korai fejlesztési stádiumban lévő alkalmazás később szélesebb körben lesz alkalmazható. Ígéretük szerint rengeteg funkcióval fognak bővülni az újabb kiadások, amit könnyen figyelemmel kísérhetünk, hogyha felvesszük a szoftverforrások közé az Ubuntu Tweak hivatalos oldalán található tárolót. Itt részletes leírást is találunk a telepítéshez, ezért ezt nem írom le.

Néhány lehetőség:
  • Rendszer és felhasználói információk
  • Munkafolyamatok és automatikus indítások
  • Munkaasztal és Compiz babrálás
  • Felhasználók személyes mappáinak beállítása, átnevezése
  • Gnome, Nautilus és energiakezelési beállítások
  • Biztonság
Talán érdemes külön megemlíteni az energiakezelési lehetőségeket, hiszen ennek segítségével nagyszerűen optimalizálhatjuk laptopunk energiafelvételét.

Tudom hogy nagyon sok "régi" Linuxos elítéli az ehhez hasonló programokat, de véleményem szerint pont ilyenek kellenek a Linux terjedéséhez!

2008. március 14., péntek

Hogyan aktiváljuk a Numlock billentyűt bejelentkező képernyő esetén?

Meglehetősen bosszantó az a hiba, hogy a numlock billentyű nem aktív, amikor bebootol a rendszer, és eljutunk a bejelentkező képernyőig. Különösen akkor, ha a jelszavunk számokat is tartalmaz. Mindig kézzel kell aktiválni. Először is meg kell győződni arról hogy a University repó engedélyezve van.
Ennek megoldására terminálba a következőket kell írni:

sudo apt-get install numlockx

sudo gedit /etc/x11/gdm/Init/Default

Adjuk hozzá a következő sort az "exit 0" előtt

if [-x/usr/bin/x11/numlockx ]; majd

if usr/bin/x11/numlockx on

Kapcsoljuk ki a numlockot, és indítsuk újra a gépet, lenyomva a CTRL+ALT+Backspace-t. A numlock akitválódik, és minden alkalommal, amikor újraindítasz.

Eredeti cikk: http://www.ubuntugeek.com/numlock-activate-at-startup-in-login-screen.html

2008. március 13., csütörtök

Azureus Ubuntu alatt

Az Azureus sokak kedvence, hiszen elfut minden operációs rendszeren, lévén hogy java alapú. A kezdőktől a haladó felhasználókig mindenki megtalálja benne a számára megfelelő beállításokat.










Számos hasznos tulajdonsággal bír, melyek a következők:

  • szabályozható lemez cache
  • csak egy portot használ minden torrentre
  • használható proxy is, tracker és peer kommunikációra egyaránt
  • gyors indítás
  • UPnP beállítás
  • beállítható alapértelmezett letöltési könyvtár
  • automatikusan importálhatunk torrenteket egy kiválasztott könyvtárból
  • IRC beépülő a gyors segítségnek
  • jól konfigurálható kezelőfelület
  • egyszerre több torrent letölthető, melyeket meg is állíthatjuk
  • rengeteg információt tudhatunk meg a letöltött torrentről
  • beágyazott tracker, megoszthatók a saját torrentek
  • automatikus megosztás
Azuerus beépülők

  • automata sebességkiegyenlítése a feltöltéseknek és letöltéseknek, a hálózati töltéstől függően az Autospeedel
  • Automata torrent letöltés az RSS Feed Scannerrel
  • ütemezett letöltési és feltöltési sebességkorlátozás a Speed Schedulerrel
  • e-mail értesítő a töltés befejeződésekor a Status Mailerrel
  • számos információ hozzáadása a torrenthez a Seeding Columsal-al, Country locatorral
  • Azureus távoli vezérlése a Swing Web Interface-el
Azureus telepítése

sudo aptitude install azureus

Azureus indítása

Alkalmazások-internet-azureus

A legelső indítás alkalmával van lehetőség az Azureus konfigurálására, melyen természetesen a későbbiekben van lehetőség változtatni.
Az első a nyelv kiválasztása, majd a szint meghatározása.Vagyis teljesen kezdők vagyunk a témában, vagy középhaladók, és haladók. Ezután jön egy elég fontos rész, az internet sebességének a beállítása. Megadhatunk Nat/Server portot a következő lépésben. Meghatározhatjuk a megnyitott torrentek letöltési helyét. Majd jön a befejezés.

Eredeti cikk: http://www.ubuntugeek.com/azureus-java-bittorrent-client-in-ubuntu.html

2008. március 12., szerda

Flock webböngésző telepítése Ubuntu alá



A Flock egy meglepően új webböngésző, melynek segítségével könnyedén kapcsolódhatunk másokhoz, és oszthatjuk meg médiás tartalmainkat. Oszd meg fényképeidet, és mindig légy naprakész a kedvenc weboldaladdal kapcsolatban. Keress napjaink legjobb keresőjével.







