2013. február 18., hétfő

Oktató programok 2-GCompris

A GCompris alkalmazás gyűjteménnyek folytatom az oktató programokat bemutató sorozatomat. Meglehetősen sok fajta programmal találkozthatunk a GComprisban. Külseje alapján ez is kisebb korosztálynak készült, de azért nem árt néhány feladatnál, ha tud olvasni. Teljes mértékben nem szeretném minden egyes pontját ismertetni, de nagyvonalakban azért átfutnék rajta.

Az első menüpontban a billentyű és az egér használatát lehet elsajátítani különböző feladatok segítségével. A menükre kattintva almenükbe juthatunk be. A játékok nagyon jópofák és tetszetősek.



A második pontban logikai játékok találhatók meg. A labirintusos játéktól a mozaikon át a Braille írásig több dolgot is gyakorolhatunk.



A harmadik pontban folytatódnak a logikai játékok. Megtalálható itt Hanoi torony, Sudoku, kirakók, különbség keresők, gyorsasági játék, stb.




A "macis" főmenüben főleg játékokat indíthatunk el, illetve néhány rajzkészséget fejlesztő alkalmazás van. Tetszett, hogy a többi GCompris felhasználóval csetelni is lehet. Szerintem erre könnyű rákapni.



Az ötödik pontban matematikai tudásunkat lehet lemérni és fejleszteni. Számok minden mennyiségben, de nem száraz formában.





Bocival a betűk világába nyerhetünk betekintést.




Lombikot és kémcsövet szorongató malacka magáért beszél. Már egészen kis korban megtanulható a víz körforgása és és az elektromosság alapjai.






Az utolsó pontban mintegy levezetésként stratégiai játékokkal szórakoztathatjuk magunkat. Van itt sakk, oware, négyet egy sorba és sorjáték. 





2013. február 16., szombat

Oktató programok 1- Childsplay

Az elkövetkező néhány bejegyzést az oktató programok bemutatásának szeretném szentelni. Szerencsére linux alatt az ilyen programokból van bőven, azonban nem túl sok szó esett eddig róla. Legalábbis ebben a blogban nem.

Az első bemutatásra kerülő program a Childsplay ami egyértelműen a kicsiket célozza meg. A kezdő oldalon meg kell adni egy tetszőleges felhasználónevet.
Belépve a főmenübe vidám színek és menü fogad minket.Úgy gondolom a menü nem túl bonyolult, a kinézete nekem memória kártyákra hajaz. Ha fölévisszük egy "kártya" főlé az egeret, akkor rövid leírást kaphatunk az adott feladatról. Mert hogy ezek játékos formába öntött fejlesztő feladatok. 





Találhatunk itt klasszikus memória játékot, ahol a nehézségi fokok külön kiválaszthatók, sőt választható betű vagy szám a feladatok között. Még a "gyíkos" feladatok közé tartozik a megfelelő hangok eltalálása. 




Következő jópofa játék a reflexeinket veszi célba. Egy akváriumban úszkáló halakat és egyéb vízi állatokat kell kilőni az egérrel. Szerencsére semmi véres dologról nincs szó, csak az egérmutatót az állat főlé helyezve lehet kattintással eltüntetni.   


 Jelen feladatnál a gombokra nyomva egyforma hangokat kell eltalálni. Talán nem lesz nehéz.

Klasszikus memória játékból többféle is van, ez az egyik. 


 

Fejleszthető a térlátás és a logika a következő kirakóval. Itt is színes jópofa képeket kapunk feladatul. 


Ez a hangfelismerő játék megmosolyogtatott. Elindítva különbőző hang effekteket hallunk és a látható figurák közül kell rákattintani a megfelelőre. 


Klasszikus biliárd, úgy gondolom túl sok magyarázatot nem igényel. 


Ezzel a játékkal még gyerekkoromban Commodore 64-es gépen találkoztam. A lényeg, hogy nem szabad beengedni a kapuba a labdát. Vezérelni a csúszkát a P és L gombokkal lehet. 


Végül de nem utolsósorban a Pacman. Itt az előre megadott szót kell "megenni" a megfelelő sorrendben elkapott betűkkel. Nagyon szórakoztató volt.


