2014. március 31., hétfő

XP helyett-CentOS 6

Arra gondoltam, hogy esetleg cégek számára is keresni kellene valami ingyenes alternatívát az XP helyett. Akinek lényeges a támogatás, annak a Red Hat vagy a Suse Linux Enterprise lesz a megfelelő választás.
Jómagam a CentOS-el tettem egy próbát. Éppen csak beleszagoltam, de nekem tetszett. X éve már írtam róla a blogban (lehet, hogy pont ugyanez a kiadás volt???), akkor jött a megjegyzés (talán jogosan), hogy a CentOS inkább szervernek jó. Lehet. Én a munkahelyemen a mostani XP helyett bőven elfogadnám...

Nos. Vágjunk bele a közepébe. A distrowatch szerint a CentOS egy közösségi fejlesztésű nyílt forráskódú. Elsősorban szervezetek és magánszemélyek használják, akiknek nem szükséges a kereskedelmi támogatás. A CentOS 100%-ban kompatibilis a Red Hat Enterprise Linuxszal. Akinek fontos a stabilitás, azok a CentOS-t választják.

Rengeteg jó leírás van a disztribúcióhoz, ezeket érdemes átolvasni. Nagy előny, hogy CentOS támogatása meglehetősen hosszú, a 6-os verziónak egészen 2020 novemberéig jár a support.
Néhány hasznos link a CentOS-hez.

Hivatalos honlap: http://www.centos.org/
CentOS Wiki: http://wiki.centos.org/HowTos
Hogyanok: http://wiki.centos.org/FAQ



CentOs 6 telepítése



Elsőként be kell szerezni a megfelelő lemezképet. Ezt megtehetjük itt
Elindítottam a virtuális gépet és szépen betöltött a CentOS aktuális verziója.





Így néz ki az asztal betöltés után. Aki csak tesztelni szeretné a rendszert mindenféle következmény nélkül annak itt van rá lehetősége. Én természetesen tovább mentem.


Elindítottam a telepítő varázslót. Az első lépés a billentyűzet kiosztása volt.



Ez a választás a legtöbb esetben megfelelő lesz.


Most ezzel nem bajlódtam, de amúgy érdemes valami jó nevet megadni.


Kiválasztottam a megfelelő időzónát. Itt vagy a térképen szerencsétlenkedsz, vagy jobb, ha a legördülő mezőből választasz.



Itt kell megadni a rendszergazdai jelszót. Célszerű valami nem túl könnyen kitalálhatót beírni, de azt gondolom ez már talán evidens.


Lényeges ponthoz értem. A virtuális gép miatt ment minden előző rendszer a levesbe. Ellenkező esetben itt nagyon kell figyelni.





Megadható boot jelszó is. Általában nincs erre szükség.


A telepítés nem vett túl sok időt igénybe.



Már újra is indíthattam a gépet.


... de ekkor még nem ért véget a telepítés, hanem folytatódott. Elsőként a licencet kellett elfogadni.





Felhasználói fiók létrehozása.


Az idő és a dátum beállítása nem okozott nagy problémát. :-)


A "titokzatos" Kdump. Akit érdekel mi ez, az elolvashatja itt.


Amint túl voltam minden lépésen, már be is jelentkezhettem. Majdnem. Előtte azért érdemes kiválasztani a magyar nyelvet alul a kis zászlócskánál.




CentOS 6 használat közben


Ahogyan a cikk elején említettem, nagyon nem mélyedtem el a disztribúció használatában. Elsőre puritánnak tűnik minden, de ezen sokat lehet csiszolni. Már egy jól megválasztott háttérkép is sokat dob az asztalon. A további csinosítgatást mindenki ízlése szerint elvégezheti. 



A menü (GNOME) ebben az asztali környezetben felül helyezkedik el. A mostani csili-vili Win és linux disztribúciók mellett a menü igencsak szegényesnek és főleg puritánnak tűnik. Az is. Mindazonáltal a fő cél ennél a disztribúciónál a stabilitás és a sebesség. Gondolkodjunk céges fejjel. Nem a külső számít, hanem ami a motorháztető alatt van. Programok tekintetében nem vall szégyent, ezzel bőven el lehet indulni. 









Frissítésből van bőven. Még ez után is maradt több száz.





Alapból mennek a flash videók.


A csomagválasztéka bőven elegendő, de a tárolók bővíthetők. Ezzel az elérhető csomagok száma is nő. Érdemes nem csak az alap tárolókat meghagyni, hanem a többit is kiválasztani, ami ehhez a kiadáshoz tartozik.



Jelenleg a 4.2-es LibreOffice érhető el, de én nem frissítettem le a rendszert. Elképzelhető, hogy már a tárolókban is ez van.


Tűzfal



Összegzés


A CentOS számomra szimpatikus disztribúció, mert régi gépen is elfut és emellett stabil. Használható mind szerveri, mind asztali környezetben. Amennyiben nem kell semmilyen speciális Windows program, akkor teljes mértékben helyettesíti az XP-t. Hosszú ideig támogatott és nem kell félni a vírusoktól sem. Ez nem azt jelenti, hogy nyitott tűzfallal mindenféle oldalt látogathatunk. 

Már alapból is elegendő szoftver érhető el a menükből, de bővíteni a tárolókból lehet a választékot. Az elavult és most már meglehetősen sérülékeny XP helyett jó választás lehet szinte bármelyik disztribúció, de cégeknek a stabilitás miatt talán a CentOS lenne a legjobb. Hivatalos támogatás nem jár hozzá, de sok információ található meg a különböző oldalakon, ha valaki elakadna.

Sem a telepítéssel, sem a használattal nem lehet gond. 