Flock telepítése

Legelőször győzödj meg arról, hogy rendelkezel a libstdc++5-el . Ez feltétlenül szükséges a telepítéshez. Ha nincs fent, akkor

sudo aptitude install libstdc++5

Majd töltsd le innen: http://www.flock.com/versions

A letöltött fájlt ki kell csomagolni a következő módon

tar xzvf flock-0.7.12.en-US.linux-i626.tar.gz

Belépsz a flock könyvtárba cd flock

majd elindítod

./flock

A telepítő elindítása után lehetőség van beállítások/könyvjelzők importálására.
Természetesen letölthetők különböző kiterjesztések is, ugyanúgy mint a Firefoxnál.
Link: https://extensions.flock.com/addons

Eredeti cikk: http://www.ubuntugeek.com/how-to-install-flock-web-browser-in-ubuntu.html

2008. március 10., hétfő

Hogyan írjunk CD-t és DVD-t Ubuntu alatt?



Gnome Baker egy gnome alapú cd/dvd pörrkölő alkalmazás. Ennek segítségével tehát többféle formátumban tudunk lemezeket égetni.


Nézzük a lehetőségeket:

  • adat CD-k készítése
  • újraírható CD törlése
  • DVD égetése
  • audió CD másolása
  • adat CD másolása
  • több menetes lemez készítése
  • CD képfájlok kiírása
  • fogd és vidd módszerrel való CD írás
  • audió CD készítése mp3,OGG,FLAC,Wav fájlokból
  • GConfba integráció
Gnome Baker telepítése

sudo aptitude install gnomebaker

Indítása

Alkalmazások-hangok és videók-gnome baker

Adatlemez készítése

Adatlemez készítéséhez az "Adatlemez készítése" gombra kell klikkelni, majd hozzáadni a kívánt állományt, és mehet az írás.

Audio CD készítése

Ekkor az Audio CD készítésre kell ráklikkelni, az adat CD készítés helyett. A CD hosszúságot érdemes 21 percről 80 percree átállítani.

.ISO fájlok kiírása

Az ISO kiírásához először a Tools (eszközök) gombra katt, aztán kiválaszthatjuk a CD/DVD kép írása menüpontot. Ezután meg kell keresni a képfájl helyét, és rákattintani. Mehet az írás.


Eredeti cikk: http://www.ubuntugeek.com/how-to-burn-a-cdsdvds-in-ubuntu-linux.html

2008. március 9., vasárnap

Kiwi Linux, avagy európai Ubuntu


Csak nem bírtam ki, hogy ne próbáljak ki még egy Ubuntu variánst, nevezetesen a Kiwi Linux-ot.
A Kiwi mint európai Linux vált ismerté, hiszen kolozsvári Ubuntu fejlesztő, Monoses Jani hozta létre a Magyar és Román Linux felhasználókat megcélozva.
A legújabb 8.03-as verzió a Magyar a Román és az Angol nyelv mellett támogatja már a Németet is. Ezen nyelvi csomagok megtalálhatóak a Cd-n, így telepítés közben nem kell a netről töltögetni, ezzel a telepítés ideje jelentősen csökken.

A nyelvi csomagok mellett még jelentős mennyiségű plusz csomagot is telepít a Kiwi az alap Ubuntu telepítőhöz képest. Alapból kapjuk az mp3, a DVD valamint a flash lejátszásához szükséges csomagokat, kódekeket. Természetesen a Firefox böngésző is fel van vértezve minden szükséges kiegészítéssel, mint a Java, a flash vagy az Mplayer plugin.
Az európai terjesztés egyik előnye, hogy a licencek miatt felkerülhet a msttcorefonts is, és természetesen fel is kerül!:)

Van még pár apróság, amit érdemes megemlíteni! A boot cd ahogy elindul, azon nyomban felkínálja a nyelvválasztást, ami nagyon jó, főleg ha valaki hadi lábon áll az Angollal.

Van még egy menüpont (Installer Only), amely lehetővé teszi a rendszer telepítését olyan gépekre is, amelyek csak 256mb rammal rendelkeznek, így aztán nem kell alternate CD.

Kellemes zöld Kiwis GDM fogad minket bejelentkezéskor, kár hogy a rendszer témája alap Ubuntu. Jobb lenne az "érzés", ha itt is lenne valami csinos zöld téma.

Alapból van mc, ami nekem szent! :) Persze mondhatjuk hogy fél perc feltenni apt-get segítségével, de mi van ha nincs internet!?
Alap a Pidgin is, és fent van az Unrar csomag is.

