2007. december 31., hétfő

B.U.É.K

Kicsit eltűntem, mert néhány napja próbálok elkészíteni egy Linux routert, sajnos azonban nem akar összeállni a dolog. IPCop-ot telepítettem rá, de a gépem sehogy sem látja a routert, az meg a netet.:)
Úgy hogy éppen vért izzadok!:)

De nem is ezt akartam, csak szerettem volna boldog újévet kívánni minden kedves látogatómnak!

HP

2007. december 28., péntek

Arany!

A HUP (Hungarian Unix Portal) 2007-es szavazásán a "Kedvenc Linux disztribúció" kategóriában a 2006-os évhez hasonlóan ismét az Ubuntu győzedelmeskedett!

Gratulálok!

BitTornádo

Néha töltögetek bittorrent segítségével, de igazából még nem alakult bennem, hogy melyik kliens progit használjam. Próbáltam sok mindent, de vagy ezért, vagy azért, nem igazán tetszett egyik sem.
Megtapasztaltam a két szélsőséget, a nagy , nehézkes, túlcicomázott Azureust, és a nuku infó BitTorrent-et is.
Most olyat kerestem, ami a lehető legegyszerűbb, de mégis rendelkezik kellő hangolhatósággal, és ellát a szükséges információkkal.

Persze semmi sem biztos, de talán rátaláltam!
Választásom a Python nyelven íródott BitTornado-ra esett amely pici, gyors, de majdnem mindent tud amit a nagyok. Sokaknak elsőre idegennek tűnhet a sok fura fájlkiterjesztés(py), de nem kell megijedni, a Linuxhoz mindig közel állt a Python! Például Ubuntu barátunk grafikus telepítője is ezen a nyelven íródott.


A forrást le lehet tölteni a hivatalos oldalról, telepítése pedig nagyon egyszerű.
Ha nincs fent Python, telepíteni kell, pl így:
sudo apt-get install libwxgtk2.2-python
Ezután kicsomagolás, majd install így:
sudo python setup.py install

Számtalan parancssoros lehetőséget kínál a program, de ha nem akarunk mást csak letölteni, érdemes létrehozni egy indíróikont, melyben a parancshoz ezt írjuk: /usr/bin/btdownloadgui.py
Így induláskor bekéri a letöltésre hivatkozó torrent fájlt, majd a mentés helyére kérdez rá.
Előbb ellenőrzi a cucc sértetlenségét, majd indítja a letöltést.
Az ablakon lévő kék színű hivatkozásokkal sok hasznos beállítás érhető el, érdemes őket átböngészni.

Sajnos Magyar nyelvű változatot nem találtam, de a program egyszerűsége miatt nem fogjátok érezni ennek hiányát.

Gyors letöltést!

2007. december 25., kedd

Telepítés Forrásból

Bizonyos programok nem érhetőek el csomagban, hanem a fejlesztők forráskód formájában bocsátják a rendelkezésünkre. Ezek általában tar.bz2, vagy tar kiterjesztést kapnak.


Az ilyen fájlokat vagy dinamikus hivatkozásokat használó, vagy statikus alakban érhetjük el.


A dinamikus hivatkozásokat (dynamically linked) tartalmazó szoftver nem foglalja magában a szükséges programkönyvtárakat, hanem ha kell meghívja azokat a rendszerből. Ez az elterjedtebb, hiszen helytakarékos, azonban megvan a maga hátránya is! Nehézkes a függőségek kielégítése, és gyakran kénytelenek vagyunk az alkalmazás igényei miatt régebbi verziójú programokat is telepíteni.


A statikus (static) szoftver tartalmazza a szükséges programkönyvtárakat, így nincsenek függőségi gondok, ezért viszont a nagyobb helyigénnyel kell fizetnünk. Ennek ellenére én ajánlom ennek használatát ha elérhető!


Amikor letöltünk egy „forrást”, érdemes szétnézni a weblapon, hiszen gyakran leírják milyen programokat kell telepítenünk ahhoz, hogy sikerüljön a szoftver lefordítása.


Ha ezzel megvagyunk, és már a vincseszteren csücsül a forrást tartalmazó fájl is, első lépésben ki kell csomagolni. Ezt érdemes a főkönyvtárban tenni, és innen természetesen minden parancsot root-ként kell kiadnunk (sudo).


Ezután belépünk a programot tartalmazó könyvtárba a cd parancs használatával.


Itt érdemes szétnézni, hiszen kell lennie valahol egy a telepítés leírását tartalmazó fájlnak, mivel ez szoftverenként bizonyos mértékben eltérhet.