2013. február 11., hétfő

Rolling kiadás

Ismét szeretném a segítségeteket kérni rolling kiadás témakörében. Azt szeretném kérni, hogy az ilyen "végtelenített" kiadású disztribúciót használók írják már meg a véleményüket a komment mezőbe. Olyan módon kellene, hogy egy kezdő felhasználó vagy érdeklődő is képet kapjon a témával és a disztribúciókkal kapcsolatban.
Tehát írd meg légyszi

  •  melyik disztribúciót használod
  • miért pont azt választottad
  • neked mennyire stabil
  • mikre kell jobban odafigyelni (kezdők szemszögéből)
  • milyen előnyei vannak
  • milyen régóta használod teljes reinstall nélkül
  • mekkora a csomagválasztéka
  • egyéb megjegyzések
Válaszokat előre is köszönöm! Mindenből lehet tanulni és informálódni. 

2013. február 9., szombat

Hogyan tölthetsz iPad/iPhone/iPod készüléket Ubuntu alatt

Ebből a cikkből kiderül hogyan töltehed fel különféle Apple készülékedet Ubuntu alatt USB-n keresztül.
Ezzel a kisalkalmazással engedélyezheted vagy tilthatod a töltést.

A következő eszközöket támogatja a program:

  • iPad2
  • iPad3
  • iPod Touch 2G
  • iPod Touch 3G
  • iPod Touch 4G
  • iPhone 3GS
  • iPhone 4/4S

 Program telepítése

Nyisd meg a terminált és írd be a következőket:

sudo apt-get install -y build-essential libusb-1.0-0 libusb-1.0-0-dev vim git-core git-doc

Most futtasd le a következő parancsokat

git clone https://github.com/mkorenkov/ipad_charge.git

cd ./ipad_charge

make

sudo make install

Töltés engedélyezése és tiltása

A töltés indításához a következőt kell beírni Terminálba

ipad_charge

.. a töltáshoz pedig a következőt kell beírni

ipad_charge --off

Csak egyetlen eszköznek a kezeléséhez a következőt kell beállítani (BUSNUM és DEVNUM)

Pl.  $ BUSNUM=004 DEVNUM=014 ipad_charge --off

Forrás: http://www.ubuntugeek.com/how-to-charge-your-ipadiphoneipod-in-ubuntu.html

2013. február 8., péntek

Commanderek GNU-Linuxon

Van, nem is kevés, de én csak néhányat mutatok be, az ismertebb asztali felületeket lefedve.

Gnome commander

Gyors és hatékony is.  Természetesen Gnome-os alkalmazás, így ideális minden ilyen asztali környezetet illetve annak származékát használó terjesztésre, mint Ubuntu, Fedora például.


http://www.nongnu.org/gcmd/

Krusader

Ez is gyors, de ez KDE-s, ezért ezen is javallom a használatát. A Fedora 17 KDE spin-ben benne van, de szerintem a 18-ból sem vették ki. Szemet gyönyörködtető kinézete van valamint jól beleillik a környezetbe. Ezenkívül Kubuntu-ra, Linux Mint KDE-re, OpenSuséra simán mehet.


Xfe

Az előbbiekkel ugyan nem kelhet versenyre, de XFCE-t használó terjesztésekbe jól beleillik, mint Xubuntu, Fedora XFCE spin, Linux Mint XFCE. Ubuntu-n is megy természetesen.


http://roland65.free.fr/xfe/

Tux commander

LXDE-hez jól illik. Fedora 18 LXDE spin-ben használom. Ubuntu 10.04 LTS-ben nem indult el. Lubuntu-n valószínűleg fut.



Midnight commander

Asztali környezettől függetlenül használható, mert parancssorban fut. Tartaléknak vagy vész esetére jó, ha nem indulna az X server és a sok állományt le kell mentenünk.


http://www.midnight-commander.org/

Mucommander

Ez már csak ráadásnak jön. Lassú, mert Java alapú, de ennek köszönhetően fut minden rendszeren. Megnyit sok tömörített állományt is. Van hordozható változata, amely tollmeghajtón elállhat, hátha szükség van rá és bárhol futtatható, Windows-on az exével, GNU-Linuxon az sh-val.



Ezekkel találkoztam főként és nekem beváltak, de hozzászólásban írhattok még.