2011. december 30., péntek

Bicskás Ubuntu szösszenetei 7. rész: Lucid újratöltve



Az Ubuntu legnagyobb előnye számomra az, hogy használható alternatívát kínál arra az esetre, ha nem kívánok félévente a legújabb béta-verzióra frissíteni egy már működőképes rendszert. A hosszú támogatási ciklussal rendelkező Lucid előnye továbbá az, hogy tudomásom szerint nem a Debian "unstable", hanem a "testing" ágából építkezik, ami a stabilitás szempontjából sem mellékes. Az aktuális LTS csomagjai felett azonban eljárt már az idő, és ez a lemaradás csak fokozódni fog. A mostani blog-bejegyzés célja az, hogy megtaláljuk azt az egyensúlyi állapotot, amivel megőrizzük rendszerünk stabilitását, ez mellett viszont több fontos alkalmazásból is a legújabbat tudjuk használni.

Ehhez a legegyszerűbb módszer a forráslistánk bővítése megbízható ppa-tárolókkal, ami egyes alkalmazásokból, az általunk használt Ubuntu-verziótól nagyjából függetlenül, képes mindig a legfrissebbet nyújtani számunkra. Alább az általam használt, megbízhatónak ítélt tárolókat ajánlanám a figyelmetekbe!

Elsőként kezdjük az egyszerűbb módszerrel ,hiszen rendelkezésünkre áll egy remek alkalmazás, amellyel könnyedén adhatunk új csomag-forrásokat a meglévők mellé: ez az Ubuntu Tweak. Ha nem ismernéd ezt az alkalmazást, akkor sok hasznos dolog mellett ennek a telepítését is megteheted egy korábbi bejegyzésem alapján: KATT IDE!

Ahhoz, hogy a Firefox böngészőből a legfrissebbel rendelkezzünk engedélyeznünk kell a Firefox Stable Channel Packages tárolót.

Ha a Google böngészőjét preferáljuk inkább, akkor rendelkezésünkre áll Google Chrome Stable tároló a hivatalos kiadáshoz, illetve az Ubuntu Chromium forrás a nyílt kódú változathoz.

A listán fellelhető még az Opera, a Midori, az IceCat is, így kijelenthetjük, hogy böngésző-fronton nem nehéz mindenből naprakésznek lennünk.

Ha le szeretnék váltani a későbbi kiadásokban már nem támogatott OpenOffice irodai alkalmazásunkat, akkor szintén rendelkezésünkre áll a LibreOffice ppa-tárolója.

Ennyi talán elég bevezetésnek, hiszen mindenki megtalálhatja a számára fontos programokból a legfrissebbet, hiszen a sort lehetne folytatni az Mplayer, a Wine, a Virtualbox, illetve a legújabb videó-kártya meghajtókat kínáló X Updates források felsorolásával.

Térjünk át azokra ppa-tárolókra, amelyek szintén hasznosak, ám nem szerepelnek az Ubuntu Tweak által felajánlottak között!

Elsőként említeném a legfontosabbat: a Y PPA Manager nevű alkalmazást, ami grafikus felületet biztosít az extra tartalmak kezeléséhez. Beszerzése egyszerű: telepítsük a Web Upd8 cikke alapján (KATT IDE!)! Ezután grafikus felületen menedzselhetjük az utólag felvett tárolóinkat!

Egy hasznos beállító-alkalmazással gazdagíthatjuk a rendszerünket, amivel a NotifyOSD értesítési felületét szabhatjuk testre. A cikkben elolvashatjuk a telepítés menetét és a program használatát is elsajátíthatjuk (KATT IDE!).