Mostantól az általános eljárást írom le. Ez többnyire működik:)


Add ki a ./configure parancsot. Ez különböző beállításokat hajt végre, majd létrehozza a Make fájlokat, melyek a telepítéshez szükségesek.


Ha nem érkezik semmilyen hibaüzenet, akkor gépeld be a make parancsot. Tulajdonképpen most hajtod végre a forrás lefordítását, az-az létrehozod a futtatható fájl. Ez a gép teljesítményétől függően sokáig eltarthat. Érdemes közben figyelni a képernyőt, hogy nem jelenik e meg valamilyen hibára utaló üzenet. Gyakran ilyenkor derül ki, hogy hiányzik valamilyen fontos programkönyvtár.


Ha visszakapjuk a parancsjelet, adjuk ki a make install parancsot! Ez a művelet telepíti rendszerünkre a lefordított programot.


Ezután érdemes letakarítani a rendszerről a fordítás során felgyülemlett szemetet, a make clean paranccsal, így elkerülhetjük Linuxunk felesleges „hízását”.


Kész vagyunk! Most a program nevének begépelésével elvileg el kell indulnia. Természetesen hozhatunk létre az asztalon, vagy a startmenüben indítóikont is, ha úgy tartja úri kedvünk:)


Sajnos senkit nem biztosíthatok arról, hogy a leírt eljárás minden disztribúciónál, ill. minden forrásban elérhető szoftvernél működni fog. A leggyakoribb hiba a szükséges függőségek hiánya.



Tamásnak ajánlva!;)


2007. december 23., vasárnap

TrueCrypt GUI (tcgui)

Régebben írtam már a TrueCrypt nevű programról, amely egy fájlok titkosítására alkalmas, szerintem nagyszerű alkalmazás.
Talán pár embert elrémisztett az, hogy csak parancssoros változat érhető el, bár valójában még így is igen egyszerű volt a kezelése. Most végre ők is kipróbálhatják mire képes, hiszen találtam hozzá egy GUI-t, Magyarul mostantól egy egyszerű grafikus felületről érhetjük el szolgáltatásait.

Tud Angolul és Németül, sajnos Magyar fordítás egyenlőre nincs.
A telepítő tar.gz formátumban, vagy forrásban érhető el a hivatalos oldalon.

Ha valami nem érthető, kérdezz bátran!

Boldog Karácsonyt!


Ezúton szeretnék minden hűséges, és nem hűséges:) látogatómnak, továbbá az összes Magyar Linux felhasználónak boldog, békés karácsonyi ünnepeket kívánni!

HP

2007. december 22., szombat

Klavaro Touch Typing Tutor

Ma egy hasznos kis apróságot ajánlok.:) A Klavaró egy gépírást oktató program, ,mely természetesen ingyen elérhető. Társai közül az emeli ki, hogy a sokrétűsége mellett igen könnyen kezelhető, és egy kis kitartással bárki megtanulhat gyorsan, szakszerűen gépelni. Több nyelven is elérhető, köztük Magyarul, és persze számtalan billentyűkiosztással használható.

Én is gyakorlok néha kicsit a segítségével, mert lassú vagyok mint egy tetűke.:)

Telepíthető a Hozzáadás/eltávolítás menüből is, de mégis inkább azt ajánlom, hogy töltsétek le a legfrissebb verziót! A DEB csomag elérhető a
hivatalos oldalon, a részletes leírással együtt.

Tudjuk hogy nagyon egyszerű Ubuntun a DEB csomagok telepítése, de ha mégsem megy, ITT a segítség.

2007. december 20., csütörtök

wxDownload Fast

Volt egy nehezebb időszakom, de szerencsére vége, így mostantól a megszokott minőségű írásokkal próbálom újra feltölteni az én kis tudásbázisom.

Kezdetnek mindjárt lássunk egy "kellemes" letöltéskezelőt!

Az volt a célom, hogy egy olyan progit találjak, amit integrálni lehet a Firefox böngészőbe, így ha ráklikkelek egy letölteni kívánt fájlra, ne a beépített letöltő program induljon, hanem az általam kívánt.
Csakhamar rátaláltam a wxDownload Fast-ra, mely egyszerűen kezelhető, de azért jól finomhangolható, és ami szintén fontos, gyorsan indul!

Magyar változata Ubuntura letölthető az alábbi linkről: http://dfast.sourceforge.net/download.html


Hogy miként integrálható a Firefox-ba, azt nem írom le, hiszen az alkalmazás beállításainál részletes, Magyar nyelvű leírás található.

