Mit tegyen az aki - nem túl gyakorlott felhasználóként- szeretné kipróbálni, ne adj' Isten használni is. Nekik a Chakra jelenthet (fél) megoldást. A disztribúciónál az volt a cél, hogy az arch linuxot tálalják emészthető formában grafikus telepítővel. Tettem én is egy próbát. Aztán vegyes érzésekkel búcsúztam a Chakrától.
Chakra telepítése
Telepítés előtt le kell tölteni az éppen aktuális lemezképet innen: http://chakra-project.org/get/
Kiírás után bootolj be róla. Szerencsére Live módban indul, így van lehetőséged kipróbálni telepítés előtt. Először a nyelvet kell kiválasztani, majd az indítás módját. Én úgy gondoltam a nem szabad szoftveres menü jó lesz.


Betöltés után így néz ki az asztal. Kattints a telepítés gombra.

Az üdvözlő képernyő még mindig figyelmeztet az alfa szoftverre. Meg a hörcsögre...

Rövid összefoglalót olvashatsz a disztribúcióról.

Válaszd ki a megfelelő időzónát.

Létre kell hoznod egy felhasználói fiókot és meg kell adnod egy kellően erős jelszót.

A partícionálást szerencsére grafikus menü segíti.


Ha minden megvan, akkor még látsz egy összefoglalást a létrehozandó partíciókról.

Telepítés folyamatban. Elég gyorsan lemegy, max. 10 percet vesz igénybe.

Már majdnem végeztünk, ha szükséges most telepíthetsz bizonyos programokat.

Vége a telepítésnek, újra kell indítani a gépet.

Újraindítás után GRUB helyett BURG fogad. Ez tetszett.

Használat közben
Gyorsan átnéztem a menüket és csalódott voltam. Szinte alig volt egy-két telepített program a menükben. Ennél azért többet vártam. Se Firefox se LibreOffice. Szerencsére telepíthető a csomagkezelővel, de úgy gondolom ez azért alap kell hogy legyen.



Elindítottam a grafikus csomagkezelőt ami kb. 2400 csomagot írt ki. Ez megdöbbentően kevés. Természetesen fel lehet "turbózni" hatezerig az extra és a community tárolók hozzáadásával, de ez sem túl sok. A csomagkezelő könnyen áttekinthető és viszonylag jól használható. Ettől függetlenül én inkább a terminált javasolnám. Az első bug nálam már itt jelentkezett. Szerettem volna tálcára lerakni a csomagkezelőt, de minduntalan visszaugrott az eredeti pozícióba. Néha pedig valamilyen hibával leállt.


Már rögtön bejelentkezés után nagy mennyiségű frissítés fogad. Ez mondjuk természetes is lehet egy új telepítésnél. A frissítés gond nélkül lezajlott.


Összegezve csak annyit írhatok róla, hogy a gyorsasága tényleg bámulatos azonban tele van javítatlan hibákkal. A nem túl hosszú használat során a KDE többször összeomlott, de más alkalmazásoknál is volt gond. Néha csak egy egyszerű játékot akartam telepíteni amihez meg nem volt meg a kellő függőség. A korábban említett kevés csomagot sem tudom csak úgy elfelejteni. Van még mit javítani rajta, de gondolom nem ez az utolsó kiadás. Használtam már Frugalware-t is, de annál sem volt ennyi gondom. Csak a hasonló csomagkezelés és filozófia miatt emlíettem meg. Nem értem miért nem raktak fel alapból egy LibreOffice-t. Igazán elfért volna.
Valószínűleg a fejlesztők jó irányba haladnak, mert szeretnék az Arch linuxot kezdők részére is elérhetővé tenni, de a sok hiba miatt egyelőre nem javasolnám éles használatra.
Jó cikk, köszi!
VálaszTörlésHa jól tudom, azért nincsenek GTK-s alkalmazások (LibreOffice, Firefox), mert a fejlesztők egy tisztán Qt alapú disztribúciót akarnak csinálni a Chakrából. A GTK programok telepítéséhez egy BundleSystem nevű rendszer való, ami hasonló az OSX *.dmg csomagjaihoz.
VálaszTörlésPersze, még ezekből a csomagokból sincs sok.
A Chakra jelenleg az útkeresés fázisában van: az előző projektvezető (és a projekt alapítója) tragikus hirtelenséggel, tavaly hunyt el...
Igen, valahogy erre akartam rávilágítani. Az irány mindenképpen jó, de még tele van hibákkal. Ennyire részletesen nem tudtam miért nincsenek GTK-s programok. Az előző fejlesztő haláláról sem tudtam, neki RIP. Annak meg örülök, hogy nem maradt abba a fejlesztés, mert hosszabb távon ígéretes lehet.
VálaszTörlésHelló!
VálaszTörlésA magyaritása milyen?
Szia!
VálaszTörlésA magyarítással nincs gond, már a telepítés osrán meg lehet adni a nyelvet és a billentyű kiosztást.
Rolling rock rendszerű mint az Arch?
VálaszTörlésNetkapcsolatot ,hogy lehet beállitani? Dsl Digi felhasználónév jelszó. Köszönöm
VálaszTörlésSzia!
VálaszTörlésA disztribúció rolling alapú, mert az arch-ra épül. A Digi-vel nekem meggyűlt a bajom. Most UPC van és ott ugye nem kell vele vacakolni. Elivileg itt van egy megoldási lehetőség dsl-re. http://chakra-project.org/bbs/viewtopic.php?pid=12484
Szerintem nem minden Linuxnak kell feltétlen desktop-ra kerülnie. Az Arch és a Gentoo pedig szerintem tipikusan ilyen. Nem asztalra való, kár is volna ráerőszakolni. Szerverre való, kifejezetten szakértelem igényes, és a teljesítményért, és működő, optimalizált rendszerért meg kell dolgozni!
VálaszTörlésSzerintem az Arch és a Gentoo pont "desktop power-user"-nek való. Mindkettő az alapoktól építhető fel, így pont olyanoknak valók, akik szeretnek mindent a maguk szája íze szerint beállítani. Az Arch a jó dokumentációnak hála sztem "kezdő" felhasználóknak is vállalható.
VálaszTörlés