Nemrégiben megkeresett egy ismerősöm, aki régebbi kevés memóriával rendelkező gépére szeretett volna valamilyen linuxot feltenni. Eddig XP volt a gépen, de már fagyott is és elég lassú volt minden rajta. Nem nagyon használta másra csak böngészés, szövegszerkesztés és néha képretusálás. Végig gondoltam mit lehetne neki javasolni, és a Linux Mint LXDE-re esett a választás. Több oka is volt, egyrészt minden szükséges program és kodek telepítve van alapból, másrészt nem igényel nagy erőforrásokat.
Talán ez adta az ötletet, hogy elindítsak egy rövidebb sorozatot, ami a gyengébb gépekkel rendelkezőknek segíthet a disztribúció választásban. Úgy egy évvel ezelőtt már boncolgattam a témát, mégpedig netbook-hoz kerestem megfelelő disztribúciókat. Amiket akkor teszteltem azok kifejezetten netbook-hoz lettek kifejlesztve.
Az első jelentkező nálam a Peppermint OS volt. Alapját a most is nagy népszerűségnek örvendő Ubuntu adja. Ami a memóriaigényét illeti, megelégszik 512MB alattival is.
Mindenképpen gyorsnak mondható, de ez betudható annak is hogy nem KDE vagy GNOME asztali környezetet használ. Lássuk a telepítését.
Peppermint telepítése
A Peppermint honlapjáról tudjuk letölteni a megfelelő ISO-t. Elérhető 32 és 64 bites kiadásban egyaránt. Én a 32 bitessel próbálkoztam. Link: http://peppermintos.info/dl2/Peppermint-Two-i386-06052011.iso
Miután kiírtad bootolj be róla és válaszd a telepítés menüt. Ha előtte azért szeretnéd kipróbálni akkor válaszd a live módot. Én nem ezt tettem.
Az első a nyelv kiválasztása. Az egész telepítő varázsló szinte teljes egészében megegyezik az Ubuntuéval.
A telepítő figyelmeztet az internet szükségességére, hiszen onnan húzza le a friss csomagokat.
Merevlemez particionálása. Mivel csak ezt akartam rátenni, így meghagytam az automata kiosztást.
Billentyűzet kiosztása. Közben a képernyő alsó részén látható, hogy a telepítés már javában zajlik.
Még meg kell adnod a helyes időzónát is.
Létre kell hozni egy felhasználói fiókot.
Folytatódik a telepítés, közben a Peppermint előnyeit ismerhetjük meg a slide-okról. Ez bevett szokás más disztribúcióknál is.
Pár perc múlva végeztünk a telepítéssel, újra kell indítani a gépet.
Újraindítás után logolj be a felhasználóneveddel és jelszavaddal.
Így néz ki az asztalod. Puritán, de nekem bejön a háttérkép.
Menük és programok
A menük felépítése logikus és egyszerű. Nem mondhatnám, hogy túl sok program telepítve van, de azért el lehet indulni valahogy.
Irodai csomagból nincs fent a LibreOffice, de a kevés memória miatt nem is biztos hogy baj. Helyettesíti a Google Dokumentumok, ami online szövegszerkesztésre ad lehetőséget.
Az internet elérésére ott a gyors és kis erőforrásigényű Chromium. Több, a Google által készített program is megtalálható. Ez is azt szolgálja, hogy minden szükséges dolgot a weben végezzünk el ezzel is csökkentve az amúgy is gyenge processzor leterheltségét nem beszélve a kevés memóriáról.
Multimédiás alkalmazásokbül is található néhány. Itt kell megemlítenem, hogy a Flash lejátszás alapból megy. Ez dícséretes.
A képek szerkesztését is weben kell elvégezni.
Belenéztem a csomagkezelőjébe is, ami a jól megszokott Synaptic. Nem tévedés, több mint 30 000 csomag érhető el. Kíváncsi voltam használ-e a Peppermint valamilyen saját csomagokat. Természetesen van egy ppa tároló a csomagok részére.
Vélemény
Habár rövid ideig használtam a Peppermintet, engem meggyőzött. Nem igazán tudok negatívumokat felsorolni. Apró dolog, de meg kell említenem. Mivel a disztribúció igen nagy mértékben webes alkalmazásokra épít, így ez egyben sebezhetősége is. Persze azért nem olyan mint a Google Chrome OS, mert itt tárolóból szinte mindent felpakolhatsz ami kell. Az internetelérés pedig így 2011-ben gyakorlatilag mindenhol hozzáférhető valamilyen módon.
LibreOffice-t hiányoltam egy kissé, valószínűleg nagyobb memóriaéhsége miatt nincs alapértelmezetten telepítve. Elég gyors és viszonylag kevés memóriával is beéri. Kezdőknek is javasolható mert könnyű telepíteni és használni is. A frissítésekkel sem lehet gond mert automatikusan települnek. A felhő alapú alkalmazások pedig megkönnyíthetik az életünket.
2011. július 30., szombat
2011. július 28., csütörtök
Converseen- Képek átméretezése és konvertálása könnyedén Ubuntu alatt
Biztosan veletek is előfordult már, hogy több képet kellett volna pl. átméretezni. Ha egyenként csinálod akkor bizony elég sokáig is eltarthat. Szerencsére több segédprogram is létezik amit direkt erre találtak ki. Ilyen a Converseen is. Több mint 100-féle képformátumot ismer és kezel. Ilyenek a DPX, EXR, GIF, JPEG, JPEG-2000, PDF, PhotoCD, PNG, Postscript, SVG, és TIFF.
Lehetőségek a programmal:
Ppa tárolóból tudjuk telepíteni a programot. Nyisd meg a terminált és írd be a következőket:
sudo add-apt-repository ppa:faster3ck/converseen
sudo apt-get update
sudo apt-get install converseen
Forrás: http://www.ubuntugeek.com/converseen-the-batch-image-converter-and-resizer.html
Lehetőségek a programmal:
- egy vagy több kép átméretezése
- egy vagy több kép átkonvertálása más formátumba
Ppa tárolóból tudjuk telepíteni a programot. Nyisd meg a terminált és írd be a következőket:
sudo add-apt-repository ppa:faster3ck/converseen
sudo apt-get update
sudo apt-get install converseen
Forrás: http://www.ubuntugeek.com/converseen-the-batch-image-converter-and-resizer.html
2011. július 20., szerda
DesktopNova- Háttérképek automatikus cseréje Ubuntu alatt
Elég sok program van amivel automatikusan lehet cserélgetni a háttérképeket, ez is egy azok közül. Ubuntu alá lehet telepíteni tárolóból, de valószínűleg elérhető más disztribúciókban is.
A program képes simán fájlokat vagy egy teljes mappát felhasználni a cseréhez.
DesktopNova telepítése
Nyisd meg a terminált és írd be a következőket:
sudo apt-get install desktopnova desktopnova-module-gnome
Telepíthetsz egy kis ikont is a tálcára ami a program működését jelzi.
sudo add-apt-repository ppa:michael-astrapi/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install indicator-desktopnova
Forrás: http://www.ubuntugeek.com/desktopnova-utility-that-changes-the-wallpaper-automatically.html
A program képes simán fájlokat vagy egy teljes mappát felhasználni a cseréhez.
DesktopNova telepítése
Nyisd meg a terminált és írd be a következőket:
sudo apt-get install desktopnova desktopnova-module-gnome
Telepíthetsz egy kis ikont is a tálcára ami a program működését jelzi.
sudo add-apt-repository ppa:michael-astrapi/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install indicator-desktopnova
Forrás: http://www.ubuntugeek.com/desktopnova-utility-that-changes-the-wallpaper-automatically.html
2011. július 9., szombat
Chakra 2011.09- A megszelidített oroszlán
Amikor kijött az Arch linux, akkor sokan elkezdték dicsőíteni és akkor nem értettem miért. Utánaolvastam és egyre több helyen láttam, hogy a korábbi Gentoo-s vagy Slackware-es power userek is átszállingóznak a kanadaiak disztribúciójára. A siker titka a következőkben rejlik: végy egy pehelykönnyű disztribúciót jó csomagkezelővel és spékeld meg rolling release tulajdonsággal. Monduk ezzel az erővel más is lehetett volna. Amit itt még nagy pozitívum, hogy az ember saját magának építi fel a működő disztribúciót kemény szöveges telepítővel. Az biztos, hogy nem éppen kezdőknek való, korábban a blogban foglalkoztunk vele.
Mit tegyen az aki - nem túl gyakorlott felhasználóként- szeretné kipróbálni, ne adj' Isten használni is. Nekik a Chakra jelenthet (fél) megoldást. A disztribúciónál az volt a cél, hogy az arch linuxot tálalják emészthető formában grafikus telepítővel. Tettem én is egy próbát. Aztán vegyes érzésekkel búcsúztam a Chakrától.
Chakra telepítése
Telepítés előtt le kell tölteni az éppen aktuális lemezképet innen: http://chakra-project.org/get/
Kiírás után bootolj be róla. Szerencsére Live módban indul, így van lehetőséged kipróbálni telepítés előtt. Először a nyelvet kell kiválasztani, majd az indítás módját. Én úgy gondoltam a nem szabad szoftveres menü jó lesz.
Betöltés után így néz ki az asztal. Kattints a telepítés gombra.
Az üdvözlő képernyő még mindig figyelmeztet az alfa szoftverre. Meg a hörcsögre...
Rövid összefoglalót olvashatsz a disztribúcióról.
Válaszd ki a megfelelő időzónát.
Létre kell hoznod egy felhasználói fiókot és meg kell adnod egy kellően erős jelszót.
A partícionálást szerencsére grafikus menü segíti.
Ha minden megvan, akkor még látsz egy összefoglalást a létrehozandó partíciókról.
Telepítés folyamatban. Elég gyorsan lemegy, max. 10 percet vesz igénybe.
Már majdnem végeztünk, ha szükséges most telepíthetsz bizonyos programokat.
Vége a telepítésnek, újra kell indítani a gépet.
Újraindítás után GRUB helyett BURG fogad. Ez tetszett.
Használat közben
Gyorsan átnéztem a menüket és csalódott voltam. Szinte alig volt egy-két telepített program a menükben. Ennél azért többet vártam. Se Firefox se LibreOffice. Szerencsére telepíthető a csomagkezelővel, de úgy gondolom ez azért alap kell hogy legyen.
Elindítottam a grafikus csomagkezelőt ami kb. 2400 csomagot írt ki. Ez megdöbbentően kevés. Természetesen fel lehet "turbózni" hatezerig az extra és a community tárolók hozzáadásával, de ez sem túl sok. A csomagkezelő könnyen áttekinthető és viszonylag jól használható. Ettől függetlenül én inkább a terminált javasolnám. Az első bug nálam már itt jelentkezett. Szerettem volna tálcára lerakni a csomagkezelőt, de minduntalan visszaugrott az eredeti pozícióba. Néha pedig valamilyen hibával leállt.
Már rögtön bejelentkezés után nagy mennyiségű frissítés fogad. Ez mondjuk természetes is lehet egy új telepítésnél. A frissítés gond nélkül lezajlott.
Összegezve csak annyit írhatok róla, hogy a gyorsasága tényleg bámulatos azonban tele van javítatlan hibákkal. A nem túl hosszú használat során a KDE többször összeomlott, de más alkalmazásoknál is volt gond. Néha csak egy egyszerű játékot akartam telepíteni amihez meg nem volt meg a kellő függőség. A korábban említett kevés csomagot sem tudom csak úgy elfelejteni. Van még mit javítani rajta, de gondolom nem ez az utolsó kiadás. Használtam már Frugalware-t is, de annál sem volt ennyi gondom. Csak a hasonló csomagkezelés és filozófia miatt emlíettem meg. Nem értem miért nem raktak fel alapból egy LibreOffice-t. Igazán elfért volna.
Valószínűleg a fejlesztők jó irányba haladnak, mert szeretnék az Arch linuxot kezdők részére is elérhetővé tenni, de a sok hiba miatt egyelőre nem javasolnám éles használatra.
Mit tegyen az aki - nem túl gyakorlott felhasználóként- szeretné kipróbálni, ne adj' Isten használni is. Nekik a Chakra jelenthet (fél) megoldást. A disztribúciónál az volt a cél, hogy az arch linuxot tálalják emészthető formában grafikus telepítővel. Tettem én is egy próbát. Aztán vegyes érzésekkel búcsúztam a Chakrától.
Chakra telepítése
Telepítés előtt le kell tölteni az éppen aktuális lemezképet innen: http://chakra-project.org/get/
Kiírás után bootolj be róla. Szerencsére Live módban indul, így van lehetőséged kipróbálni telepítés előtt. Először a nyelvet kell kiválasztani, majd az indítás módját. Én úgy gondoltam a nem szabad szoftveres menü jó lesz.
Betöltés után így néz ki az asztal. Kattints a telepítés gombra.
Az üdvözlő képernyő még mindig figyelmeztet az alfa szoftverre. Meg a hörcsögre...
Rövid összefoglalót olvashatsz a disztribúcióról.
Válaszd ki a megfelelő időzónát.
Létre kell hoznod egy felhasználói fiókot és meg kell adnod egy kellően erős jelszót.
A partícionálást szerencsére grafikus menü segíti.
Ha minden megvan, akkor még látsz egy összefoglalást a létrehozandó partíciókról.
Telepítés folyamatban. Elég gyorsan lemegy, max. 10 percet vesz igénybe.
Már majdnem végeztünk, ha szükséges most telepíthetsz bizonyos programokat.
Vége a telepítésnek, újra kell indítani a gépet.
Újraindítás után GRUB helyett BURG fogad. Ez tetszett.
Használat közben
Gyorsan átnéztem a menüket és csalódott voltam. Szinte alig volt egy-két telepített program a menükben. Ennél azért többet vártam. Se Firefox se LibreOffice. Szerencsére telepíthető a csomagkezelővel, de úgy gondolom ez azért alap kell hogy legyen.
Elindítottam a grafikus csomagkezelőt ami kb. 2400 csomagot írt ki. Ez megdöbbentően kevés. Természetesen fel lehet "turbózni" hatezerig az extra és a community tárolók hozzáadásával, de ez sem túl sok. A csomagkezelő könnyen áttekinthető és viszonylag jól használható. Ettől függetlenül én inkább a terminált javasolnám. Az első bug nálam már itt jelentkezett. Szerettem volna tálcára lerakni a csomagkezelőt, de minduntalan visszaugrott az eredeti pozícióba. Néha pedig valamilyen hibával leállt.
Már rögtön bejelentkezés után nagy mennyiségű frissítés fogad. Ez mondjuk természetes is lehet egy új telepítésnél. A frissítés gond nélkül lezajlott.
Összegezve csak annyit írhatok róla, hogy a gyorsasága tényleg bámulatos azonban tele van javítatlan hibákkal. A nem túl hosszú használat során a KDE többször összeomlott, de más alkalmazásoknál is volt gond. Néha csak egy egyszerű játékot akartam telepíteni amihez meg nem volt meg a kellő függőség. A korábban említett kevés csomagot sem tudom csak úgy elfelejteni. Van még mit javítani rajta, de gondolom nem ez az utolsó kiadás. Használtam már Frugalware-t is, de annál sem volt ennyi gondom. Csak a hasonló csomagkezelés és filozófia miatt emlíettem meg. Nem értem miért nem raktak fel alapból egy LibreOffice-t. Igazán elfért volna.
Valószínűleg a fejlesztők jó irányba haladnak, mert szeretnék az Arch linuxot kezdők részére is elérhetővé tenni, de a sok hiba miatt egyelőre nem javasolnám éles használatra.
2011. július 3., vasárnap
PCLinuxOS - Nagyon kezdőknek
Hosszú szünet után ismét írással jelentekezem. Sajnos rá kellett jönnöm, hogy a vizsgaidőszak és a mostani munkahelyi leterheltség mellett már nem tudok időt szakítani a blogírásra. Szerencsére ez csak átmeneti állapot volt, most újra itt vagyok. :-)
A pclinux-tról már írtam többször is, de ez a disztribúció is a kedvenceim közé tartozik emiatt újra elővettem.
Ha valaki még csak most ismerkedik a linuxszal és nézegeti a különböző disztribúciókat, akkor biztosan ismerősből vagy a keresőből indul ki. A leggyakrabban kezdőknek ajánlott disztribúciók rangsorát egyértelműen az ubuntu vezeti. Hogy miért? Rengeteg csomag van hozzá és elég könnyű kezelni is. Eleinte én is ezt használtam, de az utóbbi időben egyre bugosabb és lassabb lett. Nem tudom mi az oka, mindenestre nem tesz jó a renoméjának.
Aki power user, az egyértelműen a gentoo vagy az arch felé indul el. Természetesen kezdőknek van még alternatíva, hiszen ott a Fedora és az Opensuse is. Én most mégis erről a kezdőknek való rolling release disztribúcióról szeretnék írni. Csak miattuk írom le, hogy a rolling release lényege az, hogy nincsenek igazi kiadások. A disztribúció folyamatosan frissül és mindig a legújabb csomagok érhetők el. Így kisebb a veszélye annak, hogy újabb kiadásra frissítéskor valami balul sül el.
Aki szeretné kipróbálni, annak először le kell töltenie a megfelelő verziót. Elérhető KDE, GNOME, LXDE, XFCE felülettel is.
A KDE letölthető innen: http://na.mirror.garr.it/mirrors/pclinuxos/live-cd/pclinuxos-kde-2011.6.iso
Ha kiírtad a képfájlt, akkor tedd be a gépbe és bootolj be róla.
Alapból Live módban indul, tehát van lehetőséged kipróbálni telepítés előtt.
Bootolás folyamatban.
Ki kell választanod a megfelelő billentyűzet kiosztást.
Így néz ki az asztal. Nekem bejött a puritán szürke háttérkép, de telepítés után van lehetőséged ezen változtatni. Próbáljuk ki élesben. Kattints rá az install pclinux gombra. Ekkor elindul a telepítő varázslója.
Az első és egyben legfontosabb rész a partícionálás. Ha semmi nincs a merevlemezen, akkor nyugodtan feláldozhatod az egész winchestert.
Szükség esetén kézzel is elvégezheted a partícionálást. Kapni fogsz egy figyelmeztetést, hogy minden adatod el fog veszni. Nyugodtan nyomj továbbot.
Megindul a telepítés. Nem tart sokáig, mindössze néhány percet vesz igénybe.
Most jön a GRUB installálása. Általában megfelelőek az alapbeállítások. Ha van a gépen Windows is, akkor add hozzá a menühöz, ellenkező esetben a GRUB nem fogja felajánlani.
Végeztünk, újra kell indítani a gépet és kivenni s lemezt.
Újraindítás után már a friss új rendszer fogad majd minket. Előtte persze be kell állítani az időzónát.
Add meg a rendszergazdai jelszót.
