2011. augusztus 16., kedd

Linux régebbi gépekre 3. - AntiX 11

Kezdetben vala a Mepis aztán jött az Ubuntu és megváltozott minden. Miért írom ezt? A régi időkben igazán kezdőknek kitalált disztribúció a Mepis volt, ami Debian alapokra épült. Természetesen most is létező disztribúció, ebből alakult ki az AntiX ami IceWM asztali környezetet használ. A honlapja szerint elfut Pentium kettes gépen 128Mb memóriával 2Gb-nyi helyen. A 11-es verziónak nagyobb az éhsége, ide már Pentium 4 kell. :-)
Később megjelent az Ubuntu ami szintén Debianra épült és már ez az egyik legkedveltebb disztribúció népes felhasználói táborral. A Mepis szinte a feledés homályába merült, de én visszatérek hozzá egy rövid időre míg ismertetem a pehelysúlyú gyermekét az Antixot.

AntiX telepítése

A disztribúciót letöltheted a honlapjáról innen: http://antix.mepis.org/index.php?title=Main_Page
Szerencsére live módban indul, így van lehetőséged kipróbálni telepítés előtt. A betöltés gyors és máris birtokba veheted az asztalt.



Indítsd el a telepítőt. Szükség esetén igénybe vehetsz súgót is ami a telepítő bal oldali részén foglal helyet. Első lépésként el kell fogadnod a felhasználási feltételeket.



A következő a lemez felosztása lenne, de én az egészet felhasználtam mert más úgysem volt rajta.



A jobb oldali sávban látható a telepítés folyamata. Egészen gyorsan lezajlik, pár perc az egész.



Fontos részhez értünk, a GRUB telepítése. Általában az a legjobb, ha alapértelmezetten hagyod.



Most be kell állítani a hálózatot amennyiben a rendszer ezt igényli.



Adj meg valamilyen nevet a gépnek.



Nyelv beállítása.



Szintén fontos rész a felhasználói és a root fiók létrehozása.



Véget ért a telepítés, zárd be az ablakot.



Újraindítás után lépj be a felhasználóneveddel.



AntiX használat közben

Az IceWM miatt valóban gyors volt a rendszer. Az asztalt tetszetős és néhány lényeges információ a bal felső sarokban látható. Elsőként kipróbáltam a multimédiás alkalmazásokat. Örömmel tapasztaltam, hogy a Flash alapból is működik, nem kell hozzá még telepíteni semmit. Ugyanez igaz a webes rádióhallgatásra is.



Multimédia és egyéb menük.



Alkalmazásokban nem szűkölködik a rendszer. A Synaptic-al további programok telepíthetők.



A beállításokat az AntiX Control Center tartalmazza.



Kíváncsi voltam arra, milyen tárolókat használ. Van itt debian és persze mepis tároló is meg a mulitmédia.



Összegzés

Az AntiXban pozitívan csalódtam. Valóban egy gyors és könnyen használható rendszert ismerhettem meg. Már a telepítése sem okoz nagy gondot. Mindenképpen mellette szól a stabilitás, gyorsaság és a hatalmas csomagválaszték. Az előzőleg kipróbált disztribúciókhoz képest talán még gyorsabb. Az alapból fent lévő programok minden igényt kielégítenek, nem hiszem hogy túl sok mindent kellene még telepíteni. A menü áttekinthető és bárhonnan előhívható jobb klikkel. Ha nagyon szigorúan néztem az AntiX-ot akkor sem találtam benne hibát. Ha régebbi gépet használsz, akkor sem lesz problémád a futtatással. Pont erre lett kitalálva.

2011. augusztus 14., vasárnap

Grafikai lehetőségek

Bevezető:
Mindenki ismeri a manapság híres (és drága) programokat. PhotoShop, 3Ds Max és még sorolhatnám. Most megpróbálok néhány ingyenes alternatívát összegyűjteni amelyek gond nélkül futnak Linuxon.