Az évek alatt rájöttem, hogy hazánkban valami miatt a debian alapú disztribúciók sokkal kedveltebbek, míg tőlünk nyugatabbra pl. a Fedorának is nagyobb tábora van. Ha valaki tudja miért van ez így, írja meg.
Szívesen venném, ha volna aktív CentOS felhasználó, aki megosztaná tapasztalatait velünk. 

2014. március 27., csütörtök

XP helyett - PCLinuxOS 2013 LXDE


A PCLinuxOS véleményem szerint szintén helyettesítheti a Win XP-t. Általános felhasználású disztribúció, kezdők részére mindenképpen ajánlani tudom. Nem bonyolult a telepítése és a használata sem. Ami talán a legnagyobb előnye, hogy rolling release kiadás, vagyis folyamatosan jönnek a frissítések és igazából nem kell aggódni az új változatok miatt, mint pl. más disztribúcióknál. A hardver igénye sem túl nagy. A hivatalos honlap szerint beéri 1Gb memóriával és nagyjából 10Gb tárhellyel. Természetesen ezeknél ma már jóval több van a gépekben, de én a régi gépek tulajdonosaira is gondoltam.

Többféle változatban is letölthető, most az LXDE asztali környezetet választottam. Ennek nagy előnye a kis erőforrás igény. Hasonló az Xfce-hez, de talán szebb annál.
Telepítés előtt be kell szerezni a megfelelő lemezképet, ami elérhető itt. A PCLinuxOS elérhető Live módban is, vagyis nem feltétlenül kell telepíteni a megismeréséhez. Főleg azoknak jó ez a megoldás, akik nagyjából először látnak linuxot. A lemezről töltődik be minden és kikapcsolás után nem marad semmi sem utána.


PCLinuxOS 2013 LXDE  telepítése


Első lépésnél betöltöttem a lemezt és az első képernyőn megjelent a választék. Érdemes már itt kiválasztani a magyar nyelvet.




Íme az asztal. Egy kis emlékeztető, hogy milyen felhasználónév és jelszó párossal dolgozhatunk, ha éppen telepíteni akarjuk a rendszert.


Készen áll a varázsló a telepítésre.


Az első és legfontosabb rész a telepítési hely kiválasztás, adott esetben a particionálás. Több lehetőséget kínál fel a rendszer. Itt nagyon kell figyelni, mert ha valaki pl. a teljes lemezt választja, akkor le fog túrni minden rajta lévő adatot.


Én a teljes lemezt választottam, így figyelmeztetést kapok emiatt. Virtuális gépnél mindegy.


Még egy figyelmeztetés. Innen még vissza lehet lépni, ha meggondoltuk magunkat.


Elindult a telepítés, nem kellett túl sokat várni a végére sem.


Időközben a boot menü beállításait kellett megadni. Ez az alap beállítás általában megfelelő. Szükség esetén lehet jelszóval is védeni a boot folyamatot. 


Aki Win mellé akarja telepíteni a linuxot, annak ez is fontos lehet. Itt tudod megadni, hogy a boot menüben mi legyen a sorrend. Mi legyen az alapértelmezett operációs rendszer. Ami másodlagos, azt menüben váltással tudod megadni. 



A telepítés befejeződött, indítsd újra a gépet.



PCLinuxOS használat közben


Újraindítás után már ez a képernyő fogad. Ha most lenne mellette Windows, akkor az is megjelenne a menüben.


A telepítés, illetve a különböző beállítások még itt is folytatódnak. Elsőként meg kell adni az időzónát. Esetleg kiválaszthatod, hogy kapcsolódjon-e a gép NTP szerverhez.  



Meg kell adni a root vagyis rendszergazdai jelszót.


Létre kell hozni egy felhasználói fiókot.


Ez már a végleges verzió. Be tudsz lépni a felhasználónév és jelszó párossal. Szükség esetén különféle lehetőségeket változtathatsz meg.


Ez már a PCLinuxOS beállító központja. Kísértetiesen hasonlít a korábbi Mandriva/Mageiára.




Ami nagyon lényeges, az a tárolók és elérhető csomagok listája. A disztribúció ezzel nem áll rosszul. Több mint 12 000 csomagja van, amiben minden szükséges megtalálható. Ugyanúgy a Synaptic csomagkezelőt használja, mint az Ubuntu vagy Debian. Alapból két tároló van, de ez bőven elegendő.




Én rögtön nem találtam magyar nyelvet, ezért azt külön kellett telepíteni. Ez csak azután ment, miután minden elérhető frissítést felpakoltam. Ha ez megvan, akkor a Synapticban szűrd le a nyelvre (Hungarian) és telepítsd fel. Utána már megy a magyar nyelv kiválasztása.



A nyelv telepítése után már kiválasztható a magyar.


A menüje ismerős lehet. Erősen hajaz a Win menüre. Minden könnyen és gyorsan megtalálható. Alapból nincs LibreOffice, ezt külön kell telepíteni.





Itt tudsz változtatni a kinézeten.


Terminálban indítottam el a frissítést, volt bőven.





Összegzés


A PCLinuxOS mindenkinek javasolható, aki nem akar nagyon nyűglődni a telepítéssel és a beállításokkal. Könnyen kezelhető, gyors és megfelelő a csomagválasztéka. Otthoni gépre tökéletesen elegendő. A rolling kiadás miatt nem kell aggódni a disztribúció upgrade miatt sem, hiszen folyamatosan frissül, kisebb az esélye az új kiadás miatti upgrade hibáknak.

Korábban használtam ezt a disztribúciót és akkor nagyon stabil volt. Feltételezem most is így van.