Hivatalos oldal: http://dfast.sourceforge.net/index.html
Telepítési segédlet: ITT
:)

2007. december 17., hétfő

Tele Vagyunk Lóvéval!

Nem akartam én igazán megnyilatkozni a témában, hiszem igyekszem "magam" távol tartani mindenféle politikai ákombákomtól, de nem bírom már tovább!!!
Miért van az, hogy képtelen felfogni a kormány, hogy nem csak az lehet jó, melyért milliókat fizetünk!
Gondolom már tudjátok miről van szó.
Arról a bizonyos egyetemi-iskolai pályázatról, mely az oktatási intézményekben felhasznált OS-re vonatkozik. Természetesen "vezéreink" továbbra is a Microsoft termékeire voksolnak. Hogy miért? Ki tudja!?
Mindannyian tudjuk, hogy a Linux alkalmas mindenféle feladat elvégzésére amely Windows alatt is elvégezhető, hiszen más különben nem használnánk.
Persze kicsit "hazudok":)! Lehet hogy iskoláink mostantól a Need For Speed-et oktatják majd!:) Nem, nem, hülye vagyok, hiszen olyan hardverre már nem telik, amin futna.
Sajnos azt hiszem, hogy egy újabb csatát buktunk el.:( Talán sosem lesz a Linux olyan népszerű mint az "Ablakok", de nem is baj! Nekem csak az számít, hogy azok a nagyszerű emberek, akik eddig tették, továbbra is fejlesszék ezt a csodálatos rendszert, melyet ma már akkor sem cserélnék le, ha fizetnének érte!

I Love Linux!!!
Bocs, de kicsit elérzékenyültem.;)

Azért Ti is iratkozzatok fel a petíció-ra!:)
Még páran, akik írnak a témáról: Evenorbi
Edboyww
És persze még sokan mások...

Hozzáírás: Bocs, de kicsit be voltam csípve:)))

2007. december 16., vasárnap

DVD-Író

Elég sza* napom van ma!:(
Korán ébredtem a tegnapi piás este után, csipás szemmel és fájó fejjel. Összetapadt szemhéjaim gyengéd, nedves technológiával való szétválasztása után arra a megállapításra jutottam, hogy a hócipőm nincs éppen optimális állapotban, éppenséggel fullon van. Nem lesz ma semmilyen motorverseny, sem egy kis F1, mivel tél van:(((.
Akkor írok DVD-t, úgyis van mit mentenem! Kedvenc Linuxom láttán kicsit enyhült a hangulatom, még egy kis AC/CD-t is betettem, de csakhamar jött az újabb csapás. MEGHALT A DVD-ÍRÓ!!! Jaj NEEEEE! Jöhet még ma valami?

Kérek kis segítséget Linuxos barátaimtól.
Milyen DVD-író-t szeret a Linux?
Ha már vásárolnom kell, a legjobbat akarom! Kérem osszátok meg velem tapasztalataitokat!

2007. december 10., hétfő

Nézd meg!

"Két Windows rendszert használó srác elhatározta, hogy kipróbálja a "sötét oldal" operációs rendszerét is. Nos meglátjuk mi sül ki belőle, kövessétek egy héten keresztül, hogy mi is fog történni!"

http://1hetlinux.blog.hu/

Kíváncsian figyelem!:)

2007. december 7., péntek

APTonCD

Valószínűleg sokunk felötlött már a gondolat, hogy milyen jó lenne új telepítésű Linuxunk alá egyszerűen átrakni kedvenc programjainkat.
Létezik erre egy kiváló megoldás, mellyel néhány egyszerű lépésben írhatjuk APT CD-re, vagy DVD-re az általunk választott csomagokat. Ezt aztán hozzá lehet adni a szoftverforrásokhoz, vagy egyetlen lépésben visszaállíthatunk minden programot!:)

A program neve: APTonCD


Az elején egy egyszerű felületen megkérdezi, hogy új CD-t hozzunk létre, vagy egy meglévőről állítsuk vissza az alkalmazásokat. Ha a Create gombot választjuk, akkor rövid töltögetés után a gépünkre telepített programok listája előtt találjuk magunkat. Ki lehet jelölni mit akarunk menteni, és mit nem, de akár adhatunk hozzá további csomagokat is. Ha a Burn(írás) gombara klikkelünk, választhatunk hogy ISO-ba mentünk, vagy közvetlenül írhatunk is, az általunk kiválasztott író programmal.

Létezik belőle Ubuntu csomag, így az ITT leírt módon könnyen telepíthető kedvenc rendszeremre, de a hivatalos oldalról letölthető forrás, vagy deb fájl is.