Most létre kell hozni egy felhasználói fiókot is.
Íme a bejelentkező ablak.
Bejelentkezés után belenéztem a menübe, nem éppen a most szokásos menüfelépítés és dizájn fogad. Inkább a régi KDE 3.5-re hajaz külsőben. Szofveres választék elég jónak mondható. Alapból minden van amire szükséged lehet. Lemez írtáshoz ott a K3B, videók és zenék lejátszásához pedig a VLC. Mondanom sem kell a flash és mp3 lejátszás alapból működik.
Ami az irodai alkalmazásokat illeti, már a LibreOffice legújabb verziója található meg. Ez nincs telepítve, egy segédprogramot kell hozzá elindítanod.
Mivel alapból nincs magyar nyelv, így még ezt is telepíteni kell. Erre szolgál az Addlocale. Ezzel pillanatok alatt telepítheted a magyar nyelvet. Indítsd el és menj végig a lépéseken.
Van néhány dolog amit nagyon kedvelek a pclinuxban, ezek egyike a csomagkezelője ami teljesen megegyezik a debian-féle synaptic-al. Terminálban is ugyanúgy működik az apt-get update, stb.
12860 csomag van a tárolókban ami több mint elég. Úgy is mondhatom tényleg minden megtalálható itt amire szükséged lehet.
Több tükörszerver is elérhető, ezt a csomagkezelőn belül tudod kiválasztani. Eltérő a sebességük, így érdemes többet is kipróbálnod.
Hasznos még a pclinux beállítóközpont. Itt a lényegesebb konfigurálást el tudod végezni. Ilyet máshol nem nagyon láttam, talán csak a Mandrivában van hasonló.
A tűzfal sem mondható túl bonyolultnak. Könnyedén nyithatók és zárhatók vele a portok. Szükség esetén beállíthatod interaktív tűzfalnak is, de engem zavart a sok felugró ablak.
Összegzés
Ahogyan az elején is írtam, ez a disztribúció elsősorban kezdőnek készült vagy azoknak akik nem akarnak sokat vacakolni a beállításokkal. Ami szerintem fontos lehet még az a stabilitás és a viszonylag kis erőforrásigény. Ha csak a böngésző megy akkor csak 5-10% között vana cpu terhelés. Mindenképpen előny még a nagy csomagválaszték és a könnyű kezelhetőség. Aki Windowsról szeretne váltani annak is egy jó alternatíva lehet.
A pclinux-tról már írtam többször is, de ez a disztribúció is a kedvenceim közé tartozik emiatt újra elővettem.
Ha valaki még csak most ismerkedik a linuxszal és nézegeti a különböző disztribúciókat, akkor biztosan ismerősből vagy a keresőből indul ki. A leggyakrabban kezdőknek ajánlott disztribúciók rangsorát egyértelműen az ubuntu vezeti. Hogy miért? Rengeteg csomag van hozzá és elég könnyű kezelni is. Eleinte én is ezt használtam, de az utóbbi időben egyre bugosabb és lassabb lett. Nem tudom mi az oka, mindenestre nem tesz jó a renoméjának.
Aki power user, az egyértelműen a gentoo vagy az arch felé indul el. Természetesen kezdőknek van még alternatíva, hiszen ott a Fedora és az Opensuse is. Én most mégis erről a kezdőknek való rolling release disztribúcióról szeretnék írni. Csak miattuk írom le, hogy a rolling release lényege az, hogy nincsenek igazi kiadások. A disztribúció folyamatosan frissül és mindig a legújabb csomagok érhetők el. Így kisebb a veszélye annak, hogy újabb kiadásra frissítéskor valami balul sül el.
Aki szeretné kipróbálni, annak először le kell töltenie a megfelelő verziót. Elérhető KDE, GNOME, LXDE, XFCE felülettel is.
A KDE letölthető innen: http://na.mirror.garr.it/mirrors/pclinuxos/live-cd/pclinuxos-kde-2011.6.iso
Ha kiírtad a képfájlt, akkor tedd be a gépbe és bootolj be róla.
Alapból Live módban indul, tehát van lehetőséged kipróbálni telepítés előtt.
Bootolás folyamatban.
Ki kell választanod a megfelelő billentyűzet kiosztást.
Így néz ki az asztal. Nekem bejött a puritán szürke háttérkép, de telepítés után van lehetőséged ezen változtatni. Próbáljuk ki élesben. Kattints rá az install pclinux gombra. Ekkor elindul a telepítő varázslója.
Az első és egyben legfontosabb rész a partícionálás. Ha semmi nincs a merevlemezen, akkor nyugodtan feláldozhatod az egész winchestert.
Szükség esetén kézzel is elvégezheted a partícionálást. Kapni fogsz egy figyelmeztetést, hogy minden adatod el fog veszni. Nyugodtan nyomj továbbot.
Megindul a telepítés. Nem tart sokáig, mindössze néhány percet vesz igénybe.
Most jön a GRUB installálása. Általában megfelelőek az alapbeállítások. Ha van a gépen Windows is, akkor add hozzá a menühöz, ellenkező esetben a GRUB nem fogja felajánlani.
Végeztünk, újra kell indítani a gépet és kivenni s lemezt.
Újraindítás után már a friss új rendszer fogad majd minket. Előtte persze be kell állítani az időzónát.
Add meg a rendszergazdai jelszót.
Most létre kell hozni egy felhasználói fiókot is.
Íme a bejelentkező ablak.
Bejelentkezés után belenéztem a menübe, nem éppen a most szokásos menüfelépítés és dizájn fogad. Inkább a régi KDE 3.5-re hajaz külsőben. Szofveres választék elég jónak mondható. Alapból minden van amire szükséged lehet. Lemez írtáshoz ott a K3B, videók és zenék lejátszásához pedig a VLC. Mondanom sem kell a flash és mp3 lejátszás alapból működik.
Ami az irodai alkalmazásokat illeti, már a LibreOffice legújabb verziója található meg. Ez nincs telepítve, egy segédprogramot kell hozzá elindítanod.
Mivel alapból nincs magyar nyelv, így még ezt is telepíteni kell. Erre szolgál az Addlocale. Ezzel pillanatok alatt telepítheted a magyar nyelvet. Indítsd el és menj végig a lépéseken.
Van néhány dolog amit nagyon kedvelek a pclinuxban, ezek egyike a csomagkezelője ami teljesen megegyezik a debian-féle synaptic-al. Terminálban is ugyanúgy működik az apt-get update, stb.
12860 csomag van a tárolókban ami több mint elég. Úgy is mondhatom tényleg minden megtalálható itt amire szükséged lehet.
Több tükörszerver is elérhető, ezt a csomagkezelőn belül tudod kiválasztani. Eltérő a sebességük, így érdemes többet is kipróbálnod.
Hasznos még a pclinux beállítóközpont. Itt a lényegesebb konfigurálást el tudod végezni. Ilyet máshol nem nagyon láttam, talán csak a Mandrivában van hasonló.
A tűzfal sem mondható túl bonyolultnak. Könnyedén nyithatók és zárhatók vele a portok. Szükség esetén beállíthatod interaktív tűzfalnak is, de engem zavart a sok felugró ablak.
Összegzés
Ahogyan az elején is írtam, ez a disztribúció elsősorban kezdőnek készült vagy azoknak akik nem akarnak sokat vacakolni a beállításokkal. Ami szerintem fontos lehet még az a stabilitás és a viszonylag kis erőforrásigény. Ha csak a böngésző megy akkor csak 5-10% között vana cpu terhelés. Mindenképpen előny még a nagy csomagválaszték és a könnyű kezelhetőség. Aki Windowsról szeretne váltani annak is egy jó alternatíva lehet.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)