2016. július 31., vasárnap

Gradio - Internetes rádió alkalmazás Ubuntu alatt



Aki szereti az internetes rádió adókat, annak minden bizonnyal hasznos lesz ez a kis alkalmazás. Amúgy elég sok alkalmazás érhető el Ubuntu alatt, amivel lehet internetes rádióállomásokat hallgatni. A Gradio újdonságnak számít, lehetővé teszi a felhasználónak a kulcsszó alapú keresést. A találatok között csak rá kell kattintani a megfelelőre és már hallgathatjuk is.




Gradio telepítése

Aki szereti a .deb csomagokat, az innen letöltheti.
Telepíthető ppa tárolóból is, ehhez nyitni kell egy terminált és be kell írni a következőket:

sudo add-apt-repository ppa:haecker-felix/gradio-daily

sudo apt-get update

sudo apt-get install gradio






Forrás: http://ubuntuhandbook.org/index.php/2016/07/gradio-gtk3-finding-listening-radios/

2016. július 30., szombat

Battery Monitor - Akku státusz kijelző alkalmazás Ubuntu alatt



A Battery Monitor ahogyan a nevéből is adódik, egy olyan kisalkalmazás ami kijelzi az akku aktuális státuszát. Működik töltés, használat és teljes töltöttség esetén. Amikor az akku töltöttsége 10% alá esik hangot ad ki és felugrik egy figyelmeztető ablak. Az alkalmazás csak akkor működik, ha változás áll be az akkumulátor státuszában.











Battery Monitor telepítése

Mivel ppa tárolóból lehet telepíteni, így szükségünk lesz a terminálra. Nyissuk meg és írjuk be a következőket:

sudo add-apt-repository ppa:maateen/battery-monitor

sudo apt update

sudo apt install battery-monitor

Aki nem szeretne ppa tárolót felvenni, annak elérhető .deb csomag itt
Az első alkalommal valószínűleg a battery-monitor paranccsal el kell indítani.

Mivel még korai verzió, így előfordulhatnak kisebb-nagyobb hibák.

Forrás: http://ubuntuhandbook.org/index.php/2016/07/battery-monitor-notify-charging-status/

2016. július 20., szerda

Cumulus - Asztali időjárás alkalmazás Ubuntu alatt

A korábbi StormCloud asztali időjárás alkalmazás feltámadt hamvaiból és rögtön új nevet is kapott Cumulusként.
A Cumulust a Typhoonból forkolták, amit meg a StormCloudból forkoltak. A Typhoon már nem aktív, azonban Daryl Bennett a korábbi Typhoon fejlesztők segítségével újraélesztette az időjárás alkalmazást Cumulus néven. Amúgy a Cumulus név egy felhőtípusra utal.






Cumulus jellemzői

  • hőmérséklet és szélerősség kijelzés
  • a háttér megváltoztatható
  • állítható az átlátszóság
  • Unity indítóikon mutatja az aktuális hőmérsékletet 


Sajnos kisebb-nagyobb hibák még előfordulnak a programmal, de vélhetően ezeket a későbbiekben majd orvosolják.

Cumulus telepítése

A programhoz a 64 bites .deb fájl elérhető itt.

Azok számára akiknek problémás a program indítása, azoknak érdemes még telepíteni a gir1.2 csomagot terminálban.

sudo apt-get install gir1.2-webkit-3.0


Forrás: http://ubuntuhandbook.org/index.php/2016/07/cumulus-desktop-weather-app-stormcloud/

2016. július 8., péntek

Fedora 24

Nemrég érkezett meg a Fedora 24, vagyis a legújabb kiadást. Gyorsan feldobtam a virtuális  gépbe, és tettem vele egy próbát. Annyi biztos, hogy elég régen volt már nálam.

Fedora telepítése


Miután lehúztam a lemezképet begyújtottam a "motorokat" és elindítottam a Live módot.






Miután betöltődött az asztal, két lehetőségünk van. Vagy kipróbáljuk a Fedorát telepítés nélkül, vagy pedig telepítjük. Én az utóbbit választottam. Ez a fajta telepítő eléggé megújult, mióta utoljára próbáltam. Talán gyorsabb lett egy kissé, de összehasonlítva egy *buntu-féle telepítővel, azért tudnék még mit egyszerűsíteni rajta.

Nos, mint a legtöbb disztribúcióban, itt is a nyelv beállítása az első.




Itt jön az, amiért azt írtam, még lehetne egy nagyon picit egyszerűsíteni. Totál kezdők fejével kell gondolkodni, főleg olyannal, aki Windows alól "migrál", aki megszokta a Next Next... üzemmódot. Nem feltétlenül túl bonyolult ez a felépítés sem, de lehetne csiszolni rajta. Nagy ikonok és szöveges leírás mutatja, hogy miken tudunk változtatni. Aki nem a magyar billentyűzet kiosztást kéri, vagy másik időzónában lakik, annak a fölső két ikonra kattintva változtatnia kell a beállításokon. Mindig lényeges rész a tároló eszköz (már lassan nem írhatok merevlemezt az SSD korában) felosztása, a itt "Rendszer" név alatt fut.




Ha rákattintunk az ikonra, akkor így néz ki a "belseje".
Automatikus felosztást választottam. Itt-ott maradtak angol feliratok, de ez nem zavaró. Akinek fontos, az titkosíthatja is adatait.




Éles telepítés előtti összefoglaló.




És elindult a telepítés. Ez nem vett túl sok időt igénybe. Közben még be kellett állítani a rendszergazdai jelszót, és hozzá kellett adni a felhasználói fiókot. Alul szolid reklámmal találkozhatunk, biztat a Fedora projekthez való csatlakozásra.





A felhasználói fióknál beállíthatjuk azt, hogy ez a felhasználó legyen az adminisztrátor, meg azt is, hogy kérjen-e vagy sem jelszót bejelentkezéskor.




Rendszergazdai jelszó megadása.




A telepítés befejeződött, újra lehet indítani a gépet. A folyamat nem vett sok időt igénybe.





Fedora használat közben



Reboot után már a bejelentkező képernyő fogad bennünket.





Még nem tudjuk használatba venni a rendszert, mert hátra van még néhány beállítás. Valószínűleg a fejlesztők a kezdőkre gondoltak, mert a nyelvtől az adatvédelemig végigvezet minket néhány beállításon. Az első kettő a nyelvet érinti.





Az adatvédelemnél aktiválhatjuk vagy letilthatjuk a helymeghatározó szolgáltatásokat és az automatikus hibabejelentőt. 




Bejelentkezhetünk online fiókjainkba is. Elérhető a Google, a Facebook, a Microsoft vagy az ownCloud.







Szintén kezdőknek szóló alkalmazás az un. "Kezdeti lépések" alkalmazás. Különböző témakörökben kaphatunk leírást, rövid bemutató videót. Néhány témakör:

  • Üzenetek megválaszolása
  • Világháló böngészése
  • Kapcsolódás a hálózatra
  • Háttérkép módosítása






A menü és alkalmazások


Nos, itt jön az ami nem igazán tetszett. Nekem úgy általában nem jön be ez az asztali környezet, meg persze az sem, hogy szinte semmi nincs feltelepítve. Irodai csomagnak a LibreOffice van telepítve, az internetet a Firefoxszal érhetjük el. Ezen kívül van még Evolution, Rhythmbox, Csííz, Shotwell.









Beállítások menü.





Firefoxszal érhetjük el a világhálót.





Természetesen működik a YouTube.







A Fedora sokat fejlesztett a grafikus szoftver telepítőn. Aki több disztribúciót is kipróbált már, annak ismerős lehet a felület, a felépítés. Nagy ikonok és rövid megnevezés fogad bennünket. Felül helyezkednek el a "Szerkesztő választása" programok. Alul találhatók a különböző kategóriák.







Amennyiben kiválasztunk egy programot, akkor a telepítés gombbal installálhatjuk is.




Részletes leírás a csomagról.





A Fedora felhasználóknak mindenképpen érdemes telepíteni az RPM Fusion tárolókat, mert az alap tárolókban csak kevés csomag érhető el. Nem csak a kevés csomag okoz problémát, hanem az is, hogy az alap tárolóban nem találhatók un. non-free csomagok. Főleg a multimédiás fájloknál okozhat problémát.








Telepítés után már több tároló érhető el.





Vélemény



A Fedora rengeteget fejlődött az elmúlt években, ez a kiadás szerintem különösen jó lett. A telepítő ugyan csak pár lépésből áll és nem túl bonyolult, azonban ahogyan említettem nem ártana még egy kicsit egyszerűsíteni. Ez persze csak magánvélemény. Jó pont, hogy a telepítés gyorsan végigfutott, és nem történt semmi hiba közben.

Az, hogy a GNOME kinek hogy jön be, az eltérő, de nekem nem nyerte el a tetszésemet. Akkor már inkább MATE vagy Cinnamon. A csomagválaszték lehetne sokkal több, és én egy kattintással elérhetővé tenném az RPM fusion tárolókat. Ezzel könnyíteni lehetne a kezdők életét. A programok és az egész rendszer futása gyors és gördülékeny, fagyással vagy megakadással nem találkoztam.

Korábban volt egy olyan vélekedés, hogy a Fedora a Red Hat "játszótere", és hogy itt szinte csak "béta verziós" csomagok futnak, emiatt sok a hiba. Nos, hogy ez még így van-e, nem lehet ilyen rövid idő alatt eldönteni. Amikor több évvel ezelőtt használtam, akkor azért volt pár kellemetlen pillanatom...

Aki jelenleg használja a disztribúciót, az megírhatná tapasztalatait.