Nálam ezt hozta a mikulás!:)))

2007. december 3., hétfő

Graphical Disk Map

Nézzétek csak! Így néz ki a home könyvtáram:

:))) Legalábbis a Graphical Disk Map szemén keresztül.
Haszna az, hogy nagyon könnyen ki lehet szúrni a legnagyobb helyet foglaló fájlokat, könyvtárakat, de valójában inkább érdekes mint hasznos.:)

Ubuntusok felrakhatják az Alkalmazások-->Hozzáadás/eltávolítás menüben, az egyéb Linuxot futtató barátaim pedig megtalálják a forrást a hivatalos weblapon: http://gdmap.sourceforge.net/

Érdemes megnézni!:)

2007. december 2., vasárnap

Truecrypt

Itt egy program, amit SPétör juttatott eszembe.
Vindozos korszakomban is nagy előszeretettel használtam már, hiszen alkalmas arra, hogy eldugjam azokat a fájlokat, melyek nem tartoznak másra.
A lehetőségek egész tárházát nyújtja a titkolózásra! Kár hogy ilyen nehéz leírni a nevét!:)

Itt most nem lesznek képek, mert ez az alkalmazás terminálban futtatható, de ne ijedjetek be, nem lesz baj!:)
Mivel nem akarok sok oldalt teleírni, így a számtalan lehetőség közül csak egyet taglalok bővebben, azt amit legtöbbször én is használok.
Létre fogunk hozni egy image fájlt, amit jelszóval védünk, majd csatoljuk (mount) a rendszerbe, és azt másolunk rá amit akarunk. De előbb telepítsük a Truecrypt-t!

Az ubuntura készült deb fájl letölthető: http://www.truecrypt.org/downloads.php

Azt már tudjuk hogyan kell telepíteni, de ha mégsem, ITT a segítség!

Most indítsunk terminált! Alkalmazások/Kellékek/Terminál
Ha csak annyit írunk be, hogy truecrypt akkor kiírja hogy milyen paramétereket adhatunk meg.
Így hozunk létre egy új kódolt image fájlt:
:~$ truecrypt -c ~/teszt

:~$ -->Ez a parancsjel, ha a /home/név könyvtárban vagyunk

truecrypt -c -->Ez a parancs! A -c azt jelenti, hogy create, azaz létrehozás

~/teszt -->A ~jel a /home/név könyvtár jele. Ebben hozzuk létre a teszt nevű image fájlt.
Remélem érthető:)

Most kérdések jönnek:

Volume type:
1) Normal
2) Hidden
Select [1]:
Normál, vagy rejtett fájl legyen e?

Filesystem:
1) FAT
2) None
Select [1]:
FAT vagy más fájlrendszer legyen e az image fájlban?
Eddig elég ha mindig entert nyomsz.

Enter volume size (bytes - size/sizeK/sizeM/sizeG):
Mekkora legyen az image mérete?
ha 1 GB, akkor ezt írd be: 1G

Hash algorithm:
1) RIPEMD-160
2) SHA-1
3) Whirlpool
Select [1]:

Encryption algorithm:
1) AES
2) Blowfish
3) CAST5
4) Serpent
5) Triple DES
6) Twofish
7) AES-Twofish
8) AES-Twofish-Serpent
9) Serpent-AES
10) Serpent-Twofish-AES
11) Twofish-Serpent
Select [1]:
Ez a két kérdés a kódolási algoritmusra vonatkozik.
Normál esetben elég két enter.

Enter password for new volume '/home/pal/teszt':
Re-enter password:
Kétszer a kívánt jelszó.

Enter keyfile path [none]:
Csak nyomj entert!:)

Please type at least 320 randomly chosen characters and then press Enter:
Itt 320 véletlenszerű karaktert kell leütni.

Ha kész, kisit dolgozik, aztán már meg is van a fájl.

Most csatolni kell a rendszerbe:
:~$ truecrypt ~/teszt /mnt
Ez a parancs az /mnt könyvtárba csatolja, miután megadtad a jelszót.
Most úgy másolhatsz rá, mintha egy meghajtó lenne. Ha végeztél, le kell választani a rendszerről, hogy más ne láthassa:
:~$ truecrypt -d /mnt

Ha el akarod érni a titkosított "meghajtón" lévő fájlokat, csak csatolnod kell az imént leírt módon. (:~$ truecrypt ~/teszt /mnt)

Hát csak ennyi!:)
Ugye nem is olyan nehéz dolog!
Ha valami mégsem világos, csak kérdezz bátran!;)