Még egy kedvesség, hogy végre van grafikus GUI a pppoeconf-hoz, ami nagyon leegyszerűsíti egy kezdő számára az ADSL beállítását.

Ezektől eltekintve van egy Ubuntum.:)))

Összességében jó a benyomásom, nagyon jól felszerelt a rendszer. Kezdőknek és olyan Linux felhasználóknak akik nem rendelkeznek internet eléréssel mindenképpen jó választás lehet! Szerintem kezesebb min a LinuxMint!

Képre klikkelve eljutsz a hivatalos weblapra:

Hogyan telepítsünk qBittorrentet Ubuntu alá?


qBittorent egy C++/libtorrent-et és Qt4 grafikus felületet használó alkalmazás. Rendkívül jó alternativa más bittorent kliensekkel szemben, mert elég sok hasznos jellemzője van.











A főbb tulajdonságai:

  • letöltés RSS-ből
  • titkosítás támogatása, mely kompatibilis az Azureus-al
  • többszörös egyidejű letöltések és feltöltések
  • DHT támogatás
  • beépített kereső
  • jó nyelvi támogatás (kb. 25 nyelv)
  • letöltés közbeni előnézet médiafájlok esetében
  • uTorrent peer támogatás
  • torrent trackerek szerkesztése, és prioritásának változtatása
  • kapcsolódás proxyn keresztül
  • Unicode támogatása
  • közvetlen letöltés URL-ből
  • seederek és leecherek megjelenítése a letöltési listában
  • IP szűrés hasonlóan az eMule-hoz
  • stílusok támogatása
  • tracker autentikáció támogatása
qBittorrent telepítése

Legelőször a sources.list-et szerkeszteni kell egy kicsit.

sudo gedit /etc/apt/sources.list

A következő sorokat kell hozzáadni:

deb http://hydr0g3n.free.fr/qbittorrent/gutsy/ ./ deb-src http://hydr0g3n.free.fr/qbittorrent/gutsy/ ./
Mentés után update.

sudo aptitude install qbittorent Használata

Alkalmazások-internet-qbittorrent


Eredeti cikk: http://www.ubuntugeek.com/howto-install-qbittorrent-in-ubuntu-gutsy.html

2008. március 8., szombat

Conduit, avagy hogyan szinkronizáljuk adatainkat könnyedén?


A Conduit egy szinkronizációs eszköz gnome alá, melynek segítségével az e-maileket, fájlokat, könyvjelzőket, vagy más személyes adatokat tudunk szinkronizálni egy másik géppel, egy online szolgáltatással, vagy más elektronikus eszközzel. A conduit irányítja az adatok szinkronizálást és a konvertálását egy másik formátumba.






Például a következőket tehetjük meg vele:

  • szinkronizálhatjuk a Tomboy jegyzeteinket fájlba egy távoli géppel
  • szinkronizálhatjuk e-mailjeinket mobiltelefonunkkal
  • szinkronizálhatjuk könyvjelzőinket a gmail-el, vagy akér egy saját webszerverrel, és más egyébbel
Conduit telepítése

Először is le kell tölteni a .deb fájlt innen: http://www.getdeb.net/app.php?name=Conduit
Egyelőre Feisty és Gutsy alá van ilyen .deb csomag.
Letöltés után jöhet a telepítés a következőképpen:

sudo dpkg -i conduit_0.3.4-1~getdeb2_all.deb

Telepítés közben hibába ütközhetünk, melyet a következőképpen orvosolhatunk:

sudo aptitude -f install

Conduit használata

Alkalmazások-eszközök-conduit

A conduit elindítása után egy két panelből álló részt kell látnunk. A bal oldalon a támogatott szolgáltatások listáját látjuk, míg jobb oldalon a szinkronizációs szabályokat. Conduit támogat egy csomó adatkiszolgálót, mint a gmail, Flickr,box.net,F-Spot, stb. A jobb oldalon a kék nyíl segít eldönteni, hogy végrehajtható-e a szinkronizáció vagy sem.

Eredeti cikk: http://www.ubuntugeek.com/conduit-synchronize-your-data-in-easy-way.html

Újra Ubuntu

Megint itt vagyok, ne reménykedjetek, tőlem nem olyan egyszerű megszabadulni! :) Nagyon kevés időm maradt a munkám miatt, és bevallom felmerült bennem, hogy felhagyok a blog írással, de ezt csakhamar elvetettem.
Azonban változtatnom kell a hozzáállásomon az időm szűkössége miatt. Mostantól nem fogok komplett disztribúciókat tesztelni, csak kivételes esetben, vagy télen amikor több az időm.
Visszarakom szépen gépemre az Ubuntu legújabb verzióját, és ezt fogom nyüstölni, és az így szerzett tapasztalataimat próbálom okulás céljából megosztani veletek.
Ebben nincs semmi új, hiszen az egész így indult.

