Íme néhány:
- Talán kezdjük a szövegszerkesztővel. Az Office X verziója elég jól helyettesíthető az Open Office-al, vagy a Koffice-al. Az OO tudja a közvetlen PDF-be való konvertálást, bár ha jól olvastam akkor a 2007-es Office is. Az OO-ban minden megtalálható ami szükséges a szövegszerkesztőtől kezdve a táblázatkezelőig.
- A következő kedvenc a zene és videólejátszás. Az új Win Player 11 nagyon szép,de szerintem túl sok memóriát zabál, és emellett nem is játszik le minden formátumot. Linux alatt erre is van megoldás: XMMS,Mplayer,VLC. Nekem talán a VLC a legkedvesebb.Nem eszik sokat, és nem kellenek kodekek a filmek lejátszásához. Ezen kívül kicsiny hazánk ékes nyelvén is megszólal.
- A scannerhez is találunk programot, amit Kooka-nak hívnak. Már próbáltam, és teljesen jól teszi a dolgát.
- Megemlítem a víruskeresőket is, bár itt rögtön felhördülnek a régi linuxosok hogy minek az.Igazuk van.Gyakorlatilag annyira kevés a linux alá írt vírus és egyéb kártevő, hogy nem kell velük foglalkozni. Aki mégis védeni akarja a gépét, annak készített az AVG,Avast,Nod32 is keresőt. Többnyire nincs grafikus felületük.
- A tűzfallal foglalkoztam egy korábbi bejegyzésemben, itt csak megemlítem a két leggyakoribbat:Firestarter,Guarddog.
- Böngészők hada vár minket, ugyanis rögtön van háromféle: Opera,Firefox,Konqueror. Mindegyik könnyen telepíthető, ebből talán kettő megtalálható alapból is. A Konquerorhoz persze kell a KDE-t telepíteni.
- Archiválás, tömörítés. Mi sem egyszerűbb ha használjuk a 7Zip nevű alkalmazást, vagy éppen az Unrar-t.
- Filekezelés. Megoldható a Konquerorral vagy a Midnight Commanderrel is. Az utóbbi eléggé hajaz a Total Commanderre.
- Ha nagyon szükséges, akkor futtathatók windowsos alkalmazások is a Wine segítségével.
- Filecsélők. Sokak kedvence az Azureus, ami minden platformon működik. Ezen kívül megemlíteném a Ktorrentet is, ami kevesebbel is beéri, de nem lehet annyira testreszabni mint az Azureust.
- Nagyon sokan használunk különféle csevegőprogramokat, ezek közül is a legelterjedtebb a Windows Live Messenger. Lehet rajta videotelefonálni is, és elég tetszetős külsővel rendelkezik. Én jobb szeretem a Pidgint, hiszen többfajta platformon is fut, ezen kívül több csevegőprogramot képes helyettesíteni.
- Aki szereti digitális képeit szerkesztgetni, annak nagy segítségére lesz a GIMP nevű program. Teljesen ingyenes, és szinte mindet tud mint a nagyok. Persze szokni kell a felületét egy kicsit.
- A ma nagyon divatos widgetekre is van megoldás, melyet Gdesklets-nek vagy Superkarambának hívnak. Egy kis Eyecandy nem árt.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése