2013. március 26., kedd

Kazam-Videó készítés az asztalodról könnyedén

Ezzel a kis programmal könnyen és gyorsan tudsz videót készíteni az asztalod meghatározott részéről. A leírás szerint hangot is fel lehet venni adott esetben.

A Kazam telepítéséhez nyisd meg a terminált majd írd be a következőket:

sudo add-apt-repository ppa:kazam-team/stable-series

sudo apt-get update

sudo apt-get install kazam

Forrás:http://www.ubuntugeek.com/kazam-screencaster-a-screencasting-program-created-with-design-in-mind.html


2013. március 17., vasárnap

CentOS 6- Cégekre szabva

Ezzel a disztribúcióval már elég régen foglalkoztam. Valószínűleg nem sokat változott a véleményem róla, vagyis még mindig stabil és céges környezetbe is megfelelő disztribúciónak tartom. Nagyjából megegyezik a Red Hat-al, csak éppen nem kell érte fizetni.
A Distrowatch rövid leírása szerint a CentOS azoknak való, akiknek nincs szükséges profi támogatásra. A CentOS 100% megegyezik a Red Hat-al, de nem kell licenc díjt fizetni és persze nincs az előbb említett support sem.Frissítések természtesen vannak és egy asztali verziónál is több éves biztonsági frissítés van.

Egyaránt alkalmas mind asztali környezetként mind szerverként. Ha jól tudom inkább ez utóbbi a jellemző. Sokaknak a csomagjai elavultak és ez részben igaz. Azonban mivel régiek a csomagok, egyben stabilak és kiforrottak.

Rendszerkövetelmények

A leírás alapján szerencsére nem kell hozzá egy erőmű. Merevlemezen elég (minimálisan) 5Gb. Ami a CPU-t illeti, itt elég Pentium 3-as vagy annál újabb processzor.
Memória tekintetében 512 MB a minimum, de jobb, ha több van. 

CentOS telepítése

Az első lépés minden esetben a megfelelő lemezkép letöltése. Ezt meg tudod tenni innen. Elérhető 32 és 64 bites verzió.
Kiírás után jöhet a rendszer betöltés. A menüben válaszd ki az első vagy második lehetőséget attól függően, hogy mit szeretnél betöltetni.



Biztonsági lehetőségként át lehet nézetni a lemezt. Erősen ajánlott ennek elvégzése, főleg, ha élesben rakod fel a rendszert és nem virtuális gépre.


Végre elindul a telepítő varázsló. Elsőként a nyelvet kell kiválasztani, majd rögtön ezt követi a billentyűzet kiosztása.





Telepítési környezet megadása. Az esetek többségében az alap beállítás jónak mondható.

Adj meg valamilyen nevet a gépnek. Lustáknak jó lesz az is ami be van írva. :-)


Válaszd ki a megfelelő időzónát.


Root felhasználó részére kell egy ütős jelszót megadni.


Válaszd ki a telepítés típusát. A  "Use all space" csak akkor jó megoldás, ha tényleg semmi más operációs rendszer nincs a gépeden. Egyéb esetben az alatta lévők közül kell választani.



Itt még vissza tudsz lépni ha kell. Ellenkező esetben a particiós tábla kiírásra kerül.


Alapból a CentOS csak egy minimum rendszert telepít föl, azonban érdemes a Desktop verziót választani, mert ezt szeretnénk kipróbálni. Alul tudsz változtatni a tárolókon is. Ha most nem is, később érdemes bővíteni extrákkal. 



Telepítés folyamatban. Nem tart soká annak ellenére, hogy elég sok csomagot felpakol.



Végzett a telepítő, amit kissé furcsa magyartalansággal ad tudtunkra. Sebaj, jöhet az újraindítás.


A telepítés befejező lépései jönnek. Az első, hogy el kell fogadnunk a licencet. 



Itt már kezdett elpattanni a húr. Mert hogy "Használót" kell teremtenünk. Töltsd ki a megfelelő mezőket.


Állítsd be a dátumot és az időt.


Most már be tudsz jelentkezni a felhasználónévvel és a jelszóval.


CentOS használat közben

Belépés után egy puritán és kissé régies, úgyis mondhatom klasszikus felület fogad minket.

A menüket végignézve jól látszik, hogy csak minimális csomag található meg telepítve. Valószínűleg azért, mert elsősorban munkára kell a CentOS és arra meg elég ennyi is. Természetesen tárolókból tovább bővíthetjük a csomagválasztékot.








"Mániám", hogy megnézzem hogy áll a böngésző a flash videókkal. Mint azt sejtettem nem túl jól. Ebben szerepet játszanak bizonyos policy tényezők. A kodekeket és a flast magunknak kell felteni
 Korábban említettem, hogy régebbi csomagok vannak fent, ez visszaköszön a Firefox verziószámán. Itt egy un. ESR (Extended Support Release) látható, ami évente csak egyszer jelenik meg közben pedig csak biztonsági frissítéseket kap.




Az irodai csomag sem mai csirke, de a célnak ez is megfelel.



A tárolókat tetszés szerint lehet bővíteni és azt gondolom érdemes, mert ennyi biztos nem lesz elég.

Saját vélemény

A CentOS pont azt hozza amire tervezték. Se többet se kevesebbet. Nem multimédiára és nem játékra fejleszették. Alapból kevés csomag van, több szükséges kiegészítőt nekünk kell tervezni. Talán emiatt sem javasolnám kezdőknek.
Külseje puritán, persze egy kissé azért ki lehet csinosítani.

A cégeknek, iskoláknak és egyéb vállalatok számára pont ideális ez a disztribúció. Mellette szól a stabilitása és hogy hosszú ideig adnak ki hozzá biztonsági frissítéseket. Nem igazán kell bajlódni a vírusokkal sem. Egyelőre.
Felhasználható sokrétűen, az asztali környezettől a szerverig sokmindenre.
Nekem bejött. Szívesen használnék ilyet a munkahelyem a jelenlegi XP helyett. Már csak a rendszergazdákat kell megpuhítanom... ;-)

CentOS honlapja: http://centos.org/

2013. március 14., csütörtök

Cinnarch 2013.01.23

A Cinnarch, hasonlóképpen mint a Manjaro, Arch alapú, Cinnamon asztali környezetet használó terjesztés, azzal a főbb különbséggel, hogy spanyol. Ez is gördülő terjesztés, tehát egy feltelepítés után már csak frissítgetni kell, nem szükséges újra telepíteni másfél vagy öt évente.

Asztala üdvözlőablakkal.
Jól néz ki, csak például azt nem lehet belőle megtudni, hogy mi a jelszó élő-lemezként, ami a live, de ezt is a honlapról lehet csak megtudni.

Kereshető menüje van.
Állományböngészője a Nautilus egy más úton való fejlesztése, a Nemo.

Nemo állománykezelő.
Szövegszerkesztőként a Gedit van benne.

Gedit szövegszerkesztő.
Parancssora a már jól ismert Gnome Terminal.

Gnome Terminal.
Irodai alkalmazások nincsenek benne, mint szövegszerkesztő, táblázatkezelő, de a LibreOffice telepítője megtalálható a menüben. Csomagtelepítésre a a Pacman-t használja.

PacmanXG grafikus csomagtelepítő.
Ezenkívül tartalmazza az eredetileg Windows-os 7-zipet, ami van is Gnu-Linuxra, de nem ez az elsődleges cél rendszere. Nekem nem indult el, bár eddig csak Windows-on használtam, így nem tudom miért.

Jó rendszer, az Arch iránt érdeklődő kezdőknek kiváló.

2013. március 13., szerda

Manjaro 0.8.4

A Manjaro egy nyugat-európai, pontosabban osztrák-francia-német, Arch alapú Gnu-Linux terjesztés. Asztali környezete a Cinnamon. Ez egy gördülő terjesztés, vagyis frissíteni lehet az újabb változatokra, nem kell újra telepíteni évek múlva az akkori változattal.

Asztala a fontos tudnivalókat tartalmazó üdvözlő ablakkal.
Alkalmazásokból megtalálható benne a LibreOffice Writer és Calc, valamint a Gimp képszerkesztő.

Kereshető, besorolt tartalmú menü.
Mivel Arch alapú, ezért népszerű lehet azok körében is, akik amúgy irtóznak a sok beállítás saját kezű elvégzésétől az Arch-ban, ugyanakkor érdekli őket a rendszer. Itt kapnak egy jól összeállított asztalt.

Gnu Image Manipulator Program töltőképernyője.
Állományböngészője a Nemo, ami azért van, mert a Cinnamon készítői szerint a Nautilus 3.6 egy katasztrófa.

Nemo állomány kezelő.
Szövegszerkesztője a már Gnome-ból megszokott Gedit, ami fejlesztésre is kiváló, akárcsak jegyzetelésre.

Gedit szövegszerkesztő.
Parancssora a szintén megszokott Gnome Terminal. Alapértelmezetten nem átlátszó a háttere, én állítottam át, hogy bemutassam, milyen jól is ki tud nézni.

Gnome Terminal áttetsző háttérrel.
Van benne egy felhasználói útmutató is, amelyet haszonnal forgathatunk.

Manjaro 0.8.4 felhasználói útmutató.
Telepítője parancssoros, de nem kell megijedni, nem olyan mint az OpenBSD-é, hogy nekünk kell begépelni a parancsot, hanem olyan mint a Microsoft Windows XP-é. A menete nem tudom milyen, nem telepítettem, csak megnyitottam a telepítőt.

Manjaro 0.8.4 telepítő.
Ez egy nagyon ígéretes terjesztés, mivel lehetőséget nyújt az Arch mélyebb megismerésére sekélyebb vízben.

2013. március 12., kedd

Pear Linux 6

A Pear Linux egy francia, Ubuntu alapú terjesztés. Amint a nevéből is látszik, komolytalan, mert szinte másolja a Mac OS X-et, ötlet merítés helyett. Nem tett rám akkora benyomást, mint az Elementary. A továbbiakban is nyomon fogom követni ugyan, de feltelepíteni egyelőre nem áll szándékomban. De azért nézzük csak meg, megérdemli. Egyébként a töltőképernyője egyszerűen bámulatos.

Asztala.
Rám üvölt az asztalról egy indító, hogy őt indítsam elsőnek. Az indítópultja jobb, mint a Gnome-é, mert buborékszövegben kiírja a nevét az alkalmazásnak, így a hosszúakét is megtudhatjuk.

Indítópultja.
Állománykezelője a Nautilus, amit Finder néven érhetünk el.

Nautilus állományböngésző.
Szövegszerkesztője a kiváló Gedit.

Gedit szövegszerkesztő.
Parancssora a Gnome Terminal.

Gnome Terminal.
Van benne böngészőválasztó, amely hasznos lehet, ha csak egy kattintással települ is, nem ugranak fel további párbeszédablakok.

Böngészőkezelő.
Legnagyobb hátránya, hogy ugyan a nyelvezete angol, de a billentyűzetkiosztása francia, ami nagyban eltér mind az államokbelitől, mind a magyartól.

Billentyűzetkiosztás hozzáadása.
Összefoglalva még lehet jó. Először is a nevét teljesen meg kellene változtatnia, mert nevéből is, jeléből is lejön, hogy utánzat, másrészt a Linux címzés helytelen. Lehetne Dear Gnu-Linux (Kedves Gnu-Linux) egy meghajló inas jelképével és jelezhetné az egyszerű kezelhetőséget is a neve, jele. És a Store-t is átnevezhetnék olyan elnevezésre, amelyről nem a vásárlás jut az eszembe. Még sok mindent tartogathat számára a jövő. Lehet majd népszerű is, hiszen ezen igénytelenségeit leszámítva van olyan jó, mint az Ubuntu. És elvégre egy idő után rájönnek a hibáikra, mit nem kéne, mit kéne és megcsinálják. Remélhetőleg minél előbb.