Hamarosan "találkozunk"!

2008. március 7., péntek

Hogyan importáljuk át leveleinket Evolutionból Thunderbirdbe?


Ha szeretnéd átimportálni a leveleket Evolutionból Thunderbirdbe, akkor jó szolgálatot tehet az MboxImport. A Thunderbird, mint egyéb más levelezőkliens az mbox formátumot használja a levelek arhiválására. Különös, hogy a Thunderbirdben nincs olyan funkció, melynek segítségével importálhatunk vagy exportálhatunk fájlokat ebbe a formátumba. Ez főleg akkor okozhat problémát, amikor át akarjuk mozgatni fiókunkat egy másik gépre, vagy migrálni szeretnénk Mozillából Thunderbirdbe. Nos, ez a fajta másolás könnyedén megoldható ha mbox fájlokat másolunk a "Saját mappák"-ba, a Thunderbird bezárásával. A program újraindításával az mbox fájl láthatóvá válik a "Saját mappában" egy almappa formájában. Az exportáláshoz csak át kell másolni az e-maileket az "account" mappába.

MboxImport telepítése

Le kell tölteni a programot a következő helyről: https://nic-nac-project.de/~kaosmos/mboximport-en.html

Majd Thunderbirdben megnyitjuk az eszközök-kiterjesztések-majd klikk az installálásra. Kiválasztod az xpi fájlt, és követed az utasításokat. Ezután újra kell indítani a Thunderbirdet.

Az exportáláshoz jobb egérbombbal katt a mappára vagy a fiókra és kiválasztod a menüből az "import/export"-ot. Amint elmentetted a fájlokat/mappákat mbox formátumba, csak nyisd meg az Evolutiont, és választ ki az Importálás funkciót és kövesd a varázsló utasításait. Ezen belül az egyszerű fájl importálást kell kiválasztani, és válaszd az xxx.mbox fájlt. Ezután ki kell választani melyik evolution mappát szeretnéd importálni.

Eredeti cikk: http://www.ubuntugeek.com/how-to-import-your-mails-from-evolution-to-thunderbird.html

Hogyan konvertáljunk .nrg(Nero)fájlokat .ISO fájlokba Ubuntu alatt?

Amennyiben szeretnéd átkonvertálni a .nrg fájlokat .iso fájlokká, akkor használhatod az nrg2iso programot erre a műveletre.

Nrg2iso telepítése

sudo aptitude install nrg2iso

Használata

nrg2iso (nrg-file) (iso-file)

Eredeti cikk:
http://www.ubuntugeek.com/howto-convert-a-nrg-nero-file-to-a-iso-file-in-ubuntu.html

2008. március 6., csütörtök

Osmo személyi asszisztens Ubuntu alatt



Az Osmo egy olyan személyi szervező, mely tartalmaz naptárt, feladatkezelőt, és címjegyzéket is. Úgy tervezték, hogy egy kicsi, könnyen áttekinthető, jól kinéző PIM eszközt hozzanak létre. Például a szervezőt elég könnyen tudjuk kezelni,majdnem minden feladat végrehajtható billentyűzet segítségével. Rengeteg paraméter konfigurálható a felhasználói igényeknek megfelelően.











Osmo jellemzői

  1. Naptár. Napi feljegyzések, a feljegyzéseket tartalmazó napok színekkel történő jelölése,beépített naptár, dátum kalkulátor, "ugrás egy adott napra" lehetőség, kompakt mód, könnyen kezelhető popup menü a havi feladatokhoz, integrálás a feladatokkal és a kapcsolatokkal
  2. Feladatok. Kategória szűrő, feladatok prioritása, időpont függő feladatszín, komplett feladatok mutatása vagy elrejtése
  3. Kapcsolatok. "Find as you Type" támogatás, robusztus kereső funkció, fotó támogatás, CVS file-ok exportjának és importjának támogatása, választható exportálás HTML-be
Osmo telepítése

sudo aptitude install build essential libxml2 libxml2-dev libgtk2.0-dev gettext

Majd letöltjük az Osmot a következő paranccsal

wget http://surfnet.dl.sourceforge.net/sourceforge/osmo-pim/osmo-0.1.2.tar.gz

Eután kitömörítjük a letöltött file-t

tar xvf osmo-0.1.2.tar.gz

cd osmo-0.1.2

./configure

make

sudo make install

Osmo használata


A program indításához egyszerűen csak írjuk be terminálba, hogy osmo.

Eredeti cikk: http://www.ubuntugeek.com/howto-setup-osmo-personal-organizer-in-ubuntu.html