2D:

Pencil:
Egy nagyon ötletes kis program. A lényege ,hogy olyan animációkat készíthetünk vele mint például egy saját kézzel rajzolt flipbookal :)
Letöltés: ubuntu szoftverközpont / eredeti weboldal (angol)

Gimp:
Szerintem a legjobb photoshop alternatíva, még photshop kinézetet keltő kiegészítő is letölthető hozzá ,hogy ne legyen gond a kényelemmel.
Letöltés: ubuntu szoftverközpont / eredeti weboldal (magyar)


3D:

Wings 3D:
Ezt a programot csak egy szóval tudom leírni: kényelem. Ha nincs szükségünk animációra mert csak egy egyszerű 3D-s projekten dolgozunk akkor ebben sokkal kényelmesebben megtudunk alkotni egy egyszerű lowpoly modelt mint egy puccos moder modellező programban. Minden szükséges funkciót a jobb gombal eltudunk érni.
Letöltés: ubuntu szoftverközpont / eredeti weboldal (angol)


Blender:
3Ds Max alternatíva. Egyetlen probléma van vele ,hogy a kezelőfelülete szokatlan más modern modellező programokhoz képest pedig minden szükséges funkció megtalálható benne és egy kis hozzáértéssel profi modelleket/animációkat készíthetünk vele.
Letöltés: ubuntu szoftverközpont / eredeti weboldal (angol)


TuxGuitar: A linuxos GuitarPro





Egyik legkedvesebb hobbim a gitározás, és tudom ,hogy a dalok megtanulásának legegyszerűbb módja ha interneten keresünk kottákat és tabulátorokat amivel nincs is gond Windows keretében hiszen ott a méltán híres GuitarPro nevezetű program de mi a helyzet ha mi Linux felhasználók sem szeretnék kimaradni a jóból? Erre az esetre találtam ezt a nagyszerű programot a TuxGuitar-t.


A program elérhető az Ubuntu szoftverközpontból vagy pedig innen.
Természetesen a program maga nem tartalmazza kedvenc kottáinkat ezért ezeket le kell tölteni. Itt van néhány hasznos link ahonnan rengeteg dal kottáját tölthetjük le:

- gitartab.hu = Ez a legnagyobb gyűjtő oldal magyar nyelven szóval ha nem rendelkezünk nyelvtudással ez megfelelő, hátránya ,hogy más oldalakhoz képest picit hiányos.

-guitaretab.com/911tabs.com = Talán ez a 2 oldal az amelyik a legnagyobb gyűjteményt tudhatja magáénak. Angol tudás jól jön a használatukhoz de nem kell nyelvvizsga ,hogy megértsük a működését.

-gitartanfolyam.hu = Ezt az oldalt azoknak ajánlom akik szeretnének megtanulni gitározni de nincs lehetőségük gitár tanárhoz fordulni/zeneiskolába járni. Nagyon érthetően leír mindent :)

Köszi ,hogy elolvastad remélem hasznosnak találtad a cikket!





2011. augusztus 13., szombat

C# programozás linuxon: 1# Bevezetés

Egy kis körítés:

Előre is elnézést kérek mert ez az első cikkem és nem teljesen tudom mi erre felé a módi :$ De megpróbálok mindent kihozni magamból ;). Sokaknak talán meglepő lehet a dolog ,hogy C# linuxon? Hiszen alapjában véve ez a programozási nyelv a Microsoft szülötte és sokkal könnyebb dolgunk van vele windowson, de vannak olyan készséges fejlesztők akik megpróbálják azoknak is elérhetővé tenni akiknek nem fut Windows ra (vagy azoknak akik tudják ,hogy a Linux jobb :P ).

Hol is kezdjük?:

Elég érdekes lenne ha valaki aki egy picit sem tud a programozás témáról tovább jutna ennek a cikknek az első pár soránál de azért megpróbálok az első leckében a kezdőkre koncentrálni ( ne értsétek félre én se vagyok túlságosan profi a témában, még csak röpke 2-3 éve programozok hobbi szinten ami ebben a témában szerintem még nem mondható soknak ). Aki már olvasgatott a témában az tudhatja ,hogy a C# nem éppen a kezdők nyelve, sok helyen erőltetik olyan nyelvek megtanulását kezdésként mint a Basic vagy a Pascal de lássuk be, ezek a nyelvek manapság nagyon korlátozottak olyan nyelvekhez képest mint a C# vagy Java. Én szerény véleményem az az ,hogy akit komolyan érdekel a téma az elég elszánt ennek a nyelvnek az elsajátításához.

Képes vagyok én erre?:
Elárulok egy titkot, a programozók 90% túloz a programozás nehézségével kapcsolatban ugyanis aki szereti a matekot az már jó úton halad. A programozáshoz csupán 2 dologra van szükségünk: elszántságra és jó sok koffeinre (nagyon nagyon sok koffeinre :D).

