Hogy mégis miben különbözik az alap Fedorától a Korora?
Abban, hogy van saját tárolója és azok a tárolók is aktívak, amik az extrákat tartalmazzák. Másban nem nagyon.
Korora 21 telepítése
A telepítéshez a lemezképet letöltheted innen. Mielőtt nekiugrok a telepítésnek, tekintsük át néhány jellemzőjét.
- Felturbózott asztal, különböző kiterjesztésekkel és beállítási lehetőségekkel.
- Third party tárolók megléte (Adobe Flash, Dropbox, Google Chrome, RPMFusion, Virtualbox, stb.)
- Firefox mint alapértemezett böngésző, hasznos kiegészítőkkel.
- Mikroblog kliens.
- SELinux engedélyezve.
- VLC mint alapértelmezett multimédiás lejátszó.
- Teljes multimédiás támogatás és még sok minden.
Miután belöktem virtuális gépbe a lemezképet, megvártam amíg betölt az asztal. Elindítottam a telepítő varázslót. Az első lépés a nyelv kiválasztása volt.
Most jön ami nekem nem tetszett, mármint a körítés. Elég sok disztribúciót kipróbáltam már, de ilyen kesze-kusza varázslóval nem nagyon találkoztam. Persze ez magánvélemény, de gondolkodj egy kezdő szemével. Hol ide kattintok, hol meg oda. Sokkal áttekinthetőbb és egyszerűbb a LinuxMint telepítője. Nos, az első fontos rész a merevlemez felosztása. Elsőként rá kell kattintani a "Telepítési cél" ikonra, majd utána megcsinálni a particionálást. Most maradtam az automatikus particionálásnál, lévén úgyis virtuális gép.
Az alapok megvannak, most már elindulhat a telepítés.
Közben még létre kell hozni egy felhasználói fiókot.
Végig ment a telepítés, most már újra lehet indítani a gépet. A telepítés gyorsan lezajlott, nem volt vele probléma.
Korora használat közben
Mivel én a Cinnamon telepítőt szedtem le, így az asztalról is ez tekint vissza ránk. Túl sokat nem érdemes elidőzni a menün, mert nincs benne semmi extra. Nekem ez a kedvenc asztali környezetem, de másnak meg mondjuk a KDE vagy MATE. Szerencsére itt van választási lehetőség. Ahogyan korábban említettem, meglehetősen sok program elérhető már alapként is, de a tárolókból bővíthetjük a választékot.
A Fedora alapból nem tartalmaz kodekeket, de a Korora igen. Ezek telepítve vannak, így minden rögtön működik. Van flash és mennek az egyéb multimédiás tartalmak is.
Beállítások. Ismerős volt, mert a Manjaro is ezt használja Cinnamon alatt.
A csomagkezelő azt, amit meg szoktam nézni egy disztribúciónál. Nos, rögtön hibával indultam, mert nem tudta a tárolókat lefrissíteni. Mint kiderült a Korora és egy másik tárolt inaktívvá kellett tenni, utána már ment a dolog. A felülete egyszerű és letisztult, már-már túl puritán nekem. Az jó, hogy elég sok tároló van és ahogyan említettem a multimédiásat sem kell külön aktiválni. Nekem egy kissé lassúnak tűnt a csomagok frissítése és telepítése, de már pacman-hoz vagyok szokva, az meg gyorsabb.
Zárszó
A Kororával kapcsolatban vegyes érzéseim vannak. Az alapját a Fedora adja, amit sokan nem szeretnek viszonylagos instabilitása miatt. Mondjuk mások meg az Ubuntura panaszkodnak, mert a nem LTS kiadásnál nem éppen stabilak a csomagok. Sok bug van. Azonban aki szereti vagy használja a Fedorát, annak érdemes a Kororát is kipróbálni, mert itt töredékét nem kell az extrákkal bajlódni. Nem teszteltem túl sokáig, de azt adja, ami a fejlesztők célja, vagyis egy általános felhasználású könnyen telepíthető és kezelhető disztribúciót. Ahogyan fentebb megjegyeztem, nekem kissé kuszának tűnik a telepítő egy része, de biztosan csak nem szoktam még hozzá. Ezen biztosan változtatnék. Aki rutinos linux használó, az valószínűleg nem nagyon használja a grafikus csomagkezelőket, inkább terminálban dolgozik parancssorral. Ott nem jönnek elő (vagy ne mindig) azok a hibajelenségek, melyekkel én is találkoztam. Egy kezdő azonban nem akar a parancsokkal vesződni.
Az alapból telepített programok bőségesen elegendők az induláshoz, néha még esetleg sok is.
Nekem a Korora nem lenne benne a Top 3-ban, de ez megint csak szubjektív vélemény.