A legújabb kernelről se kell lemondanunk Lucid esetében, a Cannonical Kernel Team ppa-tárolója erre kínál megoldást (KATT IDE!). Azonban ezzel nem árt vigyázni és csak az használja, aki tudja, hogy mit csinál... ;)

Hirtelen ennyi! Jó hegesztést! :)

~./bicskás






2011. december 27., kedd

Ghost BSD 2.5 RC 2

A blogban több alkalommal foglalkoztam BSD-kkel. Ebben benne van az is, hogy szeretek kísérletezni és várom mikor éri el azt a szintet amikor mindennapos asztali felhasználásra is alkalmas lesz. Azt hiszem most ezzel a BSD változattal mintha efelé léptek volna a fejlesztők. Volt már itt PC BSD is, de az valahogy nem volt az igazi, talán a pbi csomagok miatt. A Ghost BSD a 9.0-ás FreeBSD-n alapul. Mint ilyen elvileg atomstabil. Ez a kiadás már majdnem a végleges, végül is az RC 2 már nagyon közel jár a valósághoz.Tettem egy rövid próbát és ezt szeretném veletek megosztani.

Ghost BSD telepítése

Először töltsd le a legújabb kiadású lemezképet http://ghostbsd.org/get-ghostbsd/
Kiírás után bootolj be róla és várd meg amíg betölt az asztal.



Kattints a telepítés gombra és elindul a varázsló. Szerintem ennél az operációs rendszernél ez nem kis teljesítmény, mivel inkább jellemző a szöveges telepítő a szerverek miatt. Ott nem létszükség a gui. Az első lépés a merevlemez felosztása lesz. Mivel nincs mit veszítenem, így a teljes lemezt felhasználom.



Hozd létre a felhasználói fiókot és add meg a jelszavakat.



Itt láthatsz egy összefoglalást telepítés előtt. Ebből kiderül, hogy alapból ufs fájlrendszert hoz létre és nincs lapozófájl. Ha minden rendben van, akkor kattints a tovább gombra.



Telepítés folyamatban van. Nekem ez eltartott kb. 10 percig is és közben kaptam egy hibaüzenetet csatolás sikertelenségéről. Ettől függetlenül a telepítés rendben lezajlott. A honlapon is utalnak erre a bugra, valószínűleg a végleges kiadásig javítják majd.



Az installálás véget ért, indítsd újra a gépet és vedd ki a lemezt.



Ghost BSD használat közben

A login screen a nevemmel fogad, tehát a hibaüzenet ellenére minden rendben volt. Be kell írni a jelszót és mehetünk tovább.



A menük a tipikus GNOME 2.X.-es kiadásra hajaznak, de ez nem véletlen hiszen ezt az asztali környezetet használja. Nekem még mindig jobban bejön mint a Unity verzió. Gyakorlatilag minden megtalálható ami kell.






Irodai csomagból a legújabb (3.4.4) LibreOffice van fent.



Az internetes résznél még a wifi is ott van. Igen, elvileg azt is felismeri. Mivel asztali gépem van, így nem tudtam kipróbálni.



A multimédia lejátszás out of the box megy. Ennek örültem.



Az elején minden angol nyelvű, de bejelentkezésnél mind a billentyűzet kiosztás mind a rendszer nyelve átállítható magyarra. Ez is dícséretes.



Ami jobban érdekelt az a csomagkezelője. Szerencsére a fejlesztők egy könnyen áttekinthető és kezelhető grafikus telepítőt készítettek. Ha megnézitek a bal alsó sarkot, akkor látható, hogy több mint 20 000 csomag érhető el. Ez több mint elég. A füleken lehet váltani a telepített és a telepítésre váró csomagok között. A kereső gyorsan és hatékonyan végzi a dolgát. Nem találtam a csomagkezelőn beállításokat, bár lehet itt nem is kell (vagy lehet) "tárolókat" hozzáadni vagy kiválasztani.




Szerencsére a játékok kedvelői is találnak maguknak csomagokat.




A csomagok telepítése viszonylag gyors, elvileg a függőségeket is jól kezeli. Most éppen én belefutottam valamilyen hibába, de több csomagot nem is próbáltam ki.




Összegzés

A GhostBSD belopta magát a szívembe, annak ellenére hogy vannak még hibái. Nagyon tetszik, hogy a kezdők számára talán könnyebben kezelhető GNOME felületet használja és szinte nem is venni észre, hogy nem linuxot használsz. Mindenképpen jó pontot kap az egyszerű telepíthetőség miatt is. Amitől féltem az a csomagkezelője volt, de ebben sem vettem észre -ilyen rövid idő alatt- problémákat. A nagyszámú csomagválaszték nagyobb szabadásgot ad ha valamilyen programot szeretnél telepíteni, esetleg ugyanarra több megoldást is kipróbálnál.
Ami a magyar nyelvet illeti, szinte 100%-osan támogatott és valljuk be ez elég kardinális dolog lehet sok esetben. Az irodai csomag nem volt lefordítva, de lehet hogy csak egy nyelvi csomagot kellett volna hozzá letölteni.
Amit nem tudtam kipróbálni az a wifi, nyomtató és szkenner használata. Ha ezek is mennének, akkor egy újonchoz képest jól szerepelne a Ghost BSD. Ekkor már el lehetne gondolkodni más operációs rendszerek alternatívájaként.

Ghost BSD honlapja: http://ghostbsd.org/

2011. december 8., csütörtök

E-mail értesítő program Ubuntu alatt

Ebből a leírásból megtudhatod, hogyan telepítsd fel ezt a kis hasznos alkalmazást amivel értesítést kapsz új e-mailek beérkezéséről. Megjelenik a küldő, a tárgy és a küldés ideje.

Popper telepítése

A program alapból nem elérhető a tárolókban, előbb hozzá kell adni egy új tárolót. Nyisd meg a terminált és írd be a következőket:

sudo add-apt-repository ppa:ralf.hersel/rhersel-ppa

sudo apt-get update

sudo apt-get install popper

Popper használata

A program megtalálható a Menü/Alkalmazások/Internet/Popper konfiguráció szerkesztő



A Popper beállítása hasonló, mint amikor egy e-mail klienst konfigurálsz. Meg kell adnod az e-mail jellemzőket a fiókok fülön.


  • Név: ez elég egyértelmű, nem nagyon lehet elrontani.
  • Szerver: meg kell adni a szerver nevét, pl. mail.server.com
  • Felhasználó: ide általában a teljes e-mailcímet kell beírni
  • Jelszó: az e-mail címhez szükséges jelszót írd be
  • IMAP: most már ez a leggyakoribb protokoll, amivel le tudod kérni a leveleidet a szerverről. Természetesen nem mindegyik e-mail szolgáltató támogatja. Akkor marad a POP.
  • Mappák: ezt akár üresen is hagyhatod. Csak akkor kell megadni, ha speciálisan szeretnéd megadni a levelek helyét.
  • Port: meg kell adni a szolgáltató által használt port számokat. Ha fejből nem megy, többnyire a levelező súgójában megtalálható.
  • Lekérdezések gyakorisága: milyen időközönként ellenőrizze a leveleket a program

Ha mindennel megvagy, akkor bizonyosodj meg arról, hogy az ellenőrzésnél a pipa ott legyen. Most be tudod állítani milyen legyen az értesítő. Kattints rá az értesítés fülre és legyen bejelölve az "értesítés új e-mailek érkezésekor" menü.

Amennyiben részletesebben szeretnéd megadni az értesítéseket, akkor állítsd jelöletlenre a négyzetet és menj át az asztal fülre. Engedélyezd az asztali megjelenítés négyzetet a további beállításokhoz. A további füleken egyéb beállításokat találsz. Szükség esetén módosíthatsz rajtuk.



Popper indítása




A Popper a következő bejelentkezésnél már aktív lesz, amennyiben engedélyezed ezt az első fülön. Linux Mint esetén eltérhetnek a beállítások. Előfordulhat, hogy nem látsz semmilyen értesítést új levél érkezésekor. Emiatt további telepítés szükséges. Nyisd meg a terminált és írd be a következőket:

sudo apt-get install indicator-messages

Ahhoz, hogy a listában megjelenjen a kisalkalmazás, ahhoz szükséges egy újra bejelentkezés. A Popper integrálását az üzenet megjelenítőben lehet elvégezni.




Forrás: http://www.howtoforge.com/indicate-mail-accounts-on-your-desktop-ubuntu