FONTOS:
-Ne kezdjünk egyből a kódnak!!
Értelmetlen neki kezdeni egy olyan programnak amitől nem is tudjuk mit várjunk el. A legfontosabb ,hogy a program megírása előtt pontosan milyen programot akarsz írni, milyen feladatott kell ellátnia. (ez lehet pl: rajzprogram, szövegszerkesztő, játék, mind1 csak tudd pontosan mi a cél! )

-Gondold végig ,hogy fog felépülni a program!
Sokkal jobb egy olyan program amit át látsz és szépen fel van építve mint egy gány amiben minden 3. sor után eltévedsz!


Köszi :)
Köszi ,hogy elolvastad a cikkem! A következőben a fejlesztői környezetről,telepítéséről,és első programunkról lesz szó!

2011. augusztus 12., péntek

Oktató programok linux alatt

Már csak néhány hét és sokaknak elkezdődik az iskola. Van aki várja (van egyáltalán ilyen?) és van aki retteg tőle. Annyi biztos, hogy túl kell esni rajta. Aki szeretne egy kicsit fejlődni vagy gyakorolni bizonyos tárgyakból, annak segítségére lehetnek a linux alatt elérheztő ingyenes programok. Viszonylag sok van, én csak néhányat említek meg amit gyorsan átnéztem.


Csillagászat

A Kstars egy nagyszerű program ami mellesleg teljes egészében magyar nyelven szólal meg. Abban segít, ha feltekintesz az éjjeli égboltra, akkor felismerd a nevesebb csillagképeket vagy a látható bolygókat. Egészen jól be lehet barangolni vele a Tejútrendszert is. Próbálgatni kell a beállításokat, mert elsőre nem biztos hogy minden egyértelmű.



A Virtual Moon a Hold felszínéről ad részletesebb képet. Annyira részleteset, hogy minden egyes dombocskának kiírja a nevét és a jellemzőit. Persze lehet közelíteni a kiválasztott pontra és akkor még jobban kirajzolódik a felszín. Hasznos kis program.



Kémia

Több program is létezik ami kémia iránti vágyunkat kielégíti. Ezek egyike a Kalzium ami egy jól áttekitnhető periódusos tábla. Be kell valljam, nem tartozott erősségeim közé a kémia -sem- de ezzel elég jól megtanulhattam volna az elemek jellemzőit. Ha pl. rákattintasz egy elemre, akkor megismerheted az olvadás és forráspontját vagy az atomsúlyát. Látványos az atommodell nézet is. Így más sokkal jobban el lehet képzelni hogyan is néz ki atomi szinten.



Matematika

Ez a tárgy amit valaki vagy szeret vagy utál. Én inkább nem nyilatkozom...
A törtekkel való bajlódást segítheti a KBruch. Konkrét feladatokat kapsz amiket persze neked kell kitalálni. Ha neked a százalékszámítás tetszik jobban, akkor ezt is tudod gyakorolni.



Az algebra "szerelmeseinek" pedig tudom javasolni a GeoGebrát. Egész szép kis alakzatokat lehet vele rajzolni, aminek rögtön meg is kapod a jellemzőit. Szerencsére ez is magyar.



Számok és betűk

A legkisebbeknek pedig hasznos lesz a TuxMath és a Tuxtype. Az előbbi a számok rejtelmeibe vezet be egyre nehezedő feladatokon keresztül. Hogy ne legyen annyira száraz a dolog, a kedves kis Tux segít megjegyezni a számokat. A "gonosz" számokat lassan hullanak alá az égből és neked a pingvinnek kell kilőni azokat. Ehhez persze tudni kell leütni a megfelelő billentyűt, vagy egy matemaitkai művelet során többet is.
A TuxTypeban is hasonló a feladat, csak éppen betűket jobban mondva halakat kell elkapdosni. Véleményem szerint az iskola előtt álló kicsiket könnyebb lesz ilyen jópofa programon keresztül megtanítani a számokra és a betűkre.



Aki ismer még hasonló hasznos programokat, az ossza meg a többiekkel a komment mezőben.

