A címben szereplő mondatommal nem biztos hogy mindenki egyetért, azonban ez szubjektív véleményem. Hogy miért írom ezt? Már több éve használok linuxot és ez idő alatt meglehetősen sok disztribúció megfordult a kezem alatt. Talán még az Arch-ot nem próbáltam ki de ami késik nem múlik.
Ami a lényeg, hogy mindig kerestem a jobbat és tökéletesebbet. Volt több is ami nagyjából megfelelt, de olyan amire tényleg azt mondtam volna hogy na ez igazán bejön egy sem. Sokáig Ubuntu volt a favorit mint sokan másoknak. Mai napig jó és könnyen kezelhető disztribúciónak tartom, azonban egy fő hibája miatt váltottam le ez pedig a sebessége, vagy inkább a lassúsága. Soha nem jöttem rá mi okozza.
Nem túl régen megnéztem a Linux Mint oldalát és felfedeztem rajta hogy kiadtak egy Debian alapú kiadást. Mivel ez a fajta "mix" újszerű volt, gondoltam kipróbálom. És itt a mondtam először hogy ezt nekem találták ki. Vegyük a Linux Mint nagyszerű használhatóságát és multimédia támogatottságát majd ötvözzük a Debian stabilitásával és a testing tároló friss csomagjaival. Kapunk egy rendkívül gyors és stabil, kezdők által is használható disztribúciót. Fontos még megemlíteni, hogy a Mint Debian verziója rolling release disztribúció, így mindig friss csomagokat használhatsz de nem kell "bajlódni" az újabb kiadásokra való frissítéssel. Ez különösen tetszik benne.
Elkészítettem a telepítés menetét képekben, ezt is bemutatom nektek.
Linux Mint Debian telepítéseA telepítés előtt le kell töltened a képfájlt innen:
http://www.linuxmint.com/edition.php?id=66 majd ki kell írni egy DVD-re. Ez már nem fér el egy CD-n. Miután kiírtad, bootolj be róla és hagyd hogy betöltse az asztalt.

Kattints a telepítés ikonra és indítsd el a telepítőt. Az első lépés a nyelv kiválasztása lesz.

Állítsd be az időzónát.

Majd jöhet a billentyűzet kiosztása.

Lényeges részhez értünk, ez pedig a lemez particionálása. Szerencsére a GParted elég barátságos program a lemez átszabásához. Én maradok az ext4 fájlrendszernél, bár másokat is ki lehet próbálni. Főleg VB alatt.

Létre kell hoznod egy felhasználói fiókot. A jelszónál figyelj arra, hogy elég erős legyen.

A rendszerbetöltő menünél megfelel az alapbeállítás is.

Az éles telepítés előtt még kapsz egy rövid összefoglalást, ha valami nem jó akkor innen tudsz változtatnia beállításokon.

Elindul a telepítés folyamata. Az a különbség az ubuntu és e között, hogy itt nincs annyi marketing szöveg és sokkal tovább is tart az egész. Azt is mondhatnám, hogy spártai az egész.



Egyszer csak a végére értünk, indítsd újra a gépet és ne felejtsd el kivenni a lemezt.
Használat közbenÚjraindítás után már vár minket a friss és ropogós Linux Mint Debian. Rögtön nekiugrottam a menünek és átfutottam milyen programokat találok. Nagyon tetszik a Mint-féle menü felépítés. Erősen hajaz az openSUSE GNOME változatára. Minden könnyen és gyorsan elérhető, áttekinthető az egész. Van egy kereső is a menüben amivel gyorsan leszűkíthető a kívánt program. Irodai csomagból (sajnos) még az OpenOffice van fent, de kis ügyességgel lehet telepíteni LibreOffice-t is.
A mindennapi munkához szükséges programok megtalálhatók, a multimédia lejátszással nem lesz gond.



Mivel a disztribúciónak Debian az alapja így csomagból nincs hiány. A Synaptic cirka 30 000 csomagot listázott ki. Ez elég szép szám. Nem hiszem hogy bármi is hiányozna a tárolókból. Jól látható, hogy menni tárolót lehet használni és persze bővíthetők is továbbiakkal. Kérdés hogy szükség van-e rá.



Természetes hogy a Synaptic mellett elérhető a szoftverkezelő is. Itt kis ikonokkal vannak megkülönböztetve az egyes kategóriák. A csomagok telepítése pedig rendkívül egyszerű.

A vezérlőközpont felépítésében szintén hasonlít a német SUSE-re, logikus és könnyen áttekinthető. Innen szinte mindent be lehet állítani.

Azt hiszem nem is szaporítom tovább a szót. Aki próbálta az Ubuntut vagy a Linux Mint Ubuntu alapú verzióját annak nem lesz sok újdonság. Ha csak az nem hogy sokkal gyorsabb lett és örökölte a Debian előnyeit. Mindenképp adj neki egy esélyt.