2011. augusztus 8., hétfő

Linux régebbi gépekre 2.- Salix OS 13.37


Választásom azért esett erre a disztribúcióra mert Slackware alapú. Ebből persze több dolog is következik számomra. Az egyik a stabilitás, a másik pedig a gyorsaság. Ugyan a Slackware is asztali felhasználásra készült, azonban inkább a gyakorlottabb felhasználókat célozza meg. Ezzel szemben a Salix OS egy szelidített verzió kezdők számára. A rendszerkövetelmények itt sem túl magasak. Valószínűleg elfut 500Mb alatti memóriával is, főleg ha nem KDE-vel használod. Ami a processzort illeti, beéri nagyon régi Pentium IV-el is.
Lássuk a telepítést

Telepítés előtt le kell töltened a megfelelő fájlt. Itt több lehetőséged is van. Elérhető KDE, Xfce, LXDE és Fluxbox-al is. Telepítés során érdemes a full változatot választani, ekkor fog minden extrát felpakolni.
Rövid betöltés után a telepítő varázslója fogad bennünket. Itt nem lesz csili-vili gui-s telepítő, mindent szöveges alapon kell elvégezni. Természetesen nem annyira rossz a helyzet mint ami elsőre látszik. Véleményem szerint elég egyértelműek a kérdések, aki már telepített valaha linuxot, annak nem lesz vele gondja. Az első kérdés a billentyűzet kiosztásra vonatkozik ami nekünk nem lesz jó. Változtassuk át magyarra.



A telepítést kétféle módon is elvégezheted. Vagy választod az autoinstallt (kezdőknek ez javasolt) vagy pedig lépésről lépésre mész végig a folyamaton. Az első választás letúrja a teljes merevlemezt és felhasználja az operációs rendszer számára.




Én is ezt választottam mivel a virtuális gépen nem volt más feltéve. A particionálás is automatikus, csak meg kell adni a merevlemezt amire mehet a Salix. A folyamat végén láthatunk egy kis összefoglalást mire épülhet fel a rendszer.







Válaszd ki a telepítési forrást. Persze itt még leellenőrzi minden rendben van-e.



A cikk elején említettem a telepítés módját. Ha nem sokat akarsz bogarászni a csomagokkal akkor válaszd a full telepítést.



Telepítés folyamatban van. Mindössze néhány percig tart az egész.



Szükség esetén készíthetsz USB-s boot lemezt is.



És egy kis extra.


A Salix rendszerbetöltőként nem GRUB--ot hanem LILO-t használ. Meg kell adnod hová is telepítse. A legtöbb esetben az Master Boot Record megfelel a célnak.



Válaszd ki mihez legyen szinkronizálva a rendszer óra.

Rögtön mehet az időzóna beállítása is.



Nyelv kiválasztása. Hozzáteszem ettől függetlenül még nem köszöntött ékes magyar nyelven a rendszer login után.



Ez egy apró ám annál hasznosabb kérdés. Természetesen az a jó, ha be van kapcsolva automatikusan.



Add meg a rendszergazdai jelszót.



Hozz létre egy felhasználói fiókot.




Miután minden lépésen túl vagyunk, újra kell indítani a gépet.



Jöhet a bejelentkezés.



Az asztal vagy inkább a háttékép tetszetős. Ekkor még nem volt magyar a menü sem, de ezt csomagtelepítővel hamar lehet orvosolni. Nagyon nem merültem el a menükben, csak a szokásos alap KDE csomagok vannak fent, még LibreOffice-t sem találtam.





Csomagkezelés

Érdemes erről külön is szólni. A Salix OS csomagkezelése teljes mértékben megegyezik a Slackware-el, teljesen kompatibilis is azzal. Könnyítésként megtalálható a slapt-get ami egy kissé hasonlít a más Ubuntuban jól megszokott apt-get-hez. A grafikus csomagkezelővel em volt problémám, nem fagyott, nem akadozott. Sőt, borzalmas gyors volt. Kevés hasonlót láttam még ami ennyire jól működött. Sajnos az nem derült ki számomra pontosan mennyi csomag érhető el a tárolókból. Ha valaki tudja írja meg nekem.
Rákerestem az általam gyakrabban használt csomagokra és szerencsére mind megvolt. Itt volt mindenhez a magyarítás és a hiányzó office is. A tárolók sebessége megfelelő volt, szükség esetán lehet bővíteni a listát.
Összességében elégedett vagyok a Salix-al és valószínűleg azoknak is tetszeni fog akik régebbi gépre keresnek gyors és megbízható disztribúciót.


Salix letöltése: http://www.salixos.org/wiki/